Muhammet Yalçın AZİZOĞLU

Muhammet Yalçın AZİZOĞLU

EY AŞK GEL BUL BENİ

Yılın yarısını geride bırakıp temmuza ayak bastığımızda bizleri karşılayan dayanılmaz bir sıcaklık oldu. Temmuz ayını severim. Temmuz ayında dünyaya gelenleri hakeza gene severim. Temmuzda yaşanan duygular, en unutulmaz anılar olarak yaşadığım olaylar ömrümde ender güzelliklerden bazılarıdır. Temmuza sıcak,  şubata soğukluk ve bu soğukluk üstüne duyguları yaşatmak yakışır.

 Temmuz ayı Anadolu’da hububatın hasadı demek, buğday demek, arpa demek, nohut demek, çiftçiye kazanç demek... Kazanç ise emek verip ter dökenlere sevinç ve mutluluk demek.  Çiftçilerimize bol kazançlar dileyip konumuza dönersek yüreğinde hasat mevsimini yaşamayanlara, yüreğinde on iki ay dört mevsim şubat yaşayanlara temmuz ayı tam bir fırsat olarak ortada durmakta.Birçok yazar şair ve bizatihi bu duyguları yaşayanlar ‘’temmuzda aşk farkındalık yaratır ’’ söyleyip bizatihi temmuzda yaşamayanlar için aşkı yaşamayı teşvik ve tembih eder.  Aşktan yana başında ki talih kuşunu ayaklar altına düşüren talihsiz ve aşksız bedbahtların ömrümüzde, gözümüzde, gönlümüzde yerleri mevcut. İşte bunların tekrar şansını denemesi için bizleri en yoğun sıcaklığı ile karşılayan temmuz tam bir fırsat.  Aşk tek kişi ile oynayacağın bir piyes değildir. Aşk yüreğin en yanıcı köşesine düşen kıvılcımdır. Aşk tarifsiz duygu yoğunluğudur.

 Bu gibi söylemler, aforizmalar, aşka dair beyanatlar, anılar, öyküler, şiirler, romanlar o kadar fazla ki, bir mısrasın da ‘’ aşkı çağırma şair yüreğimizde acıdan çok ne var ‘’  diyen şair aşkı acı olarak görmüştür. Bu duygu ne kadar acıda olsa, hüzünde bıraksa insanın aklını başından da alsa, insanların tekrar tekrar yaşadığı bir duygudur. Belki çağrılmakla ömrümüze uğramayan ansızın çıkıp ömrümüzü şekillendiren aşka seslenen şairin yüreğinde ki duygu fırtınasından geriye süzülen şiirin içindeki ipuçlarından tutmak gerek o gizemli varlığa ulaşmak için.

GEL BUL BENİ EY AŞK

Yaratılmış bin bir çiçeğin olduğu gül-l'izarda, inci çiçeği içinde öz'sün ey aşk!
Gel bul beni
Yazılmayan en kutsal cümlelerin içinde saklı duran bir özne'sin ey aşk!
Gel bul beni
Yüreğimdeki bütün çığlıkları susturan bir sükut'sun ey aşk!
Gel bul beni

Denizler içinde ateş, ateşler içinde bir damla mısın?
 Can alan melek misin, imdada yetişen Hızır İlyas mısın, hangi zerrede cansın ,
Mucizeler de ilahi bir sır'mısın ey aşk
Gel bul beni...

Kuyularda Yusufum, dağlarda Munzurum ,
Irmaklarda suyum yangınlara koşarım,
Barışa kanat vuran güvercinin kanadında, mavi bir umudum
Her çocuk bekler beni
Fani bir yolcuyum bu limanda ey aşk!
Gel bul beni

Denizlerde dip dalgasıyım, meddücezir de saklı bir hazineyim
Kah yakut yeşili
Kah arsız bir vişnenin rengindeyim
Oysa hep mavinin tonlarında saklı durur yüreğim
Bir ressamın düşleri içindeyim.
Solmadan rengim kızıl tenli Ey aşk
Gel bul beni.

Temmuz ayında aşkı bulma çabası ve umudu içinde bin bir olumsuzluklara rağmen inancını yitirmeyenlere bahtı, şansı, talihi açık olsun diyor bulamayanlara en derin sabırlar temennisi ile şiir tadında günler yaşamasını niyaz ediyorum.

Aşka seslenin belki en yakınınızda bir yerde sizden bir tatlı seda duymak istiyordur.  Belki doğum gününü kutluyordur en ücra yalnızlıkların içinde temmuz sıcağında, öyle ise doğum gününü kutlayın  ‘’ doğum günün kutlu olsun ey aşk sedasıyla ‘’.

 Temmuz ayı sadece çiftçiye hasat mevsimi değil bilakis yalnızlara aşk mevsimidir.

 Aşkla kalın aşk yoksa sevgi ile kalın.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet