Uğur İNCİOĞLU

Uğur İNCİOĞLU

GELECEĞE ÜMİTLE BAKMAYA BAŞLADIK

Kadro darlığından şikâyet eden Hüseyin Kalpar, Ankaragücü karşısında istediği 11’i sahaya sürmüş ve karşılığını da almıştı. Eskişehirspor karşısında alınan üç puana rağmen umut vaat etmeyen Elazığspor, taraftarına buruk sevinç yaşatmıştı. Buna karşılık, Ankaragücü karşısında alınan bir puandan çok, ortaya koyduğumuz futbol gelecek adına ümit vermişti.

Ankaragücü karşısında ortaya konulan futbolun tesadüf olup olmadığının göstergesi, elbette Denizlispor karşılaşmasında ortaya konulacak futbol olacaktı.  Bunun sorumluluğu ile sahaya çıkan Elazığspor ’un kalesini zorunluluktan Ahmet Sabri Fener korudu. Savunmada kısmi değişikliğe giden Hüseyin Kalpar, sol tarafta Emre’nin cezası nedeniyle Canberk’e ilk defa görev verdi. Sağ tarafta ise geçen maçın ikinci yarısında görev alan Orhan Şam’a formayı, on birde verdi. Tandemin ikilisini Mehmet Yiğit’in cezasının bitmesine rağmen bozmayan Kalpar, yine Murat ve Sezgin ikilisine görev verdi. Orta sahada ön liberoda son haftaların aksayan ismi Kadir’in yerine,  Alpaslan’ı Elmar’a partner yaptı. Ankaragücü maçında olduğu gibi solda Hora, sağda Tom, santraforda Diarra, arkasında da Tatos kadrosuyla sahada yer aldı.

Müsabakanın ilk yarısında oyunun mutlak hâkimi olan Elazığsor, bu hâkimiyete rağmen pozisyon üretmekte aynı hâkimiyeti sağlayamadı. Biri serbest vuruş olmak üzere Tatos’un iki pozisyoncuğu dışında üretkenlik adına varlık gösteremedi. Denizlispor ise Elazığspor’un oyun hâkimiyetine rağmen bireysel hatadan kaynaklı iki pozisyon üretti. Bunlardan birinin gol olmasına Murat engel oldu.

İkinci yarıya Hora, Halil İbrahim değişikliği ile başlayan Hüseyin Hoca, doğru hamle ile oyunun nasıl değiştirileceğinin dersini veriyor gibiydi.  Oyuna girer girmez Diarra’ya gollük pas verdi. Ancak Kaleci Asil Kaan Diarra’dan önce davranarak skorun değişmesine engel oldu. Sol kanattan üst üste bindirmeler yapan Elazığspor golü de bu kanattan bulmaya çalıştı. Bunlardan birinde Canberk’in ortasında Tom’un kafa vuruşunda topun ağlara gitmesine yine Asil Kaan engel olurken, kaleci şansı da yanındaydı. Peş peşe toplar çıkartan kaleciler elde ettikleri özgüven ile kolay gol yemezler. Bunun korkusunu yaşar mıyız diye düşünürken gol geldi. Paslaşılarak kullanılan kornerden gelen topu, kafayla öyle güzel yere bıraktı ki Diarra, Asil Kaan’ın gayretleri bile gol olmasına engel olamadı. Öne geçmenin özgüveniyle olsa gerek, golden birkaç dakika sonra gerçekleştirilen organize atak sonucunda yine başarılı olan Asil Kaan’dı. İkinci yarıda da, ilk yarıda olduğu gibi oyunun mutlak hâkimi olan Elazığspor, rakibine iki pozisyon vermekle birlikte kaçırdığı pozisyonlar küçümsenmeyecek kadar çoktu.  Özellikle Halil İbrahim’in pozisyonların başlangıcında çoğunlukla yer alması, Hüseyin hocaya mesaj niteliğindeydi. Hocasının güvenerek ikinci yarıda sahaya sürdüğü Halil İbrahim, bundan sonra on birde forma istiyorum mesajı veriyordu.

Müsabakanın son 15 dakikasında Denizlispor’un risk’e girmesi nedeniyle pozisyon zenginliği yaşayan Elazığspor, bunları direklerin arasından geçirmeyi başaramayınca 1-0’a razı oldu.

Hora, Halil İbrahim değişikliğini, Hora’nın verimsiz olmasından dolayı, Orhan, Adem değişikliğini, sakatlıktan dolayı, Tatos, Mertan değişikliğini de oyunu ileride tutmak amacıyla yapan Kalpar, ikinci yarıda sonucun elde edilmesine de direk katkıda bulundu.

Düne kadar Elazığspor’un geleceğinden endişe duyan taraftar, son iki maçta ortaya konulan pozitif futbol nedeniyle geleceğe ümitle bakmaya başladı.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet