Prof. Dr. Saadet Akarsu

Prof. Dr. Saadet Akarsu

saadet.akarsu@gmail.com

YUMURTAYA KULP TAKTIK

SAĞLIK VE YAŞAM

Prof. Dr. Saadet AKARSU

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Onkoloji Bilim Dalı

e-mail: saadet.akarsu@gmail.com

“Yumurtaya kulp takmak” deyimi “herşeye bahane bulmak ve akla gelmeyecek eleştirilerde bulunmak” anlamındadır. Yıllarca canım yumurtaya işte bunu yaptık.

Yumurta kuşlar, sürüngenler ve balıklar gibi birçok farklı dişi hayvan türleri tarafından embriyoyu (oluşan canlı yavru) korumak amacıyla yumurtladığı yuvarlak ve oval şekilli cisimlerdir. Kuş ve sürüngen yumurtalarının içeriği koruyucu kabuk, ak (yumurta beyazı) ve vitellusdan (yumurta sarısı) oluşmaktadır. Tavuk, ördek, bıldırcın, karaca ve havyar (balık yumurtası) gibi yumurta seçenekleri vardır.

Besin değeri bakımından oldukça zengindir. Şimdiye kadar yumurta için yanlış birçok şey söylenerek tüketimi azaltılmıştır. Yumurtanın kötü şöhretinin nedeni içerdiği kolesteroldür. Günümüzde, yumurtada bulunan kolesterolün; kötü kolesterolü yükseltmediği ve aksine iyi kolesterolü artırdığı görülmektedir. Bir yumurta 5 gram yağ ve 2 gram doymuş yağ içerir. Bir orta boy yumurta yaklaşık 186 mg kolesterol içerir. Bu miktar sağlıklı bir kişinin 1 günde alması gereken kolesterol miktarının yaklaşık yarısı kadardır. Yani günde 1 yumurta yemek yüksek kolesterole neden olmaz. Kolesterolün tehlikeli boyutlara çıkmaması için, gün boyu tükettiğimiz yumurta dışındaki gıdalara da özen göstermeliyiz. Yüksek kolesterol nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanıyor ise yumurta yiyip yememek için doktora danışılmalıdır.

İçerdiği yüksek protein içeriği ve bu proteinin kalitesi nedeniyle, haşlanmış yumurta harika bir vücut geliştirme besini olarak görülmektedir. Bir­ yumurta­ 6 gram ham proteine sahiptir. Protein, yumurtanın içerisindeki tek besin maddesi değildir. Ayrıca A, D, B1, B2, B6, B12, E ve K vitaminleri kaynağıdır. Lutein, sistein, kalsiyum, magnezyum, demir, kolin, folik asit ve çinko içerir. Kolin bakımından en zengin gıdalardandır. Yetişkin erkekler için günlük 550 mg ve kadınlar 450 mg almalıdırlar. Ortalama bir diyette genellikle bu rakamın altında kalınır. Hücre yapısının korunması, sinir hücreleri arasında iletişimin korunması ve yağların kan yoluyla karaciğere taşınması gibi önemli fonksiyonları vardır. Eksikliğinde damar tıkanıklığı, karaciğer hastalıkları ve nörolojik hastalıkların riski artar. Bir adet büyük boy yumurta ortalama 80-100 mg kolin içerir. Selenyum stresle mücadelede faydalıdır. Yeterli miktarda alınmadığında hipotrioid, halsizlik ve zihin zayıflığı yapar. Günlük tüketimi 70 mcg olmalıdır. Bir yumurtada 14 mcg bulunur. Tok tutması, beynin işlevini en etkin şekilde kullanması, göz sağlığına iyi gelmesi ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu olması gibi çeşitli faydaları bulunur. Bir yumurta 5.5 gram protein içerir. Bu miktar günlük protein ihtiyacının %11’ini karşılar. Haftada 6 adet yemek vücudun enerji üretimini arttırır.

Omega3 yağ asitleri kalp hastalıkları, kanser ve artrit gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini düşürür. Vücudumuz tarafından üretilemez. Eksikliğinde halsizlik, hafıza zayıflığı, cilt kuruluğu, kalp hastalıkları ve kan dolaşımının zayıflaması meydana gelir. Omega 3 yumurtada bol miktarda bulunur. Bir orta boy yumurtada 32.6 mg bulunur.

Çiğ tüketmenin faydası pişirildiğinde veya kızartıldığında özelliğini kaybeden bazı besin ve minerallerin aslını koruyabilmeleridir. Çiğ yumurtanın besin değeri ve faydaları daha fazladır. Çiğ yumurta vücuttaki toksinleri daha kolay atmaya yarar. Enfeksiyonlara karşı etkilidir. Barsakların zararlı parazitlerden temizlenmesine yardımcı olur. Hücrelerin yaşlanmasını yavaşlatır. Zarar gören hücreleri onarma özelliği vardır.

Beyazında bulunan peptit, ACE olarak bilinen ve yüksek tansiyonun başlıca nedeni olan enzimin üretimini baskılar. Yüksek kan basıncının düşürülmesinde etkilidir. Cilt sağlığı için çok faydalıdır. Kozmetik ürünlerde bol miktarda kullanılır.

Faydaları. Yaşlanmayı geciktirir. Günde 2 yumurta yiyen 35-40 yaş arası kadınların %87’sinde yaş lekeleri kaybolur ve cilt yenilenir. Göz çevresindeki kırışıklıklar gözle görülür şekilde yok olur.

1. Kemikler. Yüksek kaliteli protein içermesi nedeni ile kemik sağlığı için çok faydalıdır. Bol kalsiyum içerir. Kalsiyum ve D vitamini bakımından oldukça zengindir. Yaşlanmaya bağlı kemik hastalıklarına karşı koruyucudur.

2. Katarakt. Katarakt genellikle yaşlanmaya bağlı ortaya çıkan bir göz hastalığıdır. Yumurtanın içerdiği besinler katarakta yakalanma riskini azaltır. Gözleri zararlı UV ışınlarına karşı korumada yardımcıdır. Yaşlılık sebebi ile retina ve lens bozulmasına karşı olumlu etki yapar. Çocukluktan beri düzenli olarak yumurta tüketen insanlar, içerdiği antioksidanlar nedeniyle; ilerleyen yaşlarında o yaşın getirdiği yakalanmaları olası hastalıklardan korunurlar.

3. Bağışıklık sistemi. Vücudun dirençli bir hal alması için gerekli olan en önemli besinleri içerir. D vitamini bunlardan bir tanesidir. Her gün tüketimi vücut ihtiyacının %40’ını karşılar. A vitamini bağışıklık sistemini kuvvetlendiren diğer bir besindir. Demir eksikliğini giderir. Vücutta bulunan iltihabı azaltıcı rolü bulunur. Diyabet, Alzheimer hastalığı ve benzeri hastalıklarla mücadele etmede faydalıdır.

4. Kilo. Sabah kahvaltılarında yenilen yumurta doyurucudur. Tokluk hissi vererek kilo vermeye yardımcı olur. Daha az kalori alınmasını sağlar.

5. Kolesterol. Yumurtada bulunan kolesterol kötü kolesterolü yükseltmez. İyi kolesterolü artırır. Yumurta sarısı kalp sağlığını olumlu yönde etkiler.

6. Enerji. İçerdiği yüksek miktarda vitamin B12 ruh sağlığı dahil birçok açıdan faydalıdır. B vitamini açısından oldukça zengindir. Sarısında bulunan metiyonin ve sisteinin sinir sistemi üzerine olumlu etki yapar. Düzenli olarak tüketildiğinde ruh sağlığını korur. Sarısında bulunan bu maddeler depresyon tedavisinde kullanılmaktadır.

7. Meme kanseri. Genç yaşta düzenli yumurta yenmesi meme kanserine karşı %44 daha koruyucudur. Beyin sağlığı için çok gerekli olan kolin, aynı zamanda kanser riskini de azaltır. Yumurta sarısında meme kanseri riskini %24 azaltan kolin bulunmaktadır.

Serbest radikaller kanser ve romatizma benzeri birçok hastalığa neden olur. Bu radikallerin en büyük düşmanı antioksidanlardır. Yumurta vücutta oluşan serbest radikallerin temizlenmesine, zararsız hale getirilip dışarı atılmasına içerdiği vitamin B12 ile ciddi katkı sağlar.

8. Beyin sağlığı. Kolin hafızayı güçlendirmektedir. Hamilelik döneminde tüketilen yumurta anne karnındaki bebeklerin sağlıklı beyin yapısı için önemlidir.

9. Saç ve tırnak. Düzenli yumurta tüketimi saçlara canlılık kazandırır. Saç ve tırnak sağlığını korumada önemli amino asitler içerir.

Zararları. En allerjik besinlerdendir. Çiğ ve aşırı tüketimi alerjiye neden olabilir. Günde en fazla 3-4 tane tüketilebilir. Bünyeye göre bu sayı değişir. Kaşıntı ve kusma yapabilir. Çiğ ve aşırı tüketimi biotin eksikliğine neden olur. Bu saç dökülmesi, kas ağrısı ve krampa yol açar. Çiğ ve aşırı tüketimi nedeniyle aşırı bakteri üretimi kramplı karın ağrılarına neden olabilir.

Yeni barkod sistemi. Tüketimi kadar seçimi de önemlidir. Taze olup olmadığına da dikkat etmek gerekir. Şimdiye kadar piyasaya sürülen yumurtaların üzerinde TR ifadesi ardından üretildiği ilin plakası ve ondan sonra kümes işletme numarası bulunmaktaydı. Artık Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliği’ne göre yumurtaların üzerine 4 farklı yumurta üretim metodu kodu uygulanmaya başlanacak.

Organik yetiştiricilik tavuk yumurtaları-0

Serbest dolaşan tavuk yumurtaları-1

Kümeste kafessiz yani özgür tavuk yumurtaları-2

Kafes tavuk yumurtaları-3

Çocuğun allerji durumuna göre yumurta sarısı 8. ayda haşlanarak ve az miktarda başlanır. Beyazı ise 1 yaşından küçük bebeklerde önerilmez.

Sağlık dolu günler dilerim.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet