Prof. Dr. Saadet Akarsu

Prof. Dr. Saadet Akarsu

saadet.akarsu@gmail.com

B3 VİTAMİNİ VAR MIDIR?

SAĞLIK VE YAŞAM

 

Prof. Dr. Saadet AKARSU

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Onkoloji Bilim Dalı

e-mail: saadet.akarsu@gmail.com

Diğer adı niasindir. Sekiz farklı B vitamininden biridir. Tüm B grubu vitaminler gibi suda çözünür ve vücut tarafından depolanmadığı için günlük beslenme ile alınması gereklidir.

Faydaları:

Karbonhidrat kullanımı ve kan dolaşımını düzenler. Karbonhidratların, proteinin ve yağ asitlerinin vücutta enerjiye dönüştürülmesini sağlar. Bu vitamin olmadan tüketilen besinler enerjiye dönüşmez. Cilt sağlığında görev alır. Sindirim sisteminin düzgün çalışması için hidroklorik asite ihtiyaç duyulur. Niasin bu asitin üretimini sağlar. Kötü kolesterolü düşürücü, iyi kolesterolü yükseltici etkisi bulunur. Krom ile birlikte insülini ve kan şekeri düzeylerini düzenlemeye yardımcı olur. Sinir sisteminin sağlıklı çalışmasında etkilidir. Şizofreni ve benzer zihinsel hastalıklarda tedavi edicidir. Beslenme yoluyla yüksek miktarda alınması alzheimer hastalığı riskini azaltır. Metabolizmayı hızlandırır. Kalp sağlığı ve deri sağlığı için gerekir. Damar sertleşmesine karşı koruma sağlar. Kalp sağlığının korunmasında önemlidir. Pek çok hormonun böbreküstü bezlerinde üretiminde görev alır. Katarakt riskini azaltır.

Günlük ne kadar alınmalıdır?

Bazı özel hastalıkların tedavisi yüksek oranda tüketimi gerektirebilir. Doktor tarafından reçete edilmelidir. Olası yan etkileri yine doktor tarafından takip edilmelidir.

Sağlıklı kişiler için önerilen günlük miktarı;

0-6 ay arası: 2 mg

6-12 ay arası: 4 mg

1-3 yaş arası: 6 mg

4-8 yaş arası: 8 mg

13 yaş arası: 12 mg

14 yaş ve üzeri: 14-16 mg

Hamilelik:18 mg

Emzirme dönemi: 17 mg

Bulunduğu besinler

Tavuk, balık, karides, kırmızı et, karaciğer, yumurta, havuç, pirinç, peynir, fıstık, makarna, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, kepekli buğday ekmeği, mantar, yeşil yapraklı sebzeler, Brüksel lahanası, brokoli, karnabahar, kavun, kuru fasulye, soya sosu, patlıcan, ıspanak, tatlı patates, yer fıstığı, badem, süt, patates, ekmek, rezene, biber, pazı ve domates zengindir. Bu gıdaların bazıları, yüksek kolesterol içermesinden dolayı herkese uygun olmayabilir.

100 gram pişmiş derisiz göğüs tavuk eti 13.7 mg içerir ve günlük ihtiyacın %69’unu karşılar.

100 gram konserve ton balığı günlük ihtiyacın %62’sini karşılar.

100 gram fırında pişirilmiş göğüs hindi eti 6.8 mg (%34) içerir.

100 gram çiğ sığır etinde 4.8 mg bulunur.

100 gram haşlanmış kuşkonmaz günlük ihtiyacın %5’ini karşılar.

100 gram kuzu kıymada 6.0 mg bulunur.

100 gram pişmiş kılçıksız buğday günlük ihtiyacın %13’ünü karşılar.

100 gram pişmiş somon balığı 10.1 mg içerir ve günlük ihtiyacın yarısını karşılar.

Hangi hastalıkların tedavi veya önleminde kullanılır?

Yüksek kolesterol: B3 vitaminin niasin formu kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Yüksek kolesterol hastaları için niyasin takviyeleri satılmaktadır ancak dozajı kolesterol seviyesine bağlı olarak doktor tarafından belirlenmelidir.

Osteoartrit: B3 vitamini kemik ve kemiğe yakın eklemin iltihaplanması olan osteoartrit tedavisinde kullanılabilir. Eklemin esnekliğini arttırır, iltihaplanmaya bağlı ağrıyı ve şişliği hafifletir. Bazı hastalarda B3 vitamini takviyesi kullanmanın ağrı kesici ihtiyacını ortadan kaldırdığı görülmüştür.

Alzheimer hastalığı: Gıdalar yoluyla günlük olarak önerilen miktarda B3 vitamini alanlarda Alzheimer hastalığı riskinin azaldığı belirtilmektedir. Ancak sadece B3 vitamininin veya niasin takviyesi kullanmanın Alzheimer hastalığının görülme ihtimalini tamamen ortadan kaldıracağı söylenemez.

Diğer Hastalıklar

Kalp/dolaşım bozukluğu olan erkeklerde ikinci kalp krizi riskini azaltılması.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu.

Damar sertleşmesi.

İnflamatuar bağırsak hastalığı.

Tip 1 ve 2 diyabet.

Koku alma ve tat alma bozuklukları.

Alkol bağımlılığı.

Multipl skleroz.

Romatoid artrit

Adet sancıları.

Araç tutması, baş dönmesi.

Uykusuzluk, depresyon.

Katarakt.

Migren.

Kolera.

Sivilce.

Gut hastalığı.

AIDS.

Eksikliği

Bu vitamin açısından fakir olduğu bilinen mısır ve mısır ekmeğinin yoğun tüketildiği Doğu Karadeniz Bölgesi’nde eksikliğine sık rastlanmaktadır. Eksikliği çok sık görülen bir durum değildir. Başlıca nedeni alkolizmdir.

Enerji üretiminde görev aldığı için eksikliğinde yorgunluk ve kaslarda güçsüzlüğe neden olabilir. Mide ve bağırsak sisteminde bozukluk, ağız yaraları,  hazımsızlık, iştah azalması, kusma ve depresyon gibi belirtiler oluşabilir. İleri düzeyde eksikliğinde pellegra hastalığı oluşur. Cildin çatlaması ve pul pul olması, ishal ve bunama gibi belirtiler olur. Ağız içinde yanma, dil şişmesi ve açık kırmızı renk alması oluşabilir.

Fazlalığı

Günlük tüketiminin üst sınırını 35 mg’dır. Histamine neden olduğu için alerjiye bağlı belirtileri arttırabilir. Kalpte ritim bozuklukları, midede bulantı ve ciltte sorunlar görülebilir. Fazla alınması karaciğere zarar verebilir. Karaciğer hastalarının takviye almaları önerilmez. Fazlalığı mide ülserine ya da var olan ülserin kötüleşmesine neden olabilir. Ameliyat olacak kişiler 2 hafta önceden takviye almayı durdurmalıdırlar. Kalp rahatsızlığı olanlarda çarpıntıya yol açabilir. Düşük kan basıncını daha da düşürür. Bazı ilaçlarla (şeker ilaçları, tansiyon ilaçları, kolesterol ilaçları, antibiyotikler, kan inceltici ilaçlar, aspirin, nikotin bandı) etkileşime geçebilir.

Dozunu mutlaka bir doktor kontrol etmelidir.

Sağlık dolu günler dilerim.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet