Fatih ATABEY

Fatih ATABEY

BELEDİYEDE TAŞLAR YERİNDEN OYNUYOR!

Malumunuz bir sonraki yerel seçimler 2019 yılının mart ayında gerçekleştirilecek. Tabi bir öne çekme ya da geriye bırakma durumu yaşanmazsa. Bazı partiler bu seçimlere hazırlığın startını çoktan verdi. Diğer partiler ise açıktan olmasa bile alttan alttan çalışmalara başladı. Amaç tabiî ki yine yerelde en iyi sonuçları alabilmek.
2014 yerel seçimlerinde Mücahit Yanılmaz yüzde 55-56 bandında bir oy ile Belediye Başkanı seçilmişti. Bu oy oranı genel seçimlerde veya referandumda alınan oylara bakılırsa bir hayli düşük tabii ki. Ancak yerel seçimlerin kendi iç dinamikleri de bu oy oranlarını çok etkiliyor. Burada temel dinamik de tabii ki gösterilecek aday. Yani iktidarın gösterdiği aday kadar rakip partilerin gösterdiği adaylarda önem kazanıyor. Dolayısıyla yerel seçimler ile diğer seçimleri kıyaslamak pek sağlıklı olmaz.
Neyse gelelim bugünlere. Bundan birkaç ay öncesine kadar Sayın Mücahit Yanılmaz gerçekten inanılmaz bir tempoda çalışmalar yürütüyordu. Bunda elbette referandumun etkisi vardı. Ancak sanki daha bir şevkle çalışıyordu ve bu çalışmaları yaparken de gayet mutluydu. Her an onu bir yerlerde görebilirdiniz. Bir bakmışsınız bir kahvehanede bir bakmışsınız bir şantiye alanında. Bu tempoya bakarak bile Yanılmaz’ın hala bir siyasi hedefinin olduğunu anlayabilirdiniz.
Son dönemlerde ise bu tempoyu ve çalışma şevkini göremiyoruz sanki. Özellikle son zamanlarda yaşadığı olayların bunda etkisi çok büyük diye düşünüyorum. İlk olarak FETÖ’cü olmakla suçlandı Sayın Yanılmaz. Bu öyle bir suçlama ki hiçbir belge ya da kanıt olmasa bile kişiyi yıpratmaya yetiyor. Adınız bir kere böyle bir suçlama ile anılmaya görsün açıkçası arkanız çok sağlam değilse siyasi hayatınız bile bitebiliyor. 
Daha sonra Elazığspor üzerinden yapılan tartışmalar bir başka etken oldu. Bu tartışmalar zaten limoni olan Belediye ile siyasilerin arasını iyice açtı. Şuan dışarıdan görünen; Sayın Yanılmaz bir tarafta dururken diğer siyasiler öteki tarafta yer alıyor. Bu da parti içinde olan desteğinin azaldığına bir gösterge gibi.
En son Belediye Başkanı Yardımcısı Karahan Çelik ve Elazığspor Başkanı Sedat Karataş’ın da AK Parti’den ihraç kararı Yanılmaz’ı epeyce yıprattı. Önceki gün Belediyede başkan yardımcıları başta olmak üzere kadrosunda bir takım değişiklikler yaptığı haberini aldık. Bu siyasi bir manevra mıdır bilinmez ancak Sayın Yanılmaz’ın mutlu olmadığı apaçık ortada.
Gel gelelim asıl soruya. Mücahit Yanılmaz 2019 yerel seçimlerinde de aday olur mu? Yerel seçimlerin yaklaşması ile birlikte tabiî ki adaylar için kulisler dönmeye başlar. Ancak Yanılmaz’ın 2019 seçimlerinde aday olması bu gidişata göre bence büyük bir sürpriz olur. Bu sadece kendisinin aday olmayı isteyip istememesi ile alakalı değil tabiî ki. Parti içerisinde farklı hesaplar da var bence. Bu yüzden partisi tarafından da önümüzdeki dönemde aday gösterilmeme ihtimali oldukça yüksek gibi görünüyor. İlimizde de AK Parti tarafından gösterilecek bir adayın seçilme olasılığını göz önünde bulundurursak önümüzdeki dönemlerde Sayın Yanılmaz yerine başka birini görebilme ihtimalimiz yüksek yani. Siyaset kurumunun öyle farklı bir işleyişi vardır ki bunu kalıplara sığdıramazsınız. Bu bakımdan net bir şey söylemek elbette zordur. Bu işin görünen yüzü. Bir de görünmeyen nice hesap vardır. Bunları da bizim bilmemiz mümkün olmuyor. Bekleyip göreceğiz artık.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet