Erkan Köse

Erkan Köse

MECLİSTE 2 NUMARALI KOLTUK YARIŞI

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 1 Ekim’de yeni yasama dönemine merhaba diyecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşmasıyla başlayacak yeni yasama döneminde gözler Meclis Başkanlığı, Meclis Yönetimi ve Siyasi Partilerin Grup Yönetimleri için yapılacak seçimlerde olacak.

Kasım ayında yapılacak seçimler nedeniyle kulisler daha Meclis açılmadan hareketlendi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 26. dönem üçüncü yasama yılı bir Ekim pazar günü başlıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşmasıyla başlayacak Meclis’te Yeni Dönem seçim telaşıyla açılacak.

Meclis İçtüzüğü gereği iki yılda bir Meclis’te seçimlerin yapılması gerekiyor.

Meclis Başkanı, Başkanlık Divanı, Komisyon Başkanlarıve dört siyasi partinin grup yönetimi kasım ayında yapılacak seçimlerle yeniden belirlenecek.  

Yeni dönemde en çok merak edilen Devletin iki numaralı koltuğu olarak gösterilen Meclis Başkanlığına kimin oturacağı.

Meclis Başkanlığı için, kulislerde Ahmet Aydın, Ahmet Davutoğlu, Burhan Kuzu gibi pek çok isim geçse de AK Parti’nin Meclis Başkanlığına İsmail Kahraman ile devam edeceği belirtiliyor.

Grup Başkanvekilleri ve Komisyon Başkanlıklarında ise  önemli değişikliklerin yaşanabileceği gelen bilgiler arasında:

 Ama Meclis seçimlerine ilişkin son karar AK Parti’nin 6 – 8 Ekim Tarihlerinde Afyon’da yapacağı kampta verilmesi bekleniyor.

Muhalefette ise, yeni dönemde Meclis Yönetiminde yer almak isteyen milletvekilleri kulis faaliyetlerine şimdiden başlamış durumda.

Özelikle CHP’de Meclis Başkanvekilliği, İdare Amirliği ve Meclis Grup Başkanvekillikleri için kıyasıya yarış yaşanacak gibi gözüküyor.

CHP’de Meclis Başkanvekilliği için bu görevi yürüten İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi’nin yeniden aday olmak istemediği kulislere yansırken, Hamzaçebi yerine bir kadın Milletvekilinin gelebileceği belirtiliyor.

Grup Başkanvekilliğinde ise Levent Gök’ün yeniden Grup Başkan Vekilliğine Aday olmayacağı, Engin Altay ve Özgür Özel’in ise görevine devam etmek istediği gelen bilgiler arasında.

Candan Yüceer, Gaye Usluer, Haluk Pekşen, Muharrem Erkek ve diğer birçok Milletvekili Grup Yönetimine girebilmek için parti içinde destek arayışına başladığı İfade ediliyor.

MHP ve HDP’de ise yeni dönemde bir değişikliğin yaşanması beklenmiyor.

Bu arada Meclis Genel Kurulu gündeminde ise ilk olarak iç tüzük ve ardından uyum yasalarının ele alınması bekleniyor. CHP ise Kanun Hükmünde Kararnamelerin ele alınmasını istiyor. Zorlu bir yasama yılı bizleri bekliyor...

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet