Akın Eraslan Balcı

Akın Eraslan Balcı

ULUS DEVLET VE KÜRESELLEŞME

Fikir Güncesi

Günümüzdeki modern toplumlarda geçerli olan devlet modeli “ulus-devlet” modelidir. Bu terim kimi koşullanmalar yüzünden olumsuz çağrışım yapabilir. Ulus ya da millet ile kastedilen etnik yapı değildir. Farklı etnik yapılar, farklı diller ve inanışlara sahip olan insan ve gruplar aynı ulus çatısı altında toplanabilir. Zaten milleti oluşturan da budur.

Ulus-Devlet modelinde devlet, ulusun egemenliğinin somut olarak ortaya konduğu bir devlettir.

Bu vurgu günümüzde daha da önemli oldu. Zira tarihten kalma kimi devlet modellerini savunmak moda oldu.

Şunu hatırlatmak gerekir ki, eğer tarihi devlet modelleri geçerli olsalardı hâlâ yürürlükte olurlardı. Kimse onları isteğe bağlı olarak ortadan kaldırmadı.

Küreselleşmenin giderek ulus-devlet modelini de tarihe gömeceği öngörülüyordu.

Küreselleşme yeni bir olgu değil. 17. yüzyıldan beri hızlanarak devam ediyor. Asıl mekanizmayı bilim ve teknolojinin gelişmesi oluşturuyor. Bu da sermayenin, insan gücünün, fikirlerin ve malların bir ülkeden diğerine hızla transferine yol açıyor. Sermayenin transferi o kadar hızlı oluyor ki devletler rahatça ve yeterli vergi alabilmekte bile zorlanıyorlar.

Eski tarihi dönemlerde geleneksel olarak egemenliğini kabul ettirmiş ya da dini anlamda toplumu kendine bağlamış krallar imparatorluklar artık yok. Egemenliği ulusa devreden ulus-devlet modeli de bu hızlı transfer yüzünden zayıfladı. Devletlerin sınırları muğlaklaştı. Vatandaşını dilediği gibi eğitme lüksü artık yok. İnternet, uydu teknolojisi herhangi bir devletin kendisi için zararlı kabul ettiği şeyleri kolaylıkla sınırların içine sokabiliyor.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet