Ö.Alpaslan ARİTE

Ö.Alpaslan ARİTE

BU KEZ 6. BÖLGEYE CİDDEN GİRDİK, AMA…

YMM Ömer Alpaslan ARİTE

Bir türlü hayata geçirilemeyen Cazibe Merkezleri Programı’nın öteden beri uygulana gelen yatırım teşvik sistemine eklemlenmesi anlamına gelen “bu programa göre yapılacak yatırımların 6’ncı bölge avantajlarından yararlanmasına ilişkin” düzenleme yaklaşık 1 yıl önce yapılmıştı.

22 Şubat 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2017/9917 numaralı BKK ile 2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’da değişiklik yapılarak Cazibe Merkezleri Programı kapsamında yer alan 4’üncü ve 5’inci bölge illerindeki organize sanayi bölgeleri ve Kilis’te yer alan organize sanayi bölgelerinde gerçekleştirilecek yatırımların 6’ncı bölgede uygulanan desteklerden faydalanabilecekleri hükmü getirilmişti.

Aradan geçen 11 ayda Cazibe Merkezleri Programı’na göre bir yatırım yapılamadığından tabi olarak belirtilen düzenleme fiiliyata geçemedi, yani hiç kimsenin işine yaramadı. Cazibe merkezleri programı da maalesef çöktü.

Hükümet, Cazibe Merkezleri Programı’nın hayata geçirilememesine karşılık en azından tadat ettiğiillerde yatırımcılara bir kolaylık yapayım diye düşünmüş olsa gerek bu kez anılan iller için bir kademe ileri giderek 20 Ocak 2018 tarihli Resmî Gazetede yayınlanan2017/11133 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile aynı kapsamı Cazibe Merkezleri Programı sınırından çıkarıp “bölgesel, büyük ölçekli ve stratejik teşvik uygulamaları kapsamındaki” yatırımları da kapsama aldı.

Bu şu anlama geliyor: Elazığ, Malatya, Adıyaman, Tunceli, Erzurum, Erzincan, Gümüşhane, Bayburt ve Kilis illerinde kurulu organize sanayi bölgelerinde yatırım yapmak üzere bu karardan sonra Yatırım Teşvik Belgesi alan yatırımcılar 6’ncı bölgeye tanınan avantajlardan yararlanacaklar. Şöyle de ifade edebiliriz, bölge tanımları değişmedi ama bu 9 il için özel bir statü oluşturuldu.

E baştan beri yapılması gereken de buydu zaten.

Hani şu “6’ncı bölgeye girelim” kampanyalarında hayalini kurduğumuz teşviki şimdi aldık ama yine kısmen, yalnızca organize sanayi bölgesinde yapılacak yatırımlara. Tabi aldık derken esasında “alınan” bir şey yok. Hükümet cazibe merkezleri ile attığı yanlış adımı telafi etme yolu olarak bu zorunlu adımı attı. Şimdi bizim yerel siyasetçiler bu olayı yine pişkin pişkin bizim mücadelemizin sonucu diye satarlar.

Elazığ Organize Sanayi Bölgesine yatırım yapmak artık çok daha avantajlı.

Elazığ Organize Sanayi Bölgesinde yatırım yapmak üzere Yatırım Teşvik Belgesi alan işletmeler bundan böyle mevcut KDV istisnası, vergi indirimi, yatırım yeri tahsisi, faiz desteği teşviklerine ek olarak sigorta prim(10 yıl) ve gelir vergisi stopajı (12 yıl)desteğinden faydalanabilecekler.

2018 asgari ücret tutarı üzerinden hesaplandığında 284,13 TL Sigorta Primi İşçi Payı, 258,76 TL Gelir Vergisi Stopajı, 416,05 TL SGK Primi İşveren Payı olmak üzere 1 işçide işverenin 857,46 TL avantajlı olduğu dikkate alındığında 25 işçi çalıştıran bir tesiste aylık 21.436,50 TL,  yıllık 257.238,00 TL işletmenin kasasında kalacaktır.

Elazığ Organize Sanayi Bölgesi’nde Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında yatırım yapan işletmeler; 900 bin TL’ye kadar faiz desteği alabilecekler; ayrıca yatırım döneminde yatırıma katkı tutarının yüzde seksenine kadar olan kısmını, diğer faaliyetlerden elde edilen kazançlara uygulama imkanına sahip olacaklar.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet