Kübra Türkan

Kübra Türkan

BUGÜN MİLLETİN ARMAĞANIYSA EĞER…

Kent Güncesi

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri Ülkemizde olduğu gibi İlimizde de başladı. O gece millet cuntacılara gereken dersi verdi ama maalesef 250 şehidimiz ve binlerce yaralımız oldu. 15 Temmuz’un yıl dönümünde çeşitli etkinlikler günler öncesinde başladı.  Etkinliklerin yapılacağı alanlar hazırlanırken bazı yollar trafiğe kapatıldı ve istemediğimiz manzaralarla karşı karşıya kaldık. İlimizin bitmek bilmeyen bir trafik çilesi var birde en işlek caddeler trafiğe kapatılınca gerçekten sıkıntılar yaşandı.

Demir barikatlı güvenlik devri biter mi acaba?

Birde anlayamadığım bir önlem anlayışımız var ki o da her yeri demir ağlarla örmekten ibaret. Şimdi soruyorum Allah esirgesin bir tehlike anında o demir barikatlar daha büyük tehlikeye yol açmaz mı? Elbette etkinliklerin yapıldıkları alana girenler denetlensin, kimse elini kolunu sallayarak girmesinde,   bugünün baş kahramanı bu milleti bir nevi açık hava hapishanesi gibi bir alana neden mahkum edersiniz gerçekten bu durum bana çok mu çok garip geliyor.

***

Güvenlik önlemleri çağa ayak uydursa keşke!

Demir barikatlı önlemler her zaman karşımıza çıkıyor. Miting mi var barikatlar kurulsun, konser mi var barikatlar çekilsin neden hep bu barikatlara ihtiyaç duyulur ki? Şimdi soruyorum darbeleri susturan bu milletse eğer millete dair alınan bu göstermelik önlemlerde neyin nesi ? Birkaç barikat yerleştirin birkaç giriş noktası belirleyin ve vatandaşı X-Ray cihazlarından geçirerek meydana alın. Eminim bu çok daha sağlıklı ve güvenilir olacaktır. Demir ağlarla ördük ana yurdu dört yandan cümlesi çok yanlış anlaşılmış galiba…

***

Bugün milletinse bu günü millete zehir etmenin mantığı ne?

Milletin gününü millettin burnundan getirmeden de kutlamanız söz konusu benden hatırlatması. Birde unutmadan geçemeyeceğim, böylesi bir günde taşkınlıklara mahal verecek şekilde eğlencenin doruklara çıkarılmasını yanlış buluyorum. Sonuçta yüzlerce insanımız bugün uğruna şehit düşmüşken bu etkinliklerde konserler verilmesini, düğün alayına gidilir gibi kornolar çalınmasını son derece yanlış buluyorum.  Cuntacılara gereken dersin verildiği gün elbette unutulmasın hep anılsın anılmasına da cuntacılara ders verirken canından olup şehit düşenlerin ruhları da şehitlerimizin yakınları da lütfen incitilmesin.

***

Böylesi bir söylem neden şimdi ayyuka çıktı?

Biz bu gün bunları konuşurken Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz’un üzerinden uzun bir zaman geçtikten sonra ortaya öyle bir laf attı ki Kılıçdaroğlu’nun bu söylemini duymayanlar için bu sözü hatırlatmam da fayda var. Kılıçdaroğlu 15 Temmuz’u kontrollü darbe diye adlandırdı.  Bunun üzerine siyasi arenamız yine çok mu çok hareketlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun bu yorumuna son derece sert bir cevap verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirerek, “Nasıl kontrollü darbe ise bu. Havalimanından kaçacaksın, Bakırköy Belediye Başkanının evinden kontrollü darbeyi izleyeceksin” dedi. Hiç şüphesiz bu söylemi daha uzun süre konuşacağımız aşikâr. Ama Kılıçdaroğlu’nun bu söylemi akıllara şu sorulara getirdi.  Madem bunun kontrollü bir darbe olduğunu düşünüyordun o zaman neden Yenikapı’da boy gösterdin demezler mi?

***

Artık yaşlar yanmayacak!

Şimdi gelelim birçok kesimi ilgilendiren bir diğer konumuza; OHAL’de memuriyetinden çıkanlar ile yeni bir düzenlenme ile 685 nolu KHK ile ilgili bir komisyon kurulduğunu Başbakan Binali Yıldırım müjdeledi.  Komisyon hakkında da bilgiler veren Başbakan Yıldırım, “Bu komisyonun özelliği 7 hakimden oluşuyor. Bütün dosyaları teker teker izlenecek. Eğer uygun görülürse, talebi yerinde görülürse çıkarıldığı idareye 15 gün içinde iade edilecek. Değilse ise yargı yolu açılacak. İdare mahkemesine gidecek, sonra Danıştay'a gidecek daha sonra AİHM’e kadar bütün yargı yollarını kullanacak. Onun için her şeyi hukuk anlayışı ile yapacağız” diyerek kurunun yanında yanan yaşların yanmasının önüne geçileceğini ifade etti. Dileriz masum olanlar yeniden işlerinin başlarına dönebilirler.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet