Kübra Türkan

Kübra Türkan

VİCDANLARINIZIN KAPISI ÇALINIR MI?

Kent Güncesi

Dün 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günüydü birçoğumuz maalesef böyle bir günden bile bir haberdik. Oysa böylesi bir gün 2012 yılında ülkemiz öncülüğünde BM sunulmuş ve bugün kız çocuklarına armağan edilmişti.

Böylesi bir günle amaçlanan kız çocuklarının desteklenmesinin, güçlendirilmesinin ve onlara yatırım yapılmasının önünü açmaktı. Ayrıca bugünle hedeflenen sadece bu da değildi. Kız çocuklarına karşı ayrımcılığın, şiddet sarmalının kırılması onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlamaktı.

Peki bu ne kadar başarılı oldu ve olabilir işte bu tam bir muamma!

Kız çocuklarının başarılı olabilmesi için en başta annelerin başarılı ve eğitimli olması gerekir. Anneler kız çocuğunu yetiştirirken sen kızsın yapamazsın demek yerine sen bir bireysin ve üzerinde çalıştığın her konuda başarılı olabilirsin dediği takdirde toplum özgüveni yüksek başarılı bireylerle dolup taşar.

Özgüveni yüksek, okuyan ve de başarılı bir kız çocuğu ileride anne olduğunda kendisi gibi güzel meziyetlere sahip kız ve erkek evlatlarını da yetiştirebilir. Ruh sağlığı düzgün bireylerden oluşan bir toplumda da şiddet olayları yok denecek kadar azalır. Bunun içindir ki özünde sadece kız çocuklarının toplumda yer edinmelerini amaçlayan bu durum, esasında sağlıklı bir toplum inşa edilirken en temel dinamiğimizdir.

Beş yıldan beri dikkat çektiğimiz bu konuda acaba ne kadar başarılıyız? Keşke bu verilerle bize yansıtılsaydı. Mesela zorunlu eğitim sistemiyle, kız çocuklarının okunmasının önü hiç şüphesiz açıldı açılmasına da…

Toplum olarak kafa yapımızı değiştirmediğimiz sürece kadının adı bir türlü konumlandırılamaz. Kadın yaratılışı gereği daha naif, daha duygusal bir yapıya sahip olabilir. Ama bu durum kadına sen beceremezsin sen biraz ötede dur demenizi gerektirmez! Kadınlara yeter ki gerekli koşullar sağlansın kadınlar her işin üstesinden layığıyla gelir.

Kadınlar iş hayatına dahil ediliyor, anne olduğu zaman ya da evinde yaşlı bakıma muhtaç biri olduğunda, kadın iş gücünden el etek çekmek zorunda kalıyor. Aynı şey bir erkek için söz konusu değil.

Maalesef hala çalışma hayatında erkeklerin çok gerisinde kalmamızın temel sebebi bu. Toplumsal rollerimiz, birey olarak hayata geçirmek istediğimiz faaliyetlerimizi ne yazık ki sekteye uğratıyor. Oysa Avrupa ülkelerindeki gibi iş yerlerinde anneler için kreşler bulunabilir. Anne hem işlerinden hem de çocuğunun bakımından geri kalmadan toplumsal hayatın en içinde yer alabilir hiç şüphesiz.

Sadece sıkıntılar bunlarla sınırlı kalsa daha iyi olabilir diyerek kendimizi teselli edebilirdik etmesine ama birde madalyonun öyle kirli bir tarafı var ki... İnanın bu tarafı yazarken bile böylesi insanlarla diyemeyeceğim böylesi mahluklarla aynı dünyada nefes soluduğum için kendimden utanıyorum. Kadını bir meta gibi görerek daha çocuk yaşta para karşılığı evlendiren sözde ebeveyn müsvetteleri var. Kötülükler adeta saymakla bitmeyecek!

Mesela bugün ülkelerindeki savaşlardan kaçan kız çocuklarının dramı yaşam mücadeleleri kaçınızın aklına geldi soruyorum size?

İnsanlık bizden el etek çektiğinden beri ben ve benim mutluluğum dışında bir şey düşünmeyen basit bir robat haline döndüğümüzün kaçımız farkındayız acaba?

Tüm bu sancılı süreçlerin düzelmesi için daha çok yol kat etmeliyiz. Unutmayanız ki; kız çocukları da tıpkı erkek çocukları gibi size Allah’ın bir lütfudur. Bunun için çocuklarınıza ne olur iyi bakın!

Çocuklar gülerse dünya güler!

Diyerek noktalayacakken yazımı İlker Mavi linkiyle paylaşılan Kız Çocuğu dörtlüğünü görmezden gelemedim ve bunu siz değerli okurlarımızla paylaşmak istedim. Umarım bu dörtlükte yer alan mesajlar birilerinin vicdan kapılarını çalar!!!

KIZ ÇOCUĞU

On dört yaşındaydı,

Kadın olmak için gelmemişti bu yaşa

Masum çocukluğunu yaşayacaktı

Sevgiyi, şımartılmayı isteyecekti babasından

Saçlarını örsün isteyecekti annesinden

Yemek yapmayı değil, yemek yemeyi isteyecekti erkek kardeşleriyle

Boyun eğmeden yaşayacaktı, hiç bir erkeğe

Yaşı geldiği için değil, doğru insanı bulduğunda evlenecekti

Cinsiyetin aidiyet olmadığını bilecekti

Kadın olmaktan çok İNSANDI kız çocuğu...

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet