Prof. Dr. Saadet Akarsu

Prof. Dr. Saadet Akarsu

saadet.akarsu@gmail.com

ACABA KARACİĞERİM YAĞLANDI MI?

SAĞLIK VE YAŞAM

Prof. Dr. Saadet AKARSU

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Onkoloji Bilim Dalı

e-mail: saadet.akarsu@gmail.com

Karaciğer hücrelerinde aşırı yağ birikimi neticesinde karaciğer yağlanması (steatoz) oluşur. Her zaman olmasa dahi, bazı durumlarda organ kendisine zarar vererek; siroz gibi ciddi yan etkilere yol açabilir.

Dünyada en sık görülen kronik karaciğer hastalığıdır. Gelişmiş ülkelerde görülme sıklığı %25’dir.  Her 5 kişiden 1’inde karaciğer yağlanması görülmektedir.

Aşırı kilolu (obez) olmak, şeker hastalığı, yüksek kolesterol ve trigliserid düzeyleri karaciğer yağlanması riskini arttıran faktörlerdendir.

Beslenme ve yaşam tarzında yapılacak değişikliklerle çoğu zaman durdurulabilir ve tersine çevrilebilir.

Yağlanma genellikle hiçbir belirtiye yol açmaz. Farkında varılmadan yıllarca devam edebilir.

Kritik düzeye gelince kilo kaybı, halsizlik, karın bölgesinde ağrı ve zihin karışıklığı gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Çoğunlukla daha ciddi bir hastalığa neden olmadan kontrol altına alınabilir.

Obezite çok yaygın olduğundan karaciğer yağlanması her geçen yıl artmaktadır. Karaciğer yağlanması bulunan her 100 kişiden 2’sinde 15-20 yıl içerisinde siroz görülmektedir.

Türleri

Sağlıklı bir karaciğerin içinde neredeyse hiç yağ bulunmaz. Bazen, trigliserid adı verilen yağ parçaları karaciğerde toplanmaya başlar. Az miktarda yağlanma herhangi bir probleme neden olmaz. Yağ miktarı arttıkça hayatı tehdit eden ciddi hastalıklara yol açabilir.

Alkolle bağlantılı ve bağlantısız olarak 2 kısma ayrılır.

Hızlı kilo kaybı ve yetersiz beslenme de neden olur.

Alkole bağlı karaciğer yağlanmasının durdurulabilmesi için alkolü bırakmak tek yöntemdir. Alkole bağlı olmayan yağlanma için fazla kilolardan kurtulmak, düzenli egzersiz yapmak ve dengeli bir beslenme programı uygulamak gereklidir.

Alkole bağlı olmayan yağlanma nedenleri

Aşırı beslenme (obezite). Büyük oranda aşırı kilolu kişilerde görülür.

Her kilolu insanın karaciğeri yağlanmayabilir.

Normal kilosundan sadece 4-5 kilo fazlası olanlarda karaciğer yağlanması görülebilir.

Hepatit B ve C

Diyabet; Tip 2 diyabet riski önemli oranda artırır. Tip 1 diyabet hastaları için risk yoktur.

Yaş; Genellikle 50 yaş üzeri yetişkinlerde görülür.

Hipertansiyon; Yüksek tansiyonu olanlarda normal tansiyonu olanlara oranla daha yaygın  görülür.

Hiperlipidemi, kolesterol yüksekliği; Kanda yüksek oranda kolesterol ve/veya trigliserid bulunması yağlanma riskini yükseltir.

Gebeliğe bağlı yağlanma

Açlık veya çok hızlı kilo kaybı; Çok hızlı kilo vermek bazı kişilerde yağlanmaya neden olabilir.

Toksik maddeler. Haşere ilaçları ve kimyasallar riski artırırlar.

Diğer nedenler; Yetersiz beslenme, bazı ilaçlar (aşırı A vitamini kullanma), mide bypass ameliyatı ve metabolik sendrom nedenler arasındadır.

Belirtileri

Karaciğerde yağlanması olanların en az %80’inde hiçbir ciddi sağlık sorunu gelişmez. Olguların %10-20’sinde hastalığın ciddi formu olan, ultrasonunda yağlı karaciğeri olan ve karaciğer testlerinde yükseklik saptananlarda siroz hastalığı görülme ihtimali çok daha yüksektir. Fibroz, siroz ve hatta karaciğer kanseri gibi ölümcül hastalıklara yol açabilir. Karaciğerin bulunduğu (sağ kaburgaların hemen alt bölgesi) bölgede bir rahatsızlık hissi oluşabilir. Karaciğerde yağ birikimi arttıkça organ genişler. Çevresindeki diğer organlara baskı yaparak ağrılara neden olabilir. İlerlemiş durumlarda ani kilo kaybı, güçsüzlük ve zihin karışıklığı görülebilir. Mide bulantısı, donuk baş ağrıları, vücut-nefes kokusu, şişkinlik-hazımsızlık ve basur görülebilir. Vücut ısısının yükselmesi, ciltte kaşıntı, sarılık ve kızarıklık, gözlerin kızarması ve hafızanın zayıflaması diğer belirtilerindendir.

Tanı

Kan testi ve karaciğer fonksiyonları değerlendirilir. Karaciğer enzimlerinin yüksekliğine bakılır. Karaciğer filmi yağlanmanın belirlenmesi için yardımcı olabilir. BT taraması, ultrason veya MR istenebilir. Filmler karaciğerin normal büyüklüğünde olup olmadığını görmek adına oldukça kullanışlıdır. Yağlanmanın tanısı bu belirtilen testlerle yapılamıyorsa karaciğer biyopsisi yapılabilir. Karaciğer biyopsisi çok sık kullanılan bir yöntem değildir. Karaciğer biyopsisi iğne ile karaciğerden parça (doku) alınması işlemidir. Alınan doku çok küçüktür (karaciğerin 50 binde biri kadar). Biyopsi karaciğer hastalığının kesin teşhisi için, ciddiyetinin ve ilaç tedavisi gerektirip gerektirmediğinin belirlenmesi için yapılabilir. Biyopsiden sonra genellikle herhangi bir problem yaşanmaz. Bazen geçici bir ağrı olabilir. Biyopsiden sonra çok nadir de olsa kanama, enfeksiyon, safra yollarının delinmesi gibi çok daha ağır yan etkiler ve hatta 10 binde bir-100 binde bir ihtimalle ölüm dahi görülebilir.

Tedavi

Kesin tedavisi için henüz bir ilaç bulunamamıştır.

Hayvansal yağlardan kaçınılmalıdır.

Yürüyüş, egzersizler ve spor yapılmalıdır.

Alkol alımı kesilmelidir. Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının alkolle bir ilgisi yoktur. Ancak yağlanma görülen kişilere alkol tüketimini bırakmaları önerilir. Alkol kullanımı, alkole bağlı olsun olmasın herhangi bir karaciğer yağlanması türünü kötüleştirebilir. Yağlı karaciğeri olanlar kesinlikle alkol tüketmemelidir.

Kilo varsa verilmeye çalışılmalıdır. İlk hedef fazla kilolardan kurtulmaktır. Özel bir beslenme programı ve düzenli egzersiz ile fazla kilolardan kurtulunmalıdır. Kilo kaybı ve fiziksel aktivite şu ana kadar etkisi kanıtlanmış en iyi tedavi yöntemleridir. Kilo kaybı kademeli olmalıdır (haftada en fazla 1,5 kg).

Ani kilo değişikliklerinden kaçınılmalıdır. Hızlı kilo kaybı da yağlanmaya yol açabilir.

Oruç tutulabilir. 

Bal karaciğer için çok faydalıdır (şeker hastalığı varsa yenmemelidir).

Aşırı şekerli ve işlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır. Pastane işleri, tuzlu ve yağlı atıştırmalıklar, konserve gıdalar ve şekerli içecekler yerine daha fazla çiğ sebze, farklı renklerde meyve tüketilmesi önerilir.

Fruktoz içeren meşrubatlardan (kola, fanta, gazozlar vb ve, hazır meyve sularından da kaçınmalıdırlar.

Parasetamol gibi ağrı kesiciler, steroid, tetrasiklin gibi karaciğere zararlı ilaçlar sürekli kullanılmamalıdır.

Yağlı karaciğer hastalığında en sık ölüm nedeni kalp kökenlidir. Kilo verme ve fiziksel aktivite ile sadece karaciğer yağlanması değil kalp damar hastalığı riski de azalır. Sağlıklı protein kaynaklarının (balık ve protein içeren sebzeler) sağlıklı karbonhidrat (tam tahıllı gıdalar) kaynaklarıyla dengelendiği bir diyet karaciğerin sağlığının korunması bakımından oldukça önemlidir.

Sağlık dolu günler dilerim.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet