Prof. Dr. Saadet Akarsu

Prof. Dr. Saadet Akarsu

saadet.akarsu@gmail.com

AŞERME DENİLEN ŞEY NEDİR?

SAĞLIK VE YAŞAM

Prof. Dr. Saadet AKARSU

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Onkoloji Bilim Dalı

e-mail: saadet.akarsu@gmail.com

Herhangi bir yiyeceği ya da maddeyi tüketmeyi çok fazla istemektir. Hamileliğin ilk haftalarında bazı yiyeceklere karşı aşırı isteksizlik ve mide bulantısı gibi durumlar da aşerme olarak tarif edilir. Hamilelerin çok büyük bir kısmında gözlenir. Halk arasında sabah hastalığı olarak da adlandırılır. Genellikle ilk 3 ay görülür. Hamileliğin her döneminde farklı şeylere aşerilebilir. Bu dönem sadece bir şeyleri yeme ihtiyacı değil; aynı zamanda bulantı hissetme, birinin sesini duymaya katlanamama, herhangi bir TV reklamı ya da programından mide bulantısı duyma, yeterince yiyememe, birinin/bir şeyin kokusunu alınca kusma gibi çeşitli hisler de olabilir. Anne adayının kalabalık bir evde olması, ilgiden mahrum olması, kokulara karşı hassas olduğu bir dönemde yemek yapılan ortamın tam içinde olması, eşinden yeterli desteği, sevgi ve saygıyı görmemesi, şiddete maruz kalması bu durumu tetikleyenlerdendir. Hamilelik öncesi kötü beslenme ile vücudunda pekçok besin/vitaminin eksikliği olanlarda daha çok görülür. Vejetaryen olanlarda, daha önceki hamileliklerinde de aşerenlerde, demir eksikliği gelişmiş halde hamile kalanlarda sıktır. Şiddeti kişinin beslenme şekline ve bünyesine göre değişiklik gösterir. Protein ağırlıklı besleniliyorsa karbonhidrat istenebilir. Aşırı tahılla besleniliyorsa protein veya tatlı istenilebilir. Süt içmek çok fazla isteniyorsa vücutda kalsiyum eksikliği olabilir. Meyve istemek C vitaminine ihtiyacı gösterebilir. Kalori ihtiyacı arttığı zaman tatlı/çikolata ön plana geçer. B vitamini eksikliğinde de çikolataya aşerme artar. Beta karoten ihtiyacı artmışsa şeftaliye aşerilebilir. Aşerme sadece hamilelikte olmaz. Hepimiz zaman zaman belli bir yiyecek veya içecek için dayanılmaz istek duyarız. Belli bir yiyecek için duyulan bu istek nadiren gerçek bir aşermedir. Çoğunlukla geçicidir. Oysa aşerme bundan çok daha derin ve sürekli bir istektir.

En çok aşerme süt ve et ürünlerine karşı olur. Çoğunlukla mevsiminde olmayan besinleri yeme isteği, toprak, kil, kömür, kibrit, tebeşir, sabun, kül gibi normalde ağıza alınmayacak şeyler tüketme şeklinde görülür. Halk arasında “Hamile kadın istediği bir şeyi yemez ise çocuğun bir tarafı eksik doğar. Elini bir şey alırken vücudunun neresine sürerse çocuğun orasında leke olur. Çocuk, anne adayı tatlıya aşerer ise oğlan, ekşi ya da acıya aşerer ise kız olur. Anne adayı aşererken ne yerse çocuk ona göre zeki ya da aptal olur.” gibi inanışlar aşerme olarak tanımlanır. Bunların hiçbiri doğru değildir. İlk 3-5 ay, bazen doğuma kadar sürebilir. 5. aydan sonra normal değildir.

Sebepleri: Hamilelikte değişen hormon düzeyleri,  mineral vitamin ihtiyaçları veya psikolojik nedenler, ilgi, duygusal destek ihtiyacı gibi bazı nedenlere bağlı olabilir. Tam mekanizması bilinmez. Aşerilenlerle hamile arasında herzaman bir ilişki yoktur.

  1. Hamilenin psikolojik durumu önemli faktörlerdendir. Temelinde hamilenin ilgi çekmek istemesi, duygusal destek görme arzusu, eşinin ilgisini kazanmak istemesi yatmaktadır. Bu tip kişilerde aşerme daha yoğun bir şekilde görülür. Genellikle hamile kadının eşinden ilgi beklemesi, kalabalık ailelerde olup hamileliği ile ilgilenilmeyen durumlarda anne adayının kişiliğini öne çıkarmak için etkili olabilir. Ayrıca şiddet gören kadınlarda, eşinin akrabaları ile arası iyi olmayan kadınlarda, evde huzursuz olan anne adaylarında aşerme çıkış yolu olarak görülebilir.
  2. Gebelik sürecinde birçok hücre oluşur. Bunun için annenin yediklerinden gelen maddeleri veya vücudunda bulunan maddeleri kaynak alır. Vücutda herhangi bir maddenin eksikliği varsa, hangi gıda ile giderilebilecekse; vücut o gıdayı istettirir.
  3. Vücuttan gelen bazı sinyaller sebep olabilir. Hamileler bir besinden hoşlanmadıkları zaman bu besin vücut için kötü özellik taşırken, aşırı istek duydukları besinler de vücut için iyi özellik taşıyan besinler olmaktadır.
  4. Vücudun bazı besinlere ihtiyacının artması sebepler arasındadır. Bazı hamilelerin toprak ya da çamur aşermelerinin nedeni demir eksikliğidir.
  5. Özellikle ilk 3 ayda ağızdaki acı tad, hamileyi bu dönemde tüketebileceği zehirli maddelerden koruma amaçlıdır. Bu duygu son 3 ayda kaybolur. 
  6. Yükselen hamilelik hormonları bu durumdan sorumlu tutulmaktadır. 8-9. haftalarda zirve yapar. 14-18. haftalarda azalır. Her kadında böyle bir durumla karşılaşılmaması sadece hormonlara bağlı olmasından uzaklaştırır. Hormonal değişiklikler kadında tat ve duyu almanın değişmesine yol açar. Adet öncesi ve adette özellikle tatlı yiyeceklere istek artarsa hamilelikte de hormonal durum değişikliği ile istekler değişir. Menopozda da aynı mekanizma ile istekler ve tiksinme duyguları gelişir.
  7. Çoğul gebeliklerde bu durum daha abartılı olabilir

Hangi yiyeceklere aşerilir? Vücudun tuz ihtiyacı artmış ise tuzlu gıdalara, kalori eksiği var ise tatlılara, kalsiyum eksikliği var ise süt ürünlerine, C vitaminine ihtiyacı var ise meyvelere aşerme olasılığı artar. Nostaljik yiyecekler, anısı olan beslenme tarzları gündeme gelebilir. Geçici besinsel ihtiyaçlar; tuz-şeker gibi, süt içme ihtiyacı kalsiyum eksikliğinden, B vitamini eksikliği çikolataya aşerme, vejeteryanın ete aşermesi gibi görülebilir. Bazen sabah bulantılarını ortadan kaldırmak için özellikle yemek yerine pika (hamile toprak, kireç, kum, saç, sabun, kil, tebeşir, kibrit gibi maddeleri yeme isteği duyar) tarzı şeyler tüketilebilir.

Hangi yiyeceklere karşı tiksinti duyulur? Hamilelikte aşerme olduğu kadar bazı gıdalara karşı tiksinti duygusu da gelişebilir. Bu durum bazen hamile kadının menfaatine gelebilir. Hamile olmadan önce sigara kullanan kadının hamile kalınca sigaraya karşı hassasiyeti, alkol alan kadının alkol hassasiyeti, hazır gıdaları çok tüketen kadının bunlara karşı hassasiyeti başlayabilir. Bunun yanı sıra hamilelikte koku ve tat alma duyusu değiştiği için deterjan, sabun, deodorant kokusuna ya da bu maddelerin kendisine karşı hassasiyet gelişebilir.

Babalar açısından da zor bir dönem midir? Kışın ortasında istenilen kavun, yazın ortasında istenilen mandalina, yeşil erik babaları zorlamaktadır. Kimi ayva, kimi haşlanmış buğday kimi de bamya aşerer. Aşerme sadece yiyecekleri içermez. Tozu içine çekmek, buz-sigara izmariti-kömür-sabun yemek bunlardan bazılarıdır.

Aşerilen yiyecek yenilmeli midir? Sürekli aynı şey aşerilir ve de hep aynı şeyler tüketilirse tekdüze bir beslenmeye gidilir. Bu durumda gerekli besin maddelerinden yoksun kalınır. İhtiyaç olunan besinleri hamile ve bebek alamaz. Toprak yemek gibi besin değeri olmayan ya da zararlı şeyler aşeriliyorsa doktora başvurulmalıdır. Hamile kadınlar sıklıkla turşu ve diğer tuzlu yiyecekleri aşerirler. Hamilelik sırasında kan hacmi 2 katına çıkar. Uygun bir sıvı dengesi sağlamak için fazladan sodyuma ihtiyaç duyar. Normalde yemeğe eklenen tuz gerekli sodyumu sağlar. Eğer aşermeler çamaşır kolası, toprak, kil ve buz gibi sindirilemeyen tuhaf maddeler içinse bu “pika” ya girer ve ciddi bir tıbbi veya psikolojik soruna işarettir. Buz aşerme demir eksikliğine işaret eder. Aksine çamaşır kolası ve kil yenmesiyle demir vücutta daha azalır ve zarar verir. Bazı insanlar için yiyecek duygusal bir boşluğu doldurmaktadır. Böylece stres veya üzüntü dönemlerinde belirli yiyeceklere yönelirler. Bu yüzden en sevilen yemeğin hafif bir kokusu bile yoğun bir istekle sonuçlanabilir. Aşerilen yiyecek ciddi bir sağlık riski oluşturmadığı sürece (yüksek tansiyonu olan birinin tuzlu yiyecekler aşermesi gibi) bu özlemi gidermek uygundur. Bunu ılımlı bir şekilde yapmak iyidir. Bir kadın adet kanaması öncesi her zaman tatlı aşeriyorsa bunu kan glikoz seviyelerini yükselten nişastalı besin tüketimini artırarak azaltabilir. Doğal şekerler açısından zengin olan meyvelerden tüketmek de tatlı ihtiyacını karşılayabilir. Bazı ilaç tedavileri, özellikle steroidler ve hormonlu preparatlar yiyecek aşermelerini artırabilir. Aşırı acıkmaktan kaçınmak da tatlı veya yağlı yiyecekleri aşermenin önüne geçebilir. Açlık vücudun yakıtının az kaldığını bildirme şeklidir. Kaçınması neredeyse imkansız olan güçlü bir dürtüdür. Açlığı ve bunu takip eden aşırı yemeğe yol açan güçlü aşermeleri engellemenin yolu küçük ve sık öğünler yemektir.

Kadınlar erkeklerden daha fazla aşerme hissi duyarlar mı? Özellikle stres zamanlarında, hamilelikte veya menstrual dönemin farklı zamanlarında ortaya çıkan aşermelerin sebebi hormonlar olabilir.  Değişen hormon seviyeleri beynin seratonin ve diğer kimyasalları üretmesini etkiler. Bu değişiklikler belli yiyecekler için arzu duyulmasını tetikleyebilir. Karbonhidrat aşermeleri obeziteyle yakından bağlantılıdır. Tam tahıl açısından zengin, nişastalı yiyeceklerin proteinle tüketildiği bir diyet tatlı aşermelerini biraz engelleyebilir. Böylece sabit bir kan şekeri seviyesi sağlanır. Basit şekerleri protein olmadan tüketmek sürekli tatlı yeme ihtiyacı doğurur. Canımız tatlı isteğinde yanında  süt veya yoğurt gibi bir protein de tüketilmelidir.

Bebeğin kız veya erkek cinsiyette olması ile ilgisi yoktur.

Sağlık dolu günler dilerim.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet