Ö.Alpaslan ARİTE

Ö.Alpaslan ARİTE

KDV KANUNU DEĞİŞMELİ Mİ?

YMM Ö.Alpaslan ARİTE

KDV Kanununda yapılması düşünülen reforma ilişkin Maliye Bakanı Naci Ağbal,  Ağustos (2017) ayında medyaya sunumunda şu cümleyi sarfetti : “1 Ocak 2018’i eğer böyle bir milat kabul edip kronometreyi sıfırdan açabilecek bir sistem yapabilirsek vallahi çok güzel olur”.

Şu sıralar, Ekim 2017 ayı itibariyle yepyeni bir KDV Kanununun Meclisin gündemine gireceği beklentisi oluştu.

Vergi deyince herkeste bir tedirginlik oluşuyor. Bu ülkede hiç kimse vergi ile ilgili konularda rahat ve huzurlu değil. Hiç kimse vergi sisteminin adaletli olduğunu düşünmüyor ve hiç kimse vergiyi gönül rızasıyla ödemiyor.  Çoğunluk vergi idaresinin mükellefe karşı hukuk devletine yakışır  bir tutum içinde olmadığını düşünüyor. Yani vergiye ilişkin her alan ülkemizin en sorunlu alanı.

Hangi pencereden bakarsanız bakın aynı sorun yumağının başka bir köşesini görüyorsunuz.

Esasen hiç kimse elindekini devletle paylaşmak istemez, yani verginin en temel varlık sebebi acıtıcıdır, istenmeyen bir vakıadır. Bu acıtıcılığı bastıracak tek sebep adalet duygusu olabilir. Yani vergi ödeyen kişiden en fazla şu memnuniyeti duyabiliriz “devletimiz içinse ve herkese adil uygulanıyorsa devlete ne kadar destek olursam o kadar gurur duyarım”.

Onlarca çeşit verginin onlarca kanunu; hem kanun boyutuyla hem idari düzenlemeler boyutuyla  her yıl onlarca kez değiştiriliyor, her 5-10 yılda bir vergi afları getiriliyor. Yani kanun, düzenleme ayağında zaten sabitlik yok, tam tersine aşırı oynaklık var. Mevzuattaki değişimleri uzmanları bile zor takip ediyor. Yani durum vahamet boyutunda.

KDV Kanununda herkesin olduğu gibi benim de değişmesini beklediğim hususlar var, hem de çokça. İstisna ve muafiyetlerdeki çelişkileri, oranlardaki dengesizlik, karmaşa ; tevkifattaki garip zorlama uygulamalar, vs. bir sürü…

Peki o zaman KDV Kanunu değişmeli mi sorusu yersiz bir soru gibi durmuyor mu?

Beni kanunun değişme ihtimali değil, bu reformun nasıl ve niçini daha çok ilgilendiriyor. Sayın Bakan’ın çizdiği  ve bir çok kişinin paylaştığı şu  pembe tablo beni ürkütüyor. Sihirli değnek dokunacak ve KDV Kanunu baştan sona değişecek; böylelikle bu konudaki tüm dertler buharlaşacak. 1 Ocak 2018 de tüm mükellefler, gayet memnun derhal uyum saplayacaklar, vs.  Bakan beyin kronometreyi sıfırlamak diye özetlediği bu pembe tablo bu konudaki en büyük tuzak.  Böyle 80 milyonu ilgilendiren bir hususta sürpriz bir süper kanunla kronometreleri sıfırlamak mümkün değil. Toplum hiçbir zaman kronometreyi sıfırlamaz, başlangıç noktasına gelir tur sayar.

Bir de kamuoyunda “32 yıllık kanun değişecek” laflarını garipsiyorum. Mesela, 57 yıllık gelir vergisi kanunu, 61 yıllık BSMV Kanunu’na ne olmuş da 32 hesabı yapılıyor? Bir kanun, yıllarca uygulanırsa, içtihatları oturdukça,  bilinirliği arttıkça kalitesi artar. KDV kanunu çok genç bir kanun,  mesele yaşı değil, değişim isteği yanlış noktadan tutulmamalı.

Hülasa, KDV Kanununun aksayan yönleri değiştirilmelidir.  Ama bu değişim,  kayıt dışı ekonomiyi azaltma ve vergiye uyumu artıracak yalınlaşma yönlü ıslah edici kısmi değişiklikler şeklinde olmalı. Yapboza, sihirli formüllere gerek yok.  Örneğin 15 ve 5 olmak üzere en fazla iki oranlı basit, anlaşılır bir oran yapısı olmalı. Basit usul genişletilmemeli. İstisna ve muafiyetler çeşitlendirilmemeli. Kamu idarelerinin muafiyetleri kaldırılmalı. Sahte faturayı kazanç kapısı haline getiren denetimsizlik ortadan kalkmalı.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet