Ö.Alpaslan ARİTE

Ö.Alpaslan ARİTE

KONUT SATIŞLARINDA TAPU HARCI

YMM Ö.Alpaslan ARİTE

492 sayılı Harçlar Kanunu’na göre gayrimenkul alım-satımı işlemlerinde alıcı satıcı ayrı ayrı olmak üzere, beyan edilen alım-satım değeri üzerinden tapu harcı ödemek zorundadırlar. Harcın oranı öteden beri %2 iken hükümetin 2017 yılı başlarında inşaat sektörünü hızlandırma yaklaşımına uygun olarak 30 Eylül 2017 tarihine kadar geçici olmak üzere 1,5 olarak uygulanmaktadır. (30 Eylül 2017 tarihi KDV’de de indirimli oran için önemli bir tarih olup bu tarihin uzatılacağına dair şu an için bir eğilim gözükmemektedir.)

Tapu harcı, mükellefin beyanı üzerine Tapu Müdürlükleri tarafından hesaplanır ve tahsil edilir. Harç matrahının belirlenmesinde Tapu Müdürlükleri “tapu harcı matrahı, emlak vergideğerinden az olmamak üzere alıcı ve satıcının beyanı esas alınır” kuralı gereği beyanlarda alt sınır tespit etmek üzere belediyelerden alınan emlak vergi değerini istemektedir. Bu uygulama mükelleflerin kafalarını karıştırmaktadır. Belediyeden alınan değer beyan edilmesi gereken değermiş gibi algılanmaktadır. Oysa beyan edilmesi gereken gerçek alım satım tutarıdır. Tapu Müdürlükleri beyana göre işlem yapar ve işlemi noktalar. Bundan sonrası devletin bütün vergi gelirlerinin sorumlusu olan Maliye Bakanlığı’na (Gelir İdaresi Başkanlığı’na) kontrolündedir. Vergi daireleri tarafından gerçek alım-satım değeri ile beyan edilen değer arasındaki fark daha sonra cezalı tapu harcı tahsiline sebep olmaktadır.

İnşaat firmaları henüz tamamlanmamış konutların kat irtifakı satışlarında yalnızca arsa değeri üzerinden tapu harcı beyan etmektedirler. Bu yanlış bir uygulamadır: evet ortada satılan konut henüz yoktur ama alıcı ile anlaşılan bir tutar vardır; bu tutar tapu harcına matrah olarak beyan edilmelidir.

Gelir İdaresine tapu müdürlükleri, noterler, bankalar vs. kurumlardan veri gelmektedir. Herhangi bir vergi dairesi istediği bir anda TC kimlik numaralı bazlı bir tarama ile gayrimenkul alım satımlarına ilişkin birçok veriye ulaşmaktadır. Bu verilerle tapu harçlarının doğru beyan edilip edilmediğini herhangi bir zamanda yapabilmektedir ve yapmalıdır. Dolayısıyla vatandaşların tapuda gerçek değeri beyan etmemesine neden olan “bir şey olmaz” algısı, birçok cezalı tarhiyattan sonra  “neyime lazım, ben işimi sağlam yapayım” algısına dönmelidir, dönmektedir.

Piyasadaki “tüm masraflar alıcının” yaklaşımı da bu konuda sıkıntı yaratan sebeplerden birisidir. Harçlar Kanunu açıkça iki tarafı da yükümlü kılmış iken tarafların birine bu yükün binmesi yersizdir. Bir taraf iki katı yükümlülükle karşı karşıya kaldığında gerçek tutarı beyan etmekten kaçınmaktadır. İki tarafın da eşit yükümlü olduğu her sözleşmede hatırlanmalıdır.

                İdarenin tapu harcı yükümlülüğüne ilişkin hassasiyetini sistematik bir yaklaşımla sürdürmesi beklenir. Kamu alacaklarının güvenceye alınması bütünsel bakışı gerektirir. İdarenin yalnızca bir şekilde işlem yaptığı inşaat firmasının yükümlülüğü ile ilgilenip sektörü ihmal etmesi vergi idaresinin tarafsızlığına gölge düşürür. Bu konu hassa ve bir o kadar da finansal boyutu yüksek bir konudur. Sektörel çalışma yapılması mümkün ve kolaydır. İyi niyetle işe başlayan bir vergi dairesi sorumluluk alanındaki işlemleri birkaç ayda etkili bir taramaya tabi tutabilir. Bunu yapmayıp da 1-2 mükellef hakkında finans yükü ağır işlem tesis etmek, kamusal sorumluluğun ciddi düzeyde ihmali anlamına gelecektir.

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet