Prof. Dr. Saadet Akarsu

Prof. Dr. Saadet Akarsu

saadet.akarsu@gmail.com

BEN NİYE TERLİYORUM?-2. BÖLÜM

SAĞLIK VE YAŞAM

Prof. Dr. Saadet AKARSU

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Onkoloji Bilim Dalı

e-mail: saadet.akarsu@gmail.com

Terleme belirtileri

Herhangi bir egzersiz sırasında, sıcak bir yerde dururken ya da heyecanlıyken gerçekleşen terleme durumu, normal bir süreçtir. Terleme yaşanması bazen anormal boyutlara ulaşabilmektedir. Terleme ellerde, ayaklarda, koltukaltında ya da yüz bölgesinde gerçekleşerek, haftanın büyük bir bölümünde meydana geliyorsa, bu durum dikkatli olmanıza işaret olabilir. Aşağıdaki sorunlardan biri yaşanıyorsa, hemen bir doktora görünmelidir.

Titreme

Baş dönmesi ve sersemlik hali

Göğüs ağrısı

Mide bulantısı

Vücut ısısının 40°C’yi aşması

Terleme durumunun günlük hayatı olumsuz etkilemesi

Birden bire, normalden çok daha fazla terlemeye başlanılması

Görünen bir nedeni olmaksızın gece terlemeleri yaşanması

Yan etkiler

Terlemenin ya da aşırı terleme sorunun yol açabileceği bazı olumsuz durumlar olabilir.

Enfeksiyonlar: Terleme sorunu yaşayan insanlarda, cilt enfeksiyonları yaşanması eğilimi daha faz olur.

Sosyal ve duygusal etkiler: Özellikle de avuç içlerinin terlemesi ya da giysilerin su içinde kalması durumunda, kişiler kendini oldukça rahatsız hissedebilir. Bu gibi sorunlar yaşayanlar, kendilerini toplumdan soyutlayarak, utanma ve çekinme hali yaşayabilir.

Tanı ve testler

Öncelikle ilaç geçmişi ve şikayetler öğrenilir. Fiziksel muayene ile durum belirlenir. Eğer terleme durumu anormal olarak değerlendirilirse, bazı testler yapılması gerekir. Bu testler;

Kan testi

İdrar testi

Kan şekeri testi

Tiroid testleri

İyot-nişasta testi

Termoregülatör ter testi

Cilt iletkenliği testi

Tedavi

Genellikle tedavi edilebilen bir sorundur. Hedef yoğun şekilde yaşanan terlemenin kontrol altına alınmasını sağlamaktır. Tedavi süreci boyunca, terlemeye sebep olan esas sorun baz alınarak hareket edilmektedir.

Reçeteli olarak satılan güçlü terleme önleyicilerin sorunlu bölgeye uygulanması ile tedavi edilebilir. Nadir olarak da, terlemeye sebep olan durum baz alınarak tedavi sürecine devam edilebilir. Kalıcı şekilde terleme problemi olan kişiler için ise, ilaç ya da bazı diğer tedavi yöntemleri uygun görülebilmektedir. Bazen cerrahi işlem uygun görülebilir.

Yaşam tarzı ve evde tedavi. Yaşam tarzında yapılacak bazı değişimler ve evde alınan birtakım önlemler, terleme sorunun tedavi edebilir ya da önleyebilir. Buna göre, yapılması gerekenleri şunlardır; 

Reçetesiz olarak satılan ve alüminyum bazlı olan antiperspiran ürünler, terlemeyi önlemekte ve azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Günlük düzenli olarak alınan duşa, cildi bakterilerden arındırdığı için, terlemeyi azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Özellikle ayakkabı ve çorapların üretildiği malzemenin doğal ve zararsız maddelerden yapıldığına emin olmak, terlemeyi önlemeye yardımcı olacaktır. Pamuklu, ipek ya da yün çorapları tercih etmek doğru seçim olacaktır.

Sürekli olarak aynı ayakkabı giymek yerine dönüşümlü olarak kullanmak, ayak terlemesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Günde iki defa çorapları değiştirmek, pamuk çorap tercih etmek ve ayak pudrası kullanmak, terlemeyi önlemeye yardımcı olacaktır.

Dinlenirken yalın ayak durmak, terlemeyi azaltmaya yardımcıdır.

Yoga ya da meditasyon gibi bazı aktiviteler, stres düzeyini azaltmaya yardımcı olacaktır. Böylece, terleme sorunu da azaltılmış olacaktır.

Deodorantlar deriye yuvarlanarak uygulanan (roll-on) ve sprey halindeki deodorantlar, genellikle aşırı terleyenler dışında diğer insanlar için terlemeye ve kokuya karşı alınan yeterli önlemlerdendir. Deorantın içeriğinde bulunan alüminyum, terde bulunan elektrolitlerle tepkimeye girerek ter kanalını tıkayan bir jel oluşturur. Bu engelleme, ter bezini uyarır ve ter salgısı baskılanır. Öte yandan, alüminyum klorür heksahidrat içeren, uzun süreli aktifliğe ve yüksek yoğunluğa sahip önleyiciler de son yıllarda oldukça yaygın hale gelmiş ve aşırı terleme tepkisi gösteren pek çok kişi bu ürünlerin kullanımıyla terlemelerini kontrol altına alabilmiştir. Hatta bazı ürünler, reçeteye gerek olmaksızın eczanelerde satılmaktadır. Hiperhidroz ya da aşırı terlemeye; piyasada satılan terleme önleyici ürünler bir çözüm olmuyorsa, artık bir dermatologa danışma gerekir. Bazı terleme önleyici ürünler terlemeyi daha da kötü hale sokabilir.

İlaçlar: Reçeteli olarak satılan ter önleyiciler cilt ve gözlerde kaşıntı gibi yan etkiler yapaabilir. Sinir bloke eden ilaçlar sinirlerin birbirleri arasındaki iletişimin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bu durum, bazı insanlarda terlemenin azalmasına yardımcı olabilmektedir. Bu gibi ilaçların yan etkileri ise, ağızda kuruma, bulanık görme ve idrar torbası sorunları şeklinde olabilmektedir. Antidepresan ilaçlar terlemeyi azaltabilmektedir. Yüzdeki kırışıkları hafifletmeye yardımcı olan Botulinum toksin enjeksiyonları aynı zamanda, ter bezlerini tetikleyen sinirleri bloke edebilmektedir. Botoks ve Myoblok şeklinde bilinen bu enjeksiyonlar, etkisini 6-12 ay arasında göstermektedir.

Gelişmiş tedavi yöntemleri: Lazer tedavisi, mikrodalga tedavisi ve ultrason tedavisidir.

Botoks uygulamasında, botoks, koltuk altı derisine yüzeysel olarak enjekte edilir. Enjeksiyon, vücudun hassas noktalarına uygulanacağından, acı ve rahatsızlık verici olabilir. Dolayısıyla lokal anestezi uygulanabilir. Etkisi kısmen kısa süreli olan botoks uygulaması sonrasında koltuk altları, 6-9 aylık bir süre boyunca tamamen kuru kalacaktır. Hiperhidroz, geleneksel olarak terleme tetikleyen sinirleri kesmeyi içeren sempatektomi cerrahisiyle artık yapılmamaktadır.

Cerrahi tedavi: Bazı şiddetli terleme sorunlarında, eğer ilaçlı tedavilerden de bir sonuç alınamamışsa, doktor ameliyat yapabilir. Elektrik akımı–iyontoforez olarak bilinen bu yöntem, düşük elektrik düzeyinde akımın, el, ayak ya da koltukaltına uygulanması şeklinde gerçekleşmektedir. Bu tedavi haftada 3 veya 4 gün ya da 2 günde bir uygulanmaktadır. Fakat, kalp pili olan kişilerde ve hamilelerde uygulanması sağlıklı değildir. Ter bezinin alınması – eğer aşırı terleme, özellikle koltukaltlarında daha yoğun yaşanıyorsa, ameliyat ile ter bezi alınabilmektedir. Doktor, kazıma ya da yağ aldırma yöntemi ile ter bezini çıkarabilmektedir. Sinir ameliyatı özellikle ellerdeki terlemeye sebep olan spiral sinirler, ameliyatla kesilerek, yakılarak ya da sıkıştırılarak kontrol altına alınmaktadır. Fakat bu süreç sonrasında, vücudun başka bir kısmında terleme oranı artabilmektedir.

Sağlık dolu günler dilerim.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet