Prof. Dr. Saadet Akarsu

Prof. Dr. Saadet Akarsu

saadet.akarsu@gmail.com

SAÇKIRAN (ALOPESİ AREATA)

SAĞLIK VE YAŞAM

Prof. Dr. Saadet AKARSU

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Onkoloji Bilim Dalı

e-mail: saadet.akarsu@gmail.com

Saç dökülmesi genelde ergenlik dönemi ve sonrasında başlamasına karşın öyle bir türü var ki daha çok çocuk ve gençleri risk grubuna dahil etmektedir. Halk arasında saçkıran (Alopesi areata) olarak bilinir. Bağışıklık sisteminin yanlışlıkla saç kıl foliküllerine saldırısı sonucu oluşan bir tür saç dökülmesidir.

İnsan dokusu normalde kendine karşı reaksiyon vermez. Saçkıranda bu tolerans bozulur. Bağışıklık siteminin bu saldırısının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Vücut kendi kıl köklerini yabancı gibi algılar. Oralara antikor gönderir ve kıllar dökülmeye başlar.

Nedeni %90 oranında psikolojiktir. Aşırı stres, üzüntü, hastalık, gerginlik, travma ve bir yakının kaybı gibi çok stresli dönemlerden sonra ortaya çıkar. Aile öyküsü ve genetik faktörler de çok etkilidir. Hastalık erken yaşlarda başladığında, özellikle başın arka ve kulakların üst bölümü tutulduğunda, eşlik eden astım ve saman nezlesi gibi alerjik hastalıkların varlığında tedavilere daha dirençli olur.

Saç foliküllerindeki bu zarar genelde sürekli bir durum olmaz. Yirmi yaşından genç insanlarda daha yaygın görülür. Günümüz koşullarında gençler arasında öfke ve stresin artması pek çok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Saçkıran da bu hastalıkların arasındadır. Üzüntünün sebep olduğu bağışıklık sistemi zayıflaması saçkırana yol açabilir. Saçkıran şikayetiyle gelen hastaların %60’ı 20 yaş altı gençlerden oluşmaktadır. Çocuklar ve yetişkin insanlar da bu sorunu yaşayabilirler. Kadınlar ve erkekler de eşit düzeyde görülür. Siyah saçları daha çok etkiler. Beyaz saçlar dökülmeye daha dirençlidir.

Saç dökülmeleri belirli bir yerde küme halinde dökülür ve o bölgede kellik şeklinde bir saçsız bölge oluşur. En geniş alan olduğu için en sık kafa derisinde görülür. Para büyüklüğünde daireler şeklinde görünen saçkıran, hastaları bunu para şeklinde diye tarif ederler. Bu saçsız bölge kafa derisinde birden fazla da olabilir. Nadiren tüm kafa derisinde kıl kaybı olabilir.  Bazen bu dökülmeler sadece saç bölgesinde kalmayabilir. Hastalık tüm vücuttaki tüylerin dökülmesi şeklinde görülebilir. Vücudun diğer tüylü kısımlarında (kaş, kirpik, sakal, bıyık) görülebilir. Nadiren tüm vücudu etkileyebilir. Genelde geçicidir. Saç dökülmesi yaşanan bölgede aylar içinde yeniden saçlar geri gelir. Genelde 6 ay–1 yıl içinde saçlar geri gelmektedir. Nadir durumlarda saçlar geri gelemeyebilir. Geri gelen saçlar kimi zaman daha ince ve beyaz çıkabilir.

Günümüzde birçok hastalığın tetikleyicisi olan stres, saçkırana da neden olmaktadır. En önemli nedeni psikosomatiktir. Çok yoğun sıkıntı, üzüntü ve stres yaşayan kişilerin saçları belirli bölgelerinden açılmalar gösterebilir.

Hastalık bulaşıcı değildir. Vitamin eksikliği ya da beslenme alışkanlıkları ile de ilgili değildir.

Bazı durumlarda bu saç dökülmesi sürekli olabilir ve saçlar bir daha geri gelmeyebilir. Bunlar;

Normalin dışında renkte, biçimde ve kalınlıkta el ve ayak tırnaklarının olması

Başka bir otoimmün hastalığının olması

Alerjilere yatkınlık

Aile geçmişinde saçkıran öyküsü olması

Sorunun bir yıldan daha uzun bir süredir devam etmesi veya ergenlik döneminde bu sorunun yaşanması

Saç kaybının aşırı olması

Tanı: Fizik muayene ile teşhis edilir. Hekim saç dökülme nedenleri hakkında sorular sorar. Saç dökülmesinin biçimine bakar ve saç derisini kontrol eder. Saç dökülme nedeni net değilse saç analizi ve kan testi yapılır.

Tedavi: Nedeni tam olarak bilinmemesinden dolayı tedavisine yönelik etkili bir yöntem geliştirilememiştir. Genelde dökülen saçlar bir süre sonra yerine gelir.

Kimi insanlar tedavi yerine bu sorunun kendiliğinden düzelmesini beklemektedir. Saçların kendiliğinden geri gelmesini bekleyecekler peruk deneyebilirler. Çeşitli saç biçimlendirme yöntemleriyle dökülen saç yerini kapatabilirler. Perma ile gizlenebilir. Fakat perma yaptırmak saçların daha fazla dökülmesine neden olabilir.

Steroid saçkıran tedavisinde yaygın şekilde krem olarak kullanılır. Çocuklarda ve bazı yetişkinlerde etkilenen saç derisine uygulanan bölgesel steroidler ile tedavi edilebilir. Ağır vakalarda ve kremle düzelmeyen vakalarda krem kullanmak yerine enjeksiyonu yapılır. Bu enjeksiyon dermatoloji uzmanınca yapılmalıdır. Daha çok depo olan formlar kullanılır. Çok ince uçlu iğneler yardımıyla saçkıran olan alana küçük dozlar halinde enjeksiyon yapılır. Her 4–6 haftada bir kez steroid enjeksiyonu yapılır. Tedavi seçenekleri arasında en başarılı olanı kortizon enjeksiyonudur ve %80’ler düzeyinde oranda düzelme sağlanır. Krem uygulamalarında bu başarı %50’ler düzeyindedir.

İmmünoterapi şiddetli olgularda en etkili tedavi şeklidir. En etkili saçkıran tedavisi squarik asit di butil ester adlı maddedir. Başarısı %95’ler düzeyindedir. Yüksek başarının sebebi hastalığın asıl nedeni olan zararlı immun maddelerin zararını engellemesidir. İmmunterapik etki gösterir. Aynı sınıftan difensipron maddesi de yüksek oranda başarılıdır. Difensipron genler üzerine olumsuz etki gösterebilir. Bu sebeple çok tercih edilmez. Bu maddelerden biri denenmedikçe tedaviden ümit kesilmemelidir.

Ultraviyole ışık tedavisi de tedavi yöntemlerinden biridir. Bu diğer tedavi yöntemlerinin etkili olmadığı durumlarda uygulanmaktadır.

Pek çok hastalığın tedavisinde uygulanan PRP yöntemi saçkıran sorununa da çare olabilir. Hastanın kendi kanından elde edilen yoğunlaştırılmış trombosit hücreleri saçkıran olan bölgeye çok ince uçlu iğnelerle, özel bir teknikle enjekte edilir. PRP yöntemi ile saçkıran tedavisinde erken dönemde çok başarılı sonuçlar elde edilebilir. PRP tedavisinde bağışıklık sistemi güçlendirilip büyüme faktörlerinin salgılanması arttırılmaktadır.

Tedavinin ardından, önce vellüs dediğimiz ince tüyler gelir. Daha sonra bunlar kalınlaşıp normal saça döner. Hastaların %30-50'si bir yıl içinde kendiliğinden iyileşir.

Dökülen bölgeye sarımsak sürülmesi ile deri huzursuz hale getirilirr. Bu tıbbi bir yöntem değildir. Bu sırada deriye ve kıl köklerine zarar verilebilir ve o bölgede bir daha saç çıkmayabilir.

Saçkıran, ender de olsa bazen tiroit hastalıkları, vitiligo ve bağ dokusu hastalıkları gibi bazı ciddi hastalıklarla birlikte olabilir. Vücut kendi saç köklerine verdiği reaksiyonu başka organlara da verebilir. Bu durum çok düşük olasılıklıdır. Genellikle hastalığın nedeni psikolojik olup burada bazen bir kısır döngüye de sebep olabilir. Psikolojik faktörler hem hastalığı tetikler hem de ruhsal durumu olumsuz etkiler.

Saçkıran kişide herhangi bir ağır veya sızı yapmaz. Kişi kendisini hasta hissetmez. Ciddi bir sağlık sorunuyla sonuçlanmaz. Bulaşıcı değildir. İş ve okul yaşamına engel olmaz. Kişinin saçlarındaki dökülme ve kellik psikolojik olarak olumsuz etkiler. Kendi görünümünden hoşlanmamasına neden olabilir. Saçkıran olan kişi psikolojik destek almalıdır. Aynı sorunu yaşayan diğer insanlarla internet ortamında, yakın çevrede veya arkadaş çevresinde konuşup paylaşması kişiye kendisini daha iyi hissettirecektir.

Sağlık dolu günler dilerim.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet