Akın Eraslan Balcı

Akın Eraslan Balcı

KEYNES VE PROTESTOCULAR

John Maynard Keynes: Piyasa her zaman kendini temizleyemez. Dengeye ulaşması için bazen dışarıdan müdahale gerekir (devlet tarafından), der. 

Klasik ekonomistlerin aksine. Klasik ekonomi okulunu takip edenler fiyat mekanizmasının ‘görünmez eli’nin piyasayı kendiliğinden dengeye ulaştıracağını ve krizin düzeleceğini iddia ediyorlardı. Çünkü fiyatlar ve ücretler esnekti. Halbuki kriz geçmedi, tam tersine artarak devam etti.  5-6 yıl süreyle hem işçiler hem işadamları inim inim inledi, devletlerin ekonomileri darmadağın oldu. Çünkü inanıldığının aksine fiyatlar esnek değildi. Fiyatlar hem aşağı hem de yukarı yönde katıydı. Keynes haklıydı yani. Buhranlarda müdahale yapılması gerektiği anlaşıldı.

1929'da önce Amerika'da başlayıp sonra bütün dünyayı saran büyük ekonomik krizde, iflas ve intiharların yaşandığı Kara Cuma'nın ardından Keynes doktrini ortaya çıktı.  Krizin patladığı O felaket Cuma gününün anısına bir alışveriş kampanyası düzenleniyor. Kapitalizm krizlerin anısından dahi kar çıkarmaya uğraşır. Sevgililer günü, babalar günü, anneler günü gibi bir şey bu Kara Cuma dedikleri. Kazanç maksimizasyonu kapitalizmin ruhudur.

 

Bizim aklı evveller ise Kara Cumayı, İslamiyet’le alakalı bir şey sanıp işyerlerini basıyorlar. Sanki kahramanlıkmış gibi yaptıklarını videoya çekip internete veriyorlar. Cahil cesur olur. Yahu olay kapitalist iktisadın bir krizi yalnızca. Maksat İslam’a kara çalmak olsaydı yılda bir Cumayı değil, bütün Cumaları karalarlardı. Kriz Salı günü patlak verseydi Kara Salı olacaktı. Bu zavallılara gülüp geçiyorum...

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet