Ata Şengül

Ata Şengül

Kod Adı: Toros

"Hayatta hiçbir zaman yalpalamayacaksın.

Her dönemin adamı değil, her dönem adam olacaksın!"

Rauf DENKTAŞ

20. yüzyıl siyasi tarihinin önemli sorun alanlarından biri olarak, kan ve vahşetin yaşandığı Kıbrıs için akla gelen ilk isim, merhum Rauf DENKTAŞ olmuştur. Zira Kıbrıs ve Kıbrıs Türklüğünün bekası için üstlendiği sorumluluğun yanı sıra, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunda ve yaşatılmasında sürdürdüğü siyasi rol ile, sadece bölgesel düzeyde değil, aynı zamanda, uluslararası politik alanda önemli bir siyasi aktör olmuştur. Şüphesiz, bu önemin oluşmasında, Kıbrıs için savunduğu davaya olan inancının ve bağlılığının dışında, günümüzde dahi uluslararası düzeyde tanınmayan bir devletin cumhurbaşkanı olarak, güçlü devletlerin baskılarına karşı, hukuk bilgisini ve hitabet yeteneğini de kullanarak, dik bir duruş sergilemesi önemli rol oynamıştır.

1924 yılında, söz konusu dönemde İngiliz sömürgesi altındaki Kıbrıs’ın güneyindeki Baf kasabasında dünyaya gelen DENKTAŞ, henüz 1,5 yaşında iken, annesini kaybettiğinden babası, anneannesi ve dedesi tarafından büyütülmüştür. Bu süreçte, DENKTAŞ’ın, son nefesine kadar vazgeçmediği Türk milliyetçiliği fikrini benimsemesinde, babasının Kuvva-i Milliye ve sonrasında kurulan yeni Türk devletine verdiği destek ile dedesinin Kıbrıs’ın Osmanlı hâkimiyeti altındaki döneme dair hikâyelerin büyük etkisi olduğunu söylemek gerekir.

DENKTAŞ, İlkokul, orta ve lise tahsilini Kıbrıs’ta tamamladıktan sonra, hukuk eğitimi için İngiltere’ye gitmiş, 1947 yılında tahsilini tamamlayarak avukatlık yapmak üzere, Kıbrıs’a dönmüştür. Bu dönüş aslında, kendisini Kıbrıs Türk milli mücadelesine adayacağı yılların miladı gibidir. Nitekim söz konusu dönem, Yunan destekli Rum toplumu karşısında, Türk toplumunun kimliğini dile getirmeye başladığı bir döneme denk gelmektedir. İlerleyen yıllarda, 1959’da, kurulacak olan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ilk Türk cumhurbaşkanı yardımcısı olan Dr. Fazıl KÜÇÜK ile tanışmasının ardından, aktif bir şekilde faaliyetlere iştirak eden DENKTAŞ, milliyetçi tavrı ile bilinen “Halkın Sesi” gazetesinde, Kıbrıs ile ilgili köşe yazıları yazmaya başlamıştır.

İlerleyen dönemlerde, İngilizler tarafından Kıbrıs için düşünülen yönetim modeli hakkında kurulan ve kendisinin de sekreterlik görevini üstlendiği anayasa komisyonunun çalışmalarının başarısızlığı üzerine, Türk İşleri Komisyonu’nda görev alarak Türk toplumunun çeşitli sorunlarıyla bire bir ilgilenme ve bunları rapor haline getirme imkânını yakalamıştır. Sekiz yıl süren görevi boyunca, adada yaşananlar ile ilgili İngiliz yönetimini uyarıcı çalışmalar yapmasına karşın, Rumların “Akritas Planı” doğrultusunda örgütlenmeye başlaması üzerine, resmi sıfatla daha fazla yararlı olamayacağını anlamış ve görevinden istifa ederek “Kıbrıs Türk Kurumları Federasyon Başkanlığı’na seçilmiştir. Federasyon çatısı altında, gerek Ada’da, gerekse dünya çapında karşılık bulacak çalışmalar yapan DENKTAŞ’ın en önemli icraatı, “Toros” kod adıyla bizzat yönettiği, istihbarat alanında örnek olarak gösterilen ve Kıbrıs Türk Barış Harekâtından sonra Kıbrıs Türk Güvenlik Komutanlığı’na dönüştürülen, “Türk Mukavemet Teşkilatı”nı kurması olmuştur. Türkiye’nin desteğini almak suretiyle, sahanın her alanında teşkilatlanarak mücadele eden bu örgüt sayesinde, özellikle, 1958-1960 ve 1963-1974 yıllarında artan Rum saldırılarına karşı ciddi başarıları elde edilmiştir.

DENKTAŞ’ın federasyon başkanlığı dönemine ilişkin söylenmesi gereken bir diğer önemli faaliyet ise ekonomik alanda gerçekleştirilmiştir. “Türk’ten Türk’e” kampanyası kapsamında, “Türk Çarşısı” oluşturularak ekonomik ve ticari anlamda Rumlara bağlı olan Türk toplumunun ihtiyaçlarının güvenli, düzenli ve sürekli bir şekilde karşılanması hedeflenmiştir. Bu sayededir ki, Türk toplumu içindeki dayanışma ve birlikte hareket etme kabiliyetinin zarar görmesinin önüne geçilerek, Rum saldırılarına karşı direncin sürdürülmesi sağlanmıştır.

1974 Harekâtının başarı ile sonuçlanmasından sonra, 1975’de kurulan Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin başkanlık görevine seçilen DENKTAŞ, 1983’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanıyla birlikte cumhurbaşkanlığına seçilmiştir. O dönemden 2005 yılına kadar bu görevi sürdüren DENKTAŞ, ömrünün son on iki senesini, çeşitli vasıtalar ile, Kıbrıs davasını anlatarak geçirmiştir. Bu süreçte, 2008 yılı Aralık ayı içinde, ilimizi ziyaret etmiş, Şehit İlhanlar Caddesindeki Kıbrıs Şehitleri ve Şehit İlhanlar anıtının açılışını yaparak çeşitli faaliyetlerde bulunmuştur.

Yaşamına toplumsal, siyasal ve askeri mücadeleler, sayısız uluslararası müzakereler, çözüm önerileri, sürgün yılları ve Ergenekoncu iftiraları ile küçük yaştan beri çektiği anne hasretine eklenen evlat acısını sığdıracak kadar feleğin çemberin geçmiş biri olması, kendisini, ismi Kıbrıs ile bütünleşmiş bir dava adamı, siyasi lider ve farklı dillere çevrilmiş elli kitabın yazarı sıfatıyla entelektüel bir şahsiyet olarak kimsenin görmezden gelemediği bir lider konumuna taşımıştır.

13 Ocak 2012 tarihinde Hakkın rahmetine kavuşarak mazimizdeki şanlı yerini alan bu müstesna şahsiyeti, Türk Milleti olarak, her zaman olduğu üzere, rahmet ve minnet ile anıyoruz.

Baki muhabbetle...

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet