Muhammet Yalçın AZİZOĞLU

Muhammet Yalçın AZİZOĞLU

COĞRAFYALARIN KADERİNİ DEĞİŞTİREN ADAMLAR

Coğrafya kaderdir sözünü İbni Haldun 1300’lü yılların sonunda yazdığı mukaddimesinde söylemiştir. Bizlerin bu sözün üstüne söz söyleme haddi olamaz. Lakin bu sözün tozunu alıp parlatabiliriz. Başlıkta belirttiğim ‘’Coğrafyaların Kaderini Değiştiren Adamlar” tarihin altın sayfalarına ya da halkın gönüllerine silinmeyecek şekilde yazılmıştır ve yazılmaya devam edecektir.

 Dünyanın gerek gelişmiş gerekse gelişmesi gasp edilmiş öz kaynakları talan edilmiş şehirlerinde insanlara sorduğunuzda İstanbul denince akıllarına ilk gelen isimlerin başında tabiki bu tarihi şehri feth eyleyen Fatih Sultan Mehmet geliyorsa. Türkiye denince Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK geliyorsa onların en büyük özellikleri olan coğrafyaların kaderini değiştirme hüner, maharet ve ilahi kudretin verdiği olağan üstü zekâsal yapılarındandır.

Bizim yaşadığımız Anadolu’nun güzide şehri, bir zamanların ilim irfan yuvası olan Harput ve son asırda Harput’tan ayrılıp ovasında kurulmuş Elâzığ’ımıza göz atarsak. Bizim yaşadığımız coğrafyanın kaderine el sürenlere bir göz atarsak:

Hafız Osman ÖGE: Asıl adı Osman Feyzi olan merhum Elazığ-Harput Müziği’nin en büyük üstadı ve kaynak kişisidir. 1892 yılında Harput' da doğmuş olan Hafız Osman Öge 18.10.1975 tarihinde Elazığ' da vefat etmiştir.  Musiki camiasında, Elâzığ ve Harput tarihini bilen irdeleyen her insanın ortak beyanıdır. Hafız Osman Öge’nin Elâzığ musikisinin kaderini olumlu şekilde değiştirdiği Elâzığ’ı Anadolu’damusiki kültürünün olduğu ve doya doya yaşandığı birkaç şehirden biri olmayı sağlamıştır.

Fikret Memişoğlu: 1915 yılında Elazığ’da dünyaya merhaba deyip 20 Temmuz 1968 yılında elveda diyen, sevgili arkadaşım Yrd. Doç. Dr. Yavuz HAYKIR onunla ilgili ‘’ELAZIĞ KÜLTÜR HAYATINDA BİR YOLCU’’çalışmasında yaptıklarını en ince ayrıntısına kadar incelemiştir bunun yanında birçok hocamız merhumun hayatı, yaşamı, yaptıklarını, kaleme almıştır. Öğrencileri hala hayatta olan Memişoğlu’nun bu şehrin folkloruna kültürüne yaptığı benim için en çarpıcı olanı 1960 yılında Elazığ folklor ekibini, İngiltere Llangollen (Langolin) kasabasında düzenlenen birçok ülkenin katıldığı bu folklor festivaline götürüp Elâzığ türküleriyle birincilik Çayda Çıra oyunuyla üçüncülük elde etmesine vesile olmuştur. Elâzığ ekibi, Çayda Çıra oyununu tüm dünyaya mumlu dans olarak tanıtmıştır.

Burada bir soru yöneltmek istiyorum bu branşta faaliyet gösteren kişi, kurum, derneklerimize. Bu tarihten sonra folklor ekiplerimiz kaç defa yurt dışına yarışmalara gitti kaç defa ödül aldı. Merhum Elâzığ’ın kültürel yapısının kaderini bir yönden alıp zirvelere çıkarmıştır. Bu gün zirvelerde midir?Onu vicdanlara bırakıyorum.

Prof.Dr.İshak Sunguroğlu: 18 Mart 1888 tarihinde Harput’ta doğmuş olan merhumun bu şehrin kaderine etki eden en büyük eseri  Harput Yollarında kitabıdır. Bu eser ondan sonra yazılan birçok esere ilham kaynağı i bir çok esere kaynak olmuştur. Eserin harikulade bir kaynak kitap olması Prof.Dr.İshakSunguroğlu yaptığı titiz araştırmaların  kaynaklara yerinde tanık olup ulaşmak için yaptığı yüzlerce seyahatin, bu esere  verdiği değerin önemin  mahsulüdür.

Coğrafyaların kaderine etki eden gerek şehrimizde gerekse başka coğrafyalarda dönem dönem üstün şahsiyetler çıkmış ve çıkmaya da devam edecektir. Burada toplumların bu insanlara karşı tutumları davranışları çok önemlidir. Gayri onlar için engel yoktur onlar çıktığı yolda her engeli hesaba katmış ona göre harekete geçmişlerdir. Engeller onlar için zaman kaybından öte bir şey değildir.  Onlar yürüdüğü yolda arkasından, kimlerin, geldiğine aldırmadan hedefe doğru kurşun gibi giderler. Onların dünyasında sadece üretmek çalışmak mücadele etmek vardır.

Bu coğrafyanın kaderini değiştiren insanların arasına onlarca hatta daha fazla isimler yazılabilir.Elâzığ hala bu insanların bıraktığı kültürel mirası tüketmekle meşgul iken bu coğrafyanın kaderine katkı yapan insanlarda yok değil. 

Benden isim bekleyen tembel okuyucularıma isim yazmayacağım, gıcıklığım üstümde. Lakin Google amcalarına son 30 yılda Elâzığ’da ve Elâzığ ile ilgili kültürel çalışmaları sorarlarsa az çok bazı isimlere ulaşırlar. Burada kurumları ayrı bırakıyorum çünkü onları harekete geçiren yöneten insanlardır.

Benim için mükemmel geçen önce ‘’BİRİNCİ ELAZIĞ KİTAP FUARI’’ sonrada Ankara da düzenlenen ‘’ELAZIĞ TANITIM GÜNLERİ’’ni organize eden düşünen emek veren kişiler bu çalışma azmi içinde olurlarsa tüm samimiyetimle söylüyorum ki bir gün bu şehrin COĞRAFYASININ KADERİNİ DEĞİŞTİREN ADAMLAR listesinde olacağından hiç kuşkum yok.

Bu çalışmalar içinde emek veren yüzlerce büyüğüm onlarca kurum var isimlerini yazmak mümkün değil sizler şiirin başkenti Elâzığ’da ve ülkenin başkenti Ankara’da mükemmel işlere imza atınız sizleri yürekten kutluyor insanlarımız adına teşekkürlerimi şükranlarımı sunuyorum.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet