Fatih ATABEY

Fatih ATABEY

Gürgöze’den adaylık hamlesi?

AK Parti Elazığ Teşkilatı, 6. Olağan İl Kongresi’ni geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımı ile gerçekleştirmişti. Kongrede tek aday olan Ramazan Gürgöze tekrar İl Başkanı olarak seçilmişti. Üçüncü defa İl Başkanı olan Gürgöze daha önce iki defa atama ile geldiği bu göreve şimdi seçim ile geldi ve daha güçlü bir şekilde koltuğa oturdu. İl Başkanı Gürgöze geçtiğimiz günlerde yeni ekibini tanıtmak amacıyla bir basın toplantısı düzenledi. Bu toplantıda yaptığı konuşmada bundan sonrası için de önemli mesajlar verdi. Bu mesajlar sadece parti teşkilatı için değildi tabi ki. Parti çalışanlarını ilgilendirdiği kadar muhalefeti de ilgilendiren şeyler söyledi.

Bu konuya geçmeden önce Başkan Gürgöze’nin parti içerisindeki bazı değişikliklere ilişkin verdiği bilgilere de değinmek istiyorum. Gürgöze’nin verdiği bilgilere göre 6. Olağan Kongre sonrası parti yönetimi İlimizde yüzde 55 oranında değişmiş. Buna iki taraflı bakmak lazım. Birincisi yüzde 55, bir parti teşkilatı için çok yüksek bir oran. Bir partinin il teşkilatının bir kongrede kendini bu kadar yenilemesini gayet güzel bir olay olarak değerlendiriyorum. Çünkü yeni teşkilat demek yeni heyecanlar, daha aktif çalışanlar demek. Bildik tabirle yeni kan demek. İkinci bir konu ise bir partinin il teşkilatının bu kadar yüksek bir oranda değişime gitmesi, riski de göze almış olduğunu gösterir. Ancak bir güvenceleri yoksa tabi. Bu güvence de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. Bu durum AK Parti’nin bir kez daha lider özellikli bir parti olduğunu gösterdi. Yani partinin ürettiği politikalardan çok lider ön plandadır. Dolayısıyla kadroların değişmesi oylarına pek bir etki yapmıyor. Bu da kadroları daha rahat değiştirme olanağı sağlıyor.

Bir başka değişiklik ise partinin il genelinde yönetim kurulu üye sayısını düşürmesi oldu. İl Yönetim Kurulu üye sayısı 50’den 30’a düşürüldü. İl genelinde ise, ilçeler de dahil, 356’dan 256’ya düşürüldü. Bu değişiklik de parti içi çalışmayı daha kolaylaştıracak gibi. Çünkü her zaman daha fazla insanı bir araya getirip karar almak ve bunu çalışmalara yansıtmak daha güç olmuştur. Sonuç itibariyle Başkan Gürgöze 2019’daki seçimlere bu kadrolar ile gidecek. Seçimlerin yaklaşması ile birlikte bu kadroların yükü de ister istemez artacak. Ancak Gürgöze, bu dönemde teşkilatın çalışma prensiplerini de açıklayarak ekibini biraz olsun rahatlattı. Teşkilat yeni dönemde üç ayak üzerinden çalışmalarını yürütecek. Bunları, “ Yanlışları terk etmek, eksiklikleri gidermek, fazlalıkları atmak” şeklinde açıkladı Başkan. Ekip tamam, yol belli geriye teşkilatın çalışma azmi kalıyor. 2019 seçimlerindeki başarı da bu azmi gösterecek.

Şimdi gelelim asıl meseleye. Başkan Gürgöze konuşmasının bir bölümünde aldığı oy oranından bahsetti ve geri kalan yüzde 28 oya da talip olduklarını söyledi. Ancak bunu söylerken sadece kendi oylarından mı bahsetti yoksa MHP ile yapılacak bir ittifak sonrası oylardan mı bahsetti, bunu anlamak mümkün değil. Belki ileriki zamanlarda konuya kendisi açıklık getirir. Ancak bu baya büyük bir iddia oldu. Tabi şayet Başkan sadece kendi oylarından bahsediyor ise. Çünkü MHP ile ittifak durumunda bu yüzde 28’den de oy gelmesi olası bir durum. Aksi bir durumda ise muhalefetin de şapkasını önüne alıp bir kez daha düşünmesi gerekiyor. Çünkü AK Parti’nin tek başına yüzde 28’den de oy alması demek zaten az olan muhalefetin bitmesi anlamına gelecek.

Son olarak değinmek istediğim konu ise Gürgöze’nin vekillik ya da belediye başkanlığı adaylığı konusu. İktidar partisinin İlimizdeki en üst yönetici olarak Gürgöze’nin bu makamlar için adaylığı her zaman konuşulur. Bu gayet normal bir durumdur. Ancak toplantıda kendisinin bu seçimlere ilişkin sarf ettiği, “2019’da seçimler yapılacak. Teşkilatın hangi kademesinde olursa olsun seçimlerde belli makamlara aday olunması herkesin en tabi hakkıdır. Ancak bireysel tercihlerimiz parti tercihlerinin önüne geçerse parti gereğini yapar. Ekip ruhu ile hareket etmeliyiz. Başarı bireysel olmaz ekip ruhu ile olur. Bu ekip ruhuna uygun hareket edilmesi gerekir.” şeklindeki cümleleri durumu sanki biraz daha netleştirdi gibi. Bu cümleler ile sadece partililerin değil kendisinin de bu makamlara aday olabileceğinin sinyallerini verdi. Daha doğrusu aylığının önünü açtı. Ancak yine tedbiri elden bırakmadı. Şayet Genel Merkez onayı olursa yani Gürgöze’nin deyimi ile ‘bireysel tercihler parti tercihinin önünde geçmeden’ bu makamlara aday olunabilecek. Kısacası Genel Merkezin onayı olacak. Genel Merkezin bu konuda ne düşündüğüne ilişkin ipuçları da elbet önümüzdeki günlerde ortaya çıkmaya başlar. Bunu da hep beraber öğreneceğiz.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet