HAFTANIN ANALİZİ

Köşe yazılarımızı haftada iki güne çıkaracağız dedik. Ancak aksatmaya başladık. Bu haftadan itibaren  işi toparlamaya çalışacağız.

İlk konumuz; Emeklilerimiz…

Devlete hizmete etmiş ve emekli olmuş vatandaşlarımız yıllardır ihmal edildiklerini ifade ederler. İktidarlar ve muhalefet emeklilere seçim dönemlerinde yeşil ışık yakmasına rağmen seçimlerden sonra pek ilgilenmediklerini yapılan açıklamalarda öğreniyoruz. Aslında emeklilerimiz bunu hak etmiyor. İkinci sınıf vatandaş muamelesinin onların da gücüne gittiğini, ‘Kapımıza gelmeyenler sorunlarımıza anlayamazlar’ sözleri ile net olarak vurguluyorlar. Temennimiz bu yalnızlığı ve kırgınlığı ortadan kaldırılmasıdır. Farklı düşünülse bile bu ülkenin vatandaşı olarak onların sorunlarını dinlemek ve anlamak her siyasetçinin görevidir.

İkinci konumuz;

Geçtiğimiz günlerde Fırat gazetesi olarak farklı bir çalışma yapmıştık. O çalışmadan yeni atanan Vali Kaldırım ve Van’a atanan Vali Zorluoğlu’nun çalışmaları vatandaşlara sorulmuştu.

Vatandaşlar İlimizin sorunlarını çeşitli başlıklar altında sıralamış. Birincisi trafik sorunu… Bu sorun hakikaten İlin temel sorunu ve gün geçtikçe artmaktadır. Trafiğe çıkan araç sayısına paralel otopark sayısında yeterli artış olmaması trafik sorununa tavan yaptırmaktadır. Bakalım kangren halinegelen bu sorun daha ne kadar bekleyecek.

Vatandaşın ikinci sorunu; yatırım konusu olmuş. Bu konu da İlimizde geçmişten bu yana yaşanan sorunlardan biri. Artan nüfusa paralel olarak sokaklarda gezen işsiz sayısı gün geçtikçe artıyor. Özellikle genç nüfusun işsiz olması Ülkemiz ve İlimiz açısından iyi bir görüntü oluşturmuyor. Kahveler gençlerden geçilmiyor. Bu sorunun çözümü de yatırım. Yatırım konusunun acilen hayata geçirilmesi gerekir. Açıklanan teşvikler ile yatırımcıların üretime geçmesi için imkanların sağlanması gerekir.

Vatandaş üçüncü sorunu olarak da Suriyeliler konusunu değerlendirmiş. İlk başlarda komşumuzda yaşanan içi savaş nedeniyle vatanını terk ederek Ülkemize sığınan Suriyeli vatandaşlara kapımız açtık. Onları sahiplenmeye çalıştık. Yaşadıkları sıkıntıları kendilerine hissettirmemeye çalıştık. Ancak zamanla bu misafirlerimizin vatandaşın gözündeki güveni zedelenmeye başladı. Zaman zaman bu konu da haberler yapıldı. İlimizde yaşayan Suriyelilerin yeterinde sorunlarına sahip çıkılmadığı eleştirileri geldi. Sahip çıkıldı veya çıkılmadı. Onu idarecilerimiz bilir. Ama misafirlerimizin son aylarda yaşattıkları sorunlar vatandaşın sabrını taşırmış olmalı ki misafirlerimiz artık sorun olarak görülmeye başlanmış. Bu sorunun da İlimizde daha vahim bir seviyeye gelmemesi için çözüm bulunması gereken ihmal edilmemesi gereken bir konu olarak görüyorum.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet