Fatih ATABEY

Fatih ATABEY

BU PARA KİMİ MUTLU EDER?

Size, 80 milyon Euro ikramiye çıktığını hiç hayal ettiniz mi? Bu para ile ne yapardınız? Ben açıkçası hiç bunu hayal etmedim. Yani ettim de herhalde en fazla 1 milyon liram olsa ne yapardım diye hayal etmişimdir. Birden böyle bir soru ile karşılaşmak da eminim şaşırtmıştır sizi. Çünkü böylesi sorular ya yılbaşı öncesi sorulurdu ya da herhangi bir şans oyununda büyük miktarda ikramiye verildiğinde. ‘Nereden çık bu şimdi’ diyebilirsiniz. Ancak ne zaman ya da niçin sorulursa sorulsun böylesi hayaller kurmak da güzel olmuyor değil hani. Miktar büyük olunca da hayallerde büyük oluyor tabi. Kimimiz 500-600 tane ev alır, kiralarını hesaplarız, kimimiz ise parayı bankaya koyar, aylık faizini.  En nihayetinde böylesi paraları kazananlar da büyük talihliler olarak geçer gazete sayfalarına.

Bugünlerde İlimizde de böylesi bir talihli var aslında. Hiç uzatmadan hemen söyleyeyim; Çimento Fabrikası. Evet, doğru duydunuz Çimento Fabrikası. Eğer karar alınır ve Belediye Meclisinden onay çıkarsa bu fabrika 80 milyon Euro gibi bir paranın sahibi olacak.

Yıllardır şehrin ekmeğini yiyen Çimento Fabrikası taşınmak için bu parayı istiyor. Bunu yeni bir yatırım amaçlı talep etmiyor. Sadece fabrikayı başka yere taşıyacak. Üstelik bu para Belediyenin kasasından çıkacak. Hani Sayın Bakanımız Jülide Sarıeroğlu diyordu ya; “Hükümetlerimiz döneminde Elazığ, her zaman çok kıymetli olmuştur.” diye. Elazığ kıymetli de Elazığlı mı kıymetsiz?  Bu paranın genel bütçeden karşılanması çok mu zor? Değil aslında. Bu memlekette yüzlerce milyon lira batık bankalara gitmedi mi? İş Elazığ halkının sağlına gelince bir 80 milyon Euro’yu çok gördüler. Evet, çok gördüler ve Belediyeye ‘sen vereceksin’ dediler.

Peki ya şimdi? Şimdi Belediye bu parayı karşılamak için kredi çekmek istiyor. Hem de şehrimizin onlarca yılını ipotek altına koyma tehlikesine rağmen. Açıkça söyleyeyim geleceğine ilişkin kaygıları olan bir siyasetçi bu kadar büyük bir borcun altına girmeyi pek istemez. Çünkü bir daha seçilmesi durumunda bu borç yükü altında ezileceğini bilir. Ancak Sayın Belediye Başkanımız Mücahit Yanılmaz’ın böyle bir derdi yok ki böyle bir borcu gündeme getirebiliyor. Ne olur bilmiyorum. Bu borç için Sayın Yanılmaz Belediye Meclisinden yetki talep eder mi? Belediye Meclisi her şeye rağmen bu onayı verir mi? Bildiğim tek şey; bu para;

Çimento Fabrikasını mutlu eder,

Vatandaşı mutsuz eder,

Fabrikanın kalkmasını isteyenleri mutlu eder,

Şehre yatırım yapılmasını isteyeni mutsuz eder,

Böylesi bir anlaşmadan avantası olanı mutlu eder,

Avantayı kapamayanları mutsuz eder,

Şimdiki belediye yöneticilerini mutlu eder,

Daha sonra gelecek belediye yöneticilerini mutsuz eder,

Bugünü düşünen Elazığlıyı mutlu eder,

Yarınlarını da düşünen Elazığlıyı mutsuz eder.

Peki, bu sorun çözülmemeli mi? Elbette ki çözülmeli. Yani bu fabrikanın kaldırılması gerekli. Bu konuda bütün Elazığ hem fikir. Ancak bu şekilde değil. ‘Aman sende, yazmışsın bir sürü şey o zaman çözüm öner’ diyenlere; gazeteci olarak işimiz sorunu tespit etmek, çözümü de Belediyeden. Yoksa o makamlara bende otururdum, vatandaş Ali, Veli de.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet