Murat DEMİRCAN

Murat DEMİRCAN

DSİSPOR'DAN BÜYÜK ÇELME !..

Futbolda “Dostluğun ve kardeşliğin“ olduğu, karşılıklı sevgi ve saygının olduğu bir spor branşı iken, özellikle ilimizdeki maçlardan tutun da ülkemizin her bölgesindeki müsabakalarda artık bu terimlerin unutulduğunu görüyoruz…

İlk olarak Spor Toto Bölgesel Amatör Lig'de mücadele veren takımlarımızın bu haftaki karşılaşmasından bahsedeyim.

GMH Hankendispor ile Yolspor maçı golsüz beraberlik ile sonuçlandı.

Tansiyonu yüksek olan maçın ardından çıkan sıkıntılar, kavgalar bizleri derinden üzdü.

Kendi ilimizin 2 takımı olan bu kulüplerimizin mücadelesinde yaşanan bu tatsız olaylar yüzünden, diğer illerdeki spor camialarının adeta alay konusu olduk.

Her zaman söylediğimiz gibi ülkemizdeki futbol her geçen gün daha da kötüye gidiyor.

Bu kötü gidişatın en önemli nedenleri, Türkiye Futbol Federasyonu'nun başındaki yöneticilerin maçlara atadıkları hakemler , takımlardaki yönetici, antrenör ve futbolculardan kaynaklı sıkıntılar olduğu görüşündeyim.

Artık bir çözüm yolu bulunmalı ve bulmalıyız…

Ülke futbolumuzu  bataklıktayken bir olup, el ele tutuşup, benliğimizi, geleceğimizi koruyarak bu durumdan kurtarmalıyız.

Yaşanan kötü hadiseler, kavgalar, gürültüler, küfürler, sportmenliğe aykırı davranış ve hareketler ne kadar vahimse, diğer yandan altyapılardaki çocuklarımızın bu olayları görüp daha küçük yaşlarda bunları örnek alması da daha vahim olan durumdur.

Bir an önce üst yapılara çeki düzen verilmesi gerektiğini düşünüyorum… Daha fazla zaman kaybedilmeden.

Gelelim 1. Amatör Lig'de oynanan bu haftaki maçlara…

B Grubu'nda namağlup ünvanını severek sürdüren ve bu ünvanı bırakmaya da hiç niyeti olmayan Rüstempaşaspor, kümede kalma mücadelesi veren Sivricespor karşısına yedek ağırlıklı çıktığı maçta 7 gol atarak yoluna devam ettiler.

Rüstempaşaspor haftayı yine 3 puanla kapatırken Sivricespor ligde kalma adına işini iyice zora soktu.

Play-off mücadelesine çıkmayı garantileyen ve grupta sadece Rüstempaşaspor'a yenilen Fırat Üniversitesi ise yine grupta kümede kalmak için çabalayan Anadolu Harputspor'u 6-1 ile geçerek, play-off müsabakaları öncesinde formalite maçlarına ve galibiyetlerine devam ettiler.

Grupta son haftalarda aldığı galibiyetlerle adından söz ettiren Yünlüce Gençlikspor ise haftanın maçında Keban'da sahaya çıktı. Rakibi yine kümede kalmayı arzulayan Keban Tekspor'du…

Yünlüce ekibi bu statüde en büyük rakiplerinden Keban'ı 2-1 yenerek ligde kalma arzularının ne denli büyük olduğunu bizlere bir kez daha gösterdi.

A Grubu'nda ise sürpriz bir şekilde  lider değişti…

Son 3 haftaya kadar grupta hep lider olan Karakoçanspor, 16. haftada liderliği Aksaray Gençlikspor'a kaptırdı.

Bir kaç hafta öncesine kadar rakibi Aksaray Gençlikspor'a yenilmesi daha sonra bu hafta kendi sahasında 2. yarının flaş takımı olan DSİspor'a  kaybetmesiyle birlikte 2.basamağa geriledi.

Karakoçanspor'un aldığı kötü sonuçların sebebi play-off’u garantilemesi ya da şimdiden rehavete kapılmaları mı bilinmez ama takımın kötüye gittiğini görüyoruz.

Grupta her zaman liderliği isteyen Aksaray Gençlikspor ise rakibi Kovancılarspor'u 3-1 yenerek liderlik koltuğunu devraldı.

DSİspor'un Karakoçanspor'a  taktığı bu çelmenin play-off’lardaki dengeyi de değiştirdiğini söyleyebiliriz.

A Grubu'nda çanlar Hicret Gençlikspor için çalıyor…

Grupta iki takımın kesin düşmesinin ardından sadece bir takımın kalması özellikle son 2 haftaya girilmesiyle kümede kalma adına verdikleri mücadeleler keyifli maçalara neden oluyor.

Rızaiye Gençlikspor'un bu hafta Paluspor'u yenmesiyle son iki haftaya girilirken Hicret Gençlikspor ile aralarındaki 4 puan farkını da korumayı bildiler.

Ülkemiz futbolu bu kadar kötüye giderken sözlerimi sporun, ülkemiz  için, vatanımız için ne kadar önemli olduğunu gösteren bir sözle bitirmek istiyorum…

“Açık ve kat'i olarak söyleyeyim ki;  sporda muvaffak olabilmek için her türlü yardımdan ziyade, bütün milletçe sporun mahiyetinin ve değerinin anlaşılmış olması gerekmekte, onu kalpte muhabbet ve vatani bir vazife olarak telakki eylemek lazımdır...”

Mustafa Kemal ATATÜRK

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet