Prof. Dr. Saadet Akarsu

Prof. Dr. Saadet Akarsu

saadet.akarsu@gmail.com

E-SİGARA (ELEKTRONİK SİGARA) ZARARLI MIDIR?

SAĞLIK VE YAŞAM

Prof. Dr. Saadet AKARSU

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Onkoloji Bilim Dalı

e-mail: saadet.akarsu@gmail.com

Herbert A. 1963 yılında ilk kez gündeme getirmiştir. Piyasada ilk yer alışı, sigara bırakmaya yardımcı bir yöntem olarak; 2004’de Çin’de olmuştur. Sigara içme hissi veren pilli cihazlardır. İçende yada içilen yerde kötü koku bırakmaz. Gerçek sigaraya olan benzerliği kullanıcıların psikolojik olarak gerçek sigara içtiklerini hissetmeleri için tasarlanmıştır. Normal sigara ile tasarım ve nikotin salınımı açısından benzerlik vardır.

Sigaranın içindeki zararlı maddeler fazladır. E-sigaralar genellikle nikotin, propilen glikol, gliserin ve kalsiyum içeren cihazlardır. Likitleri masum değildir. Likitin kimyasal yapısı vejeteryan likit, aroma, saf su ve nikotin içerir. Geçici olarak dikkati arttırır. Tehlikeli bir kimyasaldir. Normal bir sigarada 20 miligram bulunan nikotin, E-sigaralarda daha düşük seviyelerde bulunur. Bu da E-sigara likitlerini geleneksel tütün ürünleri kadar olmasa da zararlı kılmaktadır. Üst solunum yolu ve akciğerler için önemli bir kanser yapıcıdır. Kalp krizi riskini 20 kat arttırır. Koroner damar hastalıkları, damar sertliği ve yüksek tansiyon yapar.

Gliserin pek çok tıbbi malzeme ve sabun  yapımında kullanılır. Gliserol ise sonu -ol ile biten bir alkoldür. Bu maddelerin uzun vadede ne gibi etkilerinin olduğu bilinmemektedir.

İlk kez patlamış mısır fabrikasındaki işçilerin maruz kaldığı bu madde, işçilerin ciğerlerinde çeşitli sorunlara sebebiyet verdiği için, diasetilin sebep olduğu akciğer hastalığına patlamış mısır ciğer adı verilmiştir. Gıdalarda aroma arttırıcı olarak kullanılan bir kimyasaldir. Aşırı dozda bu maddeye maruz kalmak, sağlığı tehlikeye atabilir. E-sigara likitlerinde eser miktarda bulunmaktadır. Meyve aromalı pek çok E-sigara likitinde diasetil bulunur. Hiç bulunmayan likitleri tercih etmek daha iyidir. Tereyağı aroması içeren likitlerde kullanılmaktadır. 

E-sigara bir tedavi aracı değildir. Diğer tütün (sigara, puro ve nargile gibi) ürünlerinden farksızdır. Artık herkes sigaranın zararını bilmektedir. Üreticileri algı değiştirerek, sigarayı E-sigara ile değiştirmek istemektedirler. İçindeki sıvılaştırılmış nikotinin başta damar sağlığı olmak üzere zararları bulunmaktadır. Türk Toraks Derneği E-sigaranın, sigaradan daha az zararlı olduğuna dair yapılmış herhangi bir araştırma bulunmadığını belirtmektedir. Normal sigara kadar zararlıdır. E-sigaranın, sigara bırakma aracı olmadığı ve sağlığa zarar verdiği uyarısında bulunmuştur. İçinde diğer tütün ürünlerinde olduğu gibi nikotin (sıvılaştırılmış hali) bulunmaktadır ve bağımlılık yapmaktadır. E-sigara üreticileri daha sağlıklı algısı oluşturarak, gelecekte sigaranın yerini almayı hedeflemektedirler. Tütün endüstrisinin amacı zaman kazanmak, tüketimin düşmesini engellemek ve kârlılığını devam ettirmektir. Hemen hemen bütün sigara üreticileri E-sigara üretme kararı almıştır. Yaptıkları yatırımın karşılığını pazar paylarını sürekli büyüterek almaya başladılar. E-sigaraların piyasaya çıktığı 2008’deki cirosu 20 milyon dolardı. Bu rakamın 2017’de yılda 20 milyar dolara ulaşması beklenmektedir. Şu anda 500 farklı likit markası ve 8.000 farklı aroması bulunmaktadır. Bu da para piyasasının ne kadar kârlı olduğunu vurgulamaktadır.

E-sigaraların bazılarının nikotinin yanı sıra meyve aroması ve şeker içerdiği, bunların nikotin bağımlığını daha da artırdığı belirtilmektedir. Üretici firmalar, normal sigaralarda bulunan 4.000 civarı vücut sağlığını tehlikeye sokabilecek maddelerin E-sigaralarda olmadığını söylerler. Sigara kullanıcılarında el ve dudak tiryakiliğini devam ettirerek koku ve duman rahatsızlığının önüne geçmeyi sağladığı söylenmektedir. Oysa içlerinde irritan ve alerjenler de yer alır. Pasif etkilenim de söz konusudur. Sadece sigara içen değil, yanındakiler de aynı sigara içenlerde olduğu gibi zarar görmektedir. Düzenli E-sigara kullanıcısının sigara içmeyi bırakma ihtimalinin daha fazla olup olmadığı henüz belli değildir (Pasquereau A ve arkadaşları. Electronic cigarettes, quit attempts and smoking cessation: a 6-month follow-up. Addiction 2017 May 14). Üretici firmalar, pasif içiciler için de normal sigaraya göre daha az etkilenmesine olanak verir demektedirler. Nikotin yerine geçen ürün olarak kullanımı, önceden sigara içenlerde ve daha önce hiç sigara içmemiş olanlarda belirgin biçimde artmıştır.

Üretici firmalar E-sigaralar tarafından üflenen buharda az da olsa nikotin mevcuttur demektedirler. Bu nikotinin hava ile birlikte kalamayacağı için pasif içicilere normal sigara kadar zarar vermeyeceğini belirtmektedirler. E-sigara kullanımı, istirahatteki beyin görevleri üzerine; diğer nikotin formları uygulaması ile benzer etki göstermiştir.

Geleneksel sigaralara daha güvenli bir alternatif olarak algılanan E-sigaralar, az sayıda kısıtlama ve düzenleyici kuralların bulunmaması sayesinde yaşam tarzı tercihi olarak pazarlanmaktadır. Sigara içmeyen ve gençler arasında popülerlik kazandı ve ortaya çıkan bir halk sağlığı sorunu haline geldi. 2010'dan bu yana kullanımı, özellikle ergenler arasında, kısa ve uzun vadeli güvenlik verilerinin azlığına rağmen hızlı bir şekilde genişlemiştir. Dünya çapında tüketiminin artmasına rağmen, güvenlikleri büyük ölçüde kanıtlanmamış olarak kalmaktadır. Son birkaç yılda, aerosollerinin güçlü zararlarına ilişkin araştırmalar artmıştır. Politikacılar, kullanıcılar ve üreticilerden gelen güçlü bir savunuculuğa karşı, artan bir şekilde akciğer zehirlenmesine yol açtığı görülmektedir (Chun LF ve arkadaşları.  Pulmonary Toxicity of E-cigarettes. Am J Physiol Lung Cell Mol Physiol 2017).

Bu cihazların kansere katkıda bulunabilecek zehirli etkilere neden olduğu sıçan akciğer modelinde gösterilmiştir. Kanser yapıcı enzimler üzerinde kuvvetli yükseltici etkili ve oksijen serbest radikal üretimini ve DNA hasarını yaptığı gösterilmiştir. Kromozom ve DNA'ya zarar vermektedir (Canistro D ve arkadaşları. E-cigarettes induce toxicological effects that can raise the cancer risk. Sci Rep 2017; 7:2028.)

Uluslararası sağlık kuruşu olan FDA 18 çeşit E-sigara kartuşunu incelenmiştir. Yarısında kanserojen olan nitrosaminler görülmüştür. Çoğu örnekte tütünde yer alan ve insan sağlığına zararlı olduğu daha önce ispatlanmış olan anabasine, myosmine ve beta nikotryine tespit edilmiştir. Nikotin içermediği belirtilen örneklerin hepsinde tespit edilmiştir. Formaldehit, keton, civa ve tetrametilpirazin az da olsa bulunmuştur.

Gerçek sigara içiyormuş izlenimine kapılınır. İçine belli oranlarda nikotin konulması, ucunda ateş şeklinde ışığın yanması, dumanının çıkması, sigara gibi elde tutulması ve daha onlarca benzerlik E-sigarayı cazip hale getirmektedir.

Özellikle okul çağındaki çocuklar için merak uyandıran bu alışkanlık, erken yaşta sigara içilmesine neden olmaktadır. Çocuklar E-sigarayla başlayıp daha sonra normal sigaraya geçmektedirler. ABD’de bazı eyaletlerde, Almanya, Çin, Norveç ve İsveç gibi ülkelerde yasaklanmıştır. Bazı Avrupa ülkeleri de 18 yaş altına satışı yasaktır. Halen Türkiye’de satışı ve kullanımı yasaktır. Serbest olması için firmalar uğraşmaktadır. Farklı ülkelerde farklı uygulamalar mevcutdur. New York’da küçüklere satış yasaktır. Kamusal alanlarda 100 feetlik alan içinde ve özel okul girişlerinde kullanımı yasaklanmıştır.

Bu cihazların uzun süre kullanılması ile ortaya çıkan ısınma problemi büyük bir tehlikedir. Sensör arızası yangın çıkma durumunu tetiklemektedir. Kullanım ve şarj sırasındaki patlamalar tehlikeli yangın olaylarına neden olabilmektedir. İçindeki sıvıyı ısıtan rezistans sistemi fazla ısıtırsa mutasyona maruz kalan profilen glikol kanser yapar. E-sigara ile nikel allerjisi saptanmıştır. Buharlaşan sıvının da allerjen olabileceği belirtilmektedir.

Sigara içen bir kişinin akciğer kanserine yakalanma oranı 10-30 kat fazladır. Hiç sigara içmeyen kişinin riski %1'den düşüktür. Yalnızca sigara kullananlara usulüne uygun düzenlemeler yapılarak onların sigarayı bırakmalarını sağlama amacı güdülmelidir. E-sigaradan uzak durulması gerekmektedir. Diğer tütün ürünlerinden hiçbir farkı yoktur. Yüksek bir ekonomik pazardır. Fiyatları 150-510 TL arası değişmektedir. 18 yaş altındakilere satış kesinlikle yasaklanmalıdır. Asıl hedef çocuklara bu alışkanlığı kazandırarak üretici firmaların para kazanma isteğidir.

Sağlık dolu günler dilerim.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

elif şen @e-sigara

20 Şubat 2018 14:57

Elektronik sigara zararlı mıdır değil midir 2 yıldır araştırma yapıyorum gerek türk kaynaklardan gerekse yabancı kaynaklardan en son olarak bir kanser araştırma kurumu elektronik sigara nın %97 oranında normal sigaradan daha az zararlı olduğunu açıkladı. Bendeki tüm soru işaretleri bitti https://elektroniksigara.org/ buradan e-sigaramı aldım 1 yıldır kulanıyorum . Ha bu arada sigarayı çoktan bıraktım.

Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet