Seda ALBAYRAK

Seda ALBAYRAK

GÜZELLİĞİN SIRRI BESLENMENİZDE GİZLİ

Her geçen yıl hayatımızın bir bölümünü alıp gidiyor ve biz arkasından seyretmekle yetiniyoruz. Geçen yıllara inat biraz daha genç kalabilmek için milyonlarca liramızı besin desteklerine ve kremlere yatırıyoruz oysaki gençliğin sırrı mutfağımızdan geçiyor. Tercihlerinizde yapacağınız ufak değişimler sizi yıllarca geriye götürecek. Beslenme bütün sağlık kriterlerini etkileyen en önemli faktördür. Doğru ve vücudun ihtiyaçlarına cevap verebilen bir beslenme şekli cildimizin güzelliğini de olumlu yönde etkilemektedir.

Yaşlanmayı yavaşlatmak için SU tüketimine dikkat

Bu süreci yavaşlatabilmek için öncelikle vücudumuzu doğru anlayıp yaşam şartlarımıza göre ihtiyaçlarını karşılayabilmeliyiz. Örneğin su tüketimi; artık günümüzde su içmeyi çok ihmal eder hale geldik. Bu da zamanla vücudumuzdaki sıvı oranının azalmasına neden oluyor, diğer bir tabirle kuruyoruz. Kurutulmuş bir meyve ile tazesini yan yana koyarsanız ne demek istediğimi çok daha iyi anlarsınız. Su vücutta oluşan atık maddeleri temizliyor ve hücre yenilenmesini hızlandırıyor. Bu nedenle günde 8-10 bardak su içmeyi unutmayın.

Ceviz, fındık, badem üçlüsü

Ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar antioksidan içerikleri sayesinde kalp damar sağlığını koruyor, kansere karşı koruyor, yaşlanmanın olumsuz etkilerini önlüyor. Aynı zamanda omega 3 ve omega 6’nın önemli kaynakları olduğundan cildin kurumasına karşı fayda sağlıyor ve elastikiyeti artırıyor. Ancak fazlası zararlı. Günde 3-4 adet ceviz veya 10 adet çiğ badem-fındık tüketmek yeterli.

Zeytin

Oleik asit adlı tekli doymamış yağ asidi hücreleri kötü yağlardan korur ve canlılık sağlar. İçeriğinde bulunan E ve C vitaminleri ve polifenoller ile güneş ışınlarının cildi yaşlandırmasını engelliyor. Cildi yatıştırıcı ve nemlendirici etkilere sahip.

Kabukları ile yenebilen meyveler

Elma, armut, ayva gibi kabukları ile yenebilen meyveler; posa alımının artmasına yardımcı olarak hem daha az kalori alımı sağlar hem de kolesterolü dengeleyerek damarların yıpranmasını engeller. Yapılan çalışmalar yüksek enerji alımı ile yaşlanmanın paralel olduğunu ispatlamıştır. Daha düşük bir enerji alımı adına meyvelerin kabukları ile tüketilmesi tavsiye edilir.

Avokado

Oleik asit adlı tekli doymamış yağ asitlerinden oldukça zengin bir meyvedir. Bu sayede yağ yakımını artırır ve vücuttan kötü yağları kovar. İçeriğinde barındırdığı keratinoid, lutein gibi antioksidanlar ile strese karşı hücre bütünlüğünü korur. Bununla birlikte iyonize potasyum ve folat içeriği de vücudun alkaliye geçişini hızlandırır ve vücudu tazeler. Bu sayede kırışıklık ve cildin erken yaşlanmasını engeller.

Balık

Omega -3 ve diğer doymamış yağ asitleri içeriği ile vücut direncini artırır. Cilt sağlığını ve kalp sağlığını korur. Yaşlanmayı geciktirir. Haftada en az 2 defa 200-250 gram balığı pişirme yöntemi olarak buğulama, ızgara ve fırın tekniklerini kullanmalısınız.

Yoğurt

Probiyotik yapısı ile bağırsak bakterilerinin sağlığını korur ve vücuttaki toksik madde atımını destekler. Vitamin ve mineral dengesi ile cilt ve saç-tırnak gibi dokuların yenilenmesini yardımcı olur. İskelet ve kemik sağlığını korur ve kıkırdak dokunun kolejen yapımını sağlar. Her gün yeterli vitamin ve mineral almak için 2 su bardağı yoğurt çeşitlerini tüketmelisiniz.

Yumurta

İnsan proteinine en yakın protein yapısı ile kas dokusunu korur. Hücre yenilenme hızını artırarak yaşlanmayı geciktirir. Vitamin ve mineral dengesi ile bağışıklığı güçlendirir. Alerji ve sağlık riskleriniz yoksa her 1 adet yumurtayı haşlama, omlet veya menemen şeklinde ihtiyacınız olan kadar zeytinyağı ekleyerek tüketebilirsiniz.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet