Prof. Dr. Saadet Akarsu

Prof. Dr. Saadet Akarsu

saadet.akarsu@gmail.com

GAPS (BAĞIRSAK VE PSİKOLOJİ SENDROMU) VE DİYETİ-İKİNCİ BÖLÜM

SAĞLIK VE YAŞAM
Prof. Dr. Saadet AKARSU
Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Onkoloji Bilim Dalı
e-mail: saadet.akarsu@gmail.com
7. Baklagiller: Kuru fasulye, mercimek ve kuru bezelye dışındakiler, GAPS hastaları için aşırı nişastalıdır ve uzak durulması gereklidir. Kuru fasulye, mercimek ve kuru bezelyeyi en az 12 saat suda bekletmek, sonra pişirmeden önce akan suyun altında zararlı maddelerden iyice temizlemek önemlidir. Kuru fasulye, mercimek ve kuru bezelye ishal veya diğer sindirim rahatsızlıkları tamamen geçmeden tüketilmemelidir. 
8. Bal:  Bütün doğal ballar tüketilebilir. Petekten çıkarmak için çoğu üretici balı ısıtır. Bu bazı elementlerin kaybolmasına yol açar. Bu yüzden soğuk pres balları tercih edilmelidir. Bal, sofra şekerinden daha tatlıdır. GAPS hastalarının sindirim sisteminin baş edebileceği 2 monosakkarid olan fruktoz ve glikoz içerir. Tatlandırıcı olarak bal kullanılmalıdır. Diyetin başlangıç aşamalarında, bal dahil bütün tatlı gıdalar kısıtlanmalıdır. Şeker bağırsakta Candida albicans mantarının aşırı büyümesine sebep olabilir. 17. Yüzyılın sonunda şeker bol ve ucuz olduğu için balın yerini aldı ve şekere bağlı hastalıklar başladı. Bal vücudumuz çin çok daha doğaldır. Zarar vermez. Sağlık kazandırır. 
9. İçecekler:  GAPS hastası su, taze sıkılmış meyve-sebze suları ve et-balık suyu tüketmelidir. Yetişkinler sütsüz açık çay ve kahve içebilirler. Çay ve kahve hazır değil, taze yapılmış olmalıdır. Çayın içine bir dilim limon atmak faydalıdır. Taze, tek bir bitki çeşidinden yapıldığı sürece bitki çayları tüketilebilir. Satılan bitki çayı poşetlerinden kullanılmamalıdır. Taze zencefil çayı sindirime yardımcı olur. Su içmek sağlıklı bir alışkanlıktır. Çocukların bu alışkanlığı kazanmasına yardımcı olunmalıdır. Bir yetişkin günde ortalama 1,5 litre su içmesi gerekir. Filtrelenmiş olmadığı sürece musluktan su içilmesi tavsiye edilmez. Musluk suyu klorludur ve bağırsak flora dengesine zarar verir. En iyisi mineralli su veya filtrelenmiş su içmektir. GAPS hastasının günü her zaman, kişisel tercihe göre soğuk veya ılık şekilde gazsız mineralli su veya filtrelenmiş suyla başlamalıdır. Suya bir dilim limon veya bir tatlı kaşığı elma sirkesi katmak faydalıdır. Aynı şekilde suyu öğünler arasındada içmek gerekir. Yemekle birlikte çok su içmek sindirimi zorlaştırır ve tavsiye edilmez. Yemeklerle birlikte evde yapılmış ılık et-kemik suyu içmek, midede sindirim sıvılarının üretimini artıracağı için faydalıdır. Taze sıkılmış meyve-sebze suları tavsiye edilir. Vücuttaki detoks sürecini hızlandırıp karaciğere destek olurlar. Ticari meyve-sebze suları içerdikleri koruyucular, tatlandırıcılar ve katkı maddeleri ile zararlıdırlar. Çoğu ticari meyve-sebze suyunun içinde, GAPS hastalarının genellikle reaksiyon gösterdiği küf ve mantarlar oluşur. Uyarıcı madde içeren içecekler ve gazlı içecekler diyetten uzak tutulmalıdır. Toksisiteyi artırıp karaciğere daha fazla yük oldukları için, GAPS hastaları alkollü içecekler tüketmemelidirler. 
10. Katı ve sıvı yağlar: GAPS hastaları için en iyi yağlar; kuzu, dana/sığır, kümes hayvanı gibi hayvanlarda bulunan doğal yağlardır. Bu yağlar bağışıklığı, sindirim ve sinir sistemini onaran tüm doğru besinleri sağlar. GAPS hastaları bu yağlardan bol tüketmelidirler. Hayvansal yağlar ısıya maruz kaldığında kimyasal yapıları değişmediği için pişirirken kullanılabilecek en iyi yağlardır. Tüm kızartma yağları veya bitkisel yağlar zararlı trans yağ asitleri içerdiği için bu yağlardan uzak durulmalıdır. Yemek yaparken tereyağı, dana/sığır yağı, kuzu yağı veya tavuk yağı kullanılmalıdır. Sıvı yağ olarak sadece, soğuk sızma zeytinyağı çiğ olarak kullanılmalıdır. 
11. Tuz: Doğadaki tuz pek çok başka elementi barındırır. Doğal kristal tuzu ve tam deniz tuzu, insan vücudunu meydana getiren bütün mineralleri ve eser elementleri içerir. Bu doğal haliyle tuz sadece faydalı değil, olmazsa olmazdır. Ancak sanayi kullanımında saf sodyum klorür gerektiği için, doğal tuzdan diğer tüm elementler ve mineraller yok edilir. Biz bu tuzu sofra tuzu adı altında tüketmekteyiz. Tüm işlenmiş yiyeceklerin içinde ondan bolca bulunmaktadır.  Tuzun bu hali vücudumuz için bir düşman gibidir. İç dengemizi bozar. Vücudumuz sodyum klorürü, doğal tuzun sağladığı tüm diğer mineraller ve eser elementlerle birlikte almak üzere tasarlanmıştır. Saf sodyum klorür, suyu kendine çeker ve yüksek tansiyon, doku ödemi ve zayıf kan dolaşımı gibi sonuçlar doğuran su tutulmasına sebep olur. Vücut fazla sodyum klorürle zararlı asitler, safra kesesi ve böbrek taşları oluşabilir. 
GAPS hastasının kaçınması gerekenler
1. Tüm tahıllar ve onlardan yapılan şeyler: Buğday, çavdar, yulaf, pirinç, mısır, arpa, karabuğday, buğday, bulgur, kinoa ve kuskus diyetten çıkarılırsa bol nişasta ve bütün glüten diyetten çıkarılmış olur. Tüm tahılların kesilmesi diyeti glütensiz yapar. 
Şekerin dışında tükettiğimiz karbonhidrat çeşitlerinin başında nişasta gelir. Tüm tahıllar ve bazı kök sebzeler (patates, yer elması) nişasta yönünden çok zengindir. Nişasta, yüzlerce tek şekerin birleşerek çok sayıda dalı olan uzun bir kordon oluşturduğu büyük moleküllerden meydana gelir. Nişastanın sindirilmesi, sindirim sistemi için kolay değildir. Karmaşık yapısı yüzünden sağlıklı insanlarda bile nişastanın çoğu sindirilemez. Sindirilmemiş nişasta, bağırsaktaki patojen floranın çoğalıp toksin üretmesi için harika bir yiyecektir. Beyaz ekmek; yeterince sindirilmeden, sakız gibi yapışkan bir maddeye dönüşür. Bu madde, hastalık yapıcı bakterilerin ve parazitlerin çoğalması için harika bir ortam yaratır. GAPS hastalarının diyetinde nişastaya yer yoktur. Tahıl ve tahıldan yapılmış herhangi bir yemek ve nişastalı sebzeler bulunmamalıdır. Bu diyete; un yerine öğütülmüş kabuklu yemiş ya da kabuklu yemiş unu; şeker yerine işlenmemiş doğal bal ve kurutulmuş meyve kullanılır. 
2. Tüm nişastalı sebzeler ve onlardan yapılan şeyler: Patates, yer elması ve yabani havuç gibi nişastalı sebzeler de diyette yer almamalıdır.
3. Şeker ve şeker içeren şeyler: Kanser hücreleri şekerle beslenir ve bir dönem şekere beyaz ölüm denir. GAPS hastalarında zaten risk altında olan bağışıklık sistemine doğrudan zarar verdiği kanıtlanmıştır. Vücut, şeker saldırısıyla başa çıkabilmek için; mevcut mineral, vitamin ve enzimleri aşırı derecede kullanarak, bu hayati maddeleri tüketir. Bir GAPS hastası, zaten magnezyum ve diğer yaşamsal besinlerin eksikliğini çektiği için hiçbir şekilde şeker tüketmemelidir. GAPS hastalarında çeşitli faktörlere bağlı sağlıklı olmayan vücut florası aşırı çoğalır. Bunların bir grubuda aralarında Candida türlerinin de bulunduğu mayalardır. Mayalar, glikozla ve diğer şeker türleriyle beslenir. Mayaların aşırı çoğaldığı bir vücutta Candida glikozu ele geçirir ve glikozun, alkollü fermantasyon adı verilen bir işlemle sindirilmesine neden olur. Bu  süreçte Candida ve diğer mayalar, besinlerden alınan glikozu alkole (etanol) ve yan ürünü olan asetaldehide çevirirler. Alkol özellikle de çocuklar için zehirlidir. Çok az miktarlarda da olsa, sürekli alkol alımından etkilenmeyecek organ yoktur. Asetaldehid, alkol yan ürünlerinin en toksiğidir. En yıkıcı etkilerinden biri proteinlerin yapısını değiştirebilme yeteneğidir. Büyük oranda proteinlerden meydana geliriz. Hormonlardan enzimlere kadar vücudumuzda bulunan sayısız ve çeşitli aktif madde proteindir. Alkol ve asetaldehid, vücutta pek çok temel besini işe yaramaz hale getirir. 
GAPS hastalarında bir başka yaygın işlevsel eksiklik, tiroit yetmezliğidir. Tiroit bezi yeterince hormon üretse de, çalışma alanları asetaldehid ve diğer toksinler tarafından işgal edilmiştir. Tiroit yetersizliğinin tipik belirtileri olan depresyon, cansızlık, yorgunluk, kilo alma, vücut ısısı kontrolünün zayıflaması ve bağışıklığın zayıflaması görülür. 
4. Nişastalı bakliyatlar: Soya ve maş fasulyesi, nohut ve bakla diyet süresince beslenme programında yoktur.    Nişastanın her çeşidi, GAPS hastaları tarafından sindirilemez. Bu nedenle hastalık yapan bakteri örtüsü ve parazitleri besleyen bir yiyeceğe dönüşür. 
5. Laktoz ve laktoz içeren her şey: Sıvı veya kurutulmuş her çeşit süt, ticari üretilmiş yoğurt ve ayran, ekşi krema, laktoz içeren işlenmiş yiyecekler diyette yoktur. Laktoz, çift moleküllü süt şekeridir ve GAPS hastaları laktozu sindiremediği için, gaz ve şişkinlik yaratır. Sindirilemeyen her besin gibi gıda intoleranslarına neden olarak beynin ve bedenin toksinlenmesine neden olur. 
6. İşlenmiş gıdalar: Kekler, tatlılar ve hazır pek çok yiyecek şekerle yapılır. Hepsinin ana maddesi undur. Bunun yanında renklendirici, koruyucu ve tatlandırıcı gibi pek çok kimyasal da içerirler. Glütenli veya glütensiz hepsinin diyetten uzak tutulması gerekir. 
Meşrubatlar kimyasal katkı içerirler. En büyük şeker kaynaklarından biridirler. Bir kutu gazlı içecekte 5-10 tatlı kaşığı şeker bulunur. Meyve suları işlenmiş meyve şekeri ve küfle doludur. Taze sıkılmış olmadığı sürece meyve sularını diyetden çıkarılmalıdır. Sözde olarak diyet diye adlandırılan içeceklerde bulunan şeker muadili aspartam, kanserojen ve sinir üzerine zehirlidir. GAPS’lıların diyetlerinden aspartam kesinlikle çıkarılmalıdır. Gıda endüstrisi yeni işlenmiş ve yapay tatlandırıcılar (ksilitol, mısır şurubu, agave şurubu) üretmeye devam etmektedir. Hiçbiri güvenilir değildir. Bir GAPS hastasının hepsinden kaçınması gereklidir. 
7. Soya: İşlenmiş gıdaların çoğunda; margarinlerde, salata ve diğer soslarda, ekmeklerde, bisküvilerde, pizzalarda, bebek mamalarında, çocuk atıştırmalıklarında, tatlılarda, keklerde, vejetaryen ürünlerde, süt yerine kullanılan ürünlerde ve yenidoğanlar için süt formüllerinde bulunabilir. Soyanın kullanım biçimine soya protein izolat denir. Lifleri bir alkalin solüsyonla ayrıştırdıktan sonra soya fasulyeleri, asitle temizlenmek üzere geniş alüminyum tanklara alınır. Soya fasulyeleri asit sebebiyle alüminyumu kalıcı bir şekilde emer. Bu satışa sunulan üründe kalır. Alüminyum demans ve Alzheimer hastalıkları ile ilişkilidir. Soya fasulyeleri alüminyum içinde asitle temizlendikten sonra, kanser gelişimine neden olan nitrat da dahil olmak üzere birçok başka kimyasalla işlem görür. Dünyada üretilen soyanın %90’ından fazlası genetik olarak değiştirilmiştir. Soya GAPS’lı hastalar tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır. 
Otistik, şizofrenik, hiperaktif, disleksik ve astımlı herhangi bir GAPS hastası, diyetinde hiçbir işlenmiş gıdaya yer vermemelidir. Bütün gıdalar taze alınmalıdır. Evde hazırlanmalıdır ve doğadaki hallerine en yakın şekilde tüketilmelidir. 
Sağlık dolu günler dilerim. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet