Prof. Dr. Saadet Akarsu

Prof. Dr. Saadet Akarsu

saadet.akarsu@gmail.com

NEDEN YÜZÜMÜZ KIZARIR?

SAĞLIK VE YAŞAM

Prof. Dr. Saadet AKARSU

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Onkoloji Bilim Dalı

e-mail: saadet.akarsu@gmail.com

İnsanlar utandıklarında, heyecanlandıklarında ve aşık olduklarında yüzleri kızarır. Bu son derece normal bir tepkidir. Aniden ortaya çıkan yüz kızarmaları çoğu kimseyi rahatsız eder.

Yüzümüzün kızarmasının evrimsel sebebi, en ilkel hayvan türlerinden beridir korunmakta olan don, kaç ya da savaş tepkisi dediğimiz bir refleksten kaynaklanır. Hayvan türleri, alışık olmadıkları ya da normal olmayan bir durum ile karşılaştıklarında, her zaman bu 3 tepkiden birini verirler. Donakalırlar (üzerine gelen arabayı gören geyiğin donakalması ya da ölüm haberi alan insanın donakalması gibi), kaçarlar (ani bir ses duyan tavşanların kaçması ya da korkan bir insanın korkusundan uzaklaşması gibi) ya da savaşırlar (rakibini gören ayının onunla mücadele etmesi ya da gücünü ispatlamak isteyen insanların birbiriyle savaşması gibi). Bu 3 tepki, beyin var olduğundan beri vardır. 

Bu tepkilerden donmak daha kolayken (ama daha riskliyken), kaçmak ya da savaşmak çok daha zordur ve enerji harcar. Ancak vahşi doğada çözüm olma ihtimali, genellikle daha yüksektir. Bu yüzden beyin, bu yüksek enerji sarfiyatını destekleyebilmek için, bazı önlemler alır.

Yüz kızarması ve utanmak bir aradadır. Utançtan kızarmak, savaş ya da kaç tepkisini hareke geçiren sempatik sinir sistemi ile yönetilir. Bu sistem istemsizdir. Süreçleri yürütmek hakkında düşünmek gerekmez. Kolumuzu hareket ettirmek istemli bir harekettir. Ne kadar kısa süreli olsa da onun hakkında düşünmemiz gerekir.

Ayrıca, kızarmanın varlığının evrimsel sebebinin, empati olduğu düşünülmektedir. Sosyal hayvan türlerinde, özellikle utanmanın varlığı, empatik bir beyne sahip olunduğunun göstergesidir. Empati kurabilen bir beyin ise, kuramayanlara göre bir adım öndedir. İşte empatinin bir sonucu olarak, yüz kızarıklığı sosyal bir davranış göstergesidir. Yüz kızarıklığı, var olan olumsuz bir durumdaki pişmanlık ve pes etme belirtisi olarak evrimleşmiştir. Sosyal yapı içerisinde, karşı tarafa içinde bulunulan durumu anlatmanın kısa ve hızlı bir yolu olarak evrimleşmiş olabilir.

Yüz kızarması, sadece utanma durumunda değil, şaşırma, kızma, heyecanlanma, korkma veya stres hissi durumunda da ortaya çıkabilir. Kızarma, yaş ve tecrübe miktarıyla da alakalıdır. Bir kişi, kendisinde utanma duygusu yaratabilecek herhangi bir şeyi düşündüğünde bile kızarabilir. Utanma hissiyle birlikte ortaya çıkan etkiler, sadece kızarma ile sınırlı değildir. Çoğunlukla kalp atışlarında hızlanma ve bazı durumlarda da ürkme hissi bile ortaya çıkabilir. Yüz kızarması, belirli zihinsel süreçlerin üst üste gelerek, utanma güdüsü oluşturması ve sonuçta da fonksiyon yetersizliğine sebep olması nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur. Zihin karışıklığı durumunda, simpatik sinir sistemi devreye girer. Çevresel kılcal damarlar genişler. Bunun sonucunda kan akışı hızlanır ve yüz ile boyun çevresine daha fazla kan gelir. Bu tepkiler, utanma mesajını vücut genelinde cevaplayan beyindeki hipotalamusun kontrolündedir. Utanma durumunda vücut sıcaklığında da artış görülmesi nedeniyle, kan, en çabuk soğuyabileceği el, ayak ve yüz noktalarına gönderilir.

Aşık olduğumuzda, utandığımızda, öfkelendiğimizde, korktuğumuzda yüzümüzün kızarmasının nedeni, bu önlemlerdir. Bu duyguları yaşadığımızda vücudumuz adrenalin isimli bir hormon salgılar. Bu hormon, kalp ritmini arttırır ve kaslardaki damarları genişletirken, diğer birçok damarı daraltır. Bu sayede, kaslarımıza genişleyen damarlardan daha fazla kan giderken, diğer organlara giden kan azaltılmış olur. Bu da, savaşma ya da kaçma sırasında kasların ihtiyacı olan fazladan besini sağlar. Adrenalin nefes alıp vermemizi ve kalp atışını hızlandırıp tehlikeden kaçmaya hazırlar. Gözbebekleri büyüyerek mümkün olduğunca görsel bilgi edinmeyi sağlar. Sinirim sistemi yavaşlar. Böylece enerji kaslara yönlendirilebilir. Bütün bu etkiler, utandığınızda hissettiğiniz ürpertiyi açıklar.

Beyinden salgılanan hormonlar böbreküstü bezlerini uyararak adrenalinin üretilmesini sağlar. Salgılanmayı, yani kan dolaşımına karışımını sağlayan ise beynin kontrolünde olan sempatik sinir sistemi tarafından yapılan uyarıdır. Böylece, korkmamıza, aşık olmamıza, heyecanlanmamıza, öfkelenmemize neden olan uyaranları değerlendiren beyin, ona uygun bir cevap üretir. İnsan yüzünde, birçok kas bulunduğundan, bu kaslara giden damarlar da genişletilir. Bu genişleme, beraberinde daha fazla kanı getirir. Bu sebeple, yüzümüz öncelikle pembeleşir, sonrasında kızarır. Bu renk değişimi, artan kan miktarından kaynaklanmaktadır. Bu esnada ağzın kapatılması davranışı ise, beden dili bilimi dahilinde söylenmek istenenlerin olduğu, ancak bunun bastırıldığı anlamına gelmektedir.

Yüz kızarma sebepleri

1. Yüksek ateş; Vücut ısısının artması ile damarlar daha çok genişleyerek meydana gelir. Vücut ısınan kanı soğutmak için dış yüzeye yakın olan kısımlara daha çok pompalar ve kanın soğumasını sağlar. Koştuğumuzda yanaklarımızın ve kulaklarımızın kızarması buna örnektir.

2. Soğuk havalarda soğuyan vücudu ve deriyi ısıtmak için dış yüzeylere daha çok kan pompalanır. Kış aylarında bu yüzden deride, yanaklarda, alında ve diğer vucudun dışarda kalan bölgelerde kızarmalar görülür.

3. Alerjik nedenler

4. Stres, psikolojik kaynaklı yüz kızarması. Birçok insanda yüz kızarması tamamen psikolojiktir.

5. Menopoz; Yüz kızarmalarının en yaygın nedenlerinden biridir. Menopoz çoğu kez ani sıcak basmalarına, kalp atış hızının artmasına ve yüz kızarmalarına neden olur.

6. Rozase; Uzun süreli bir cilt sorunudur. Yüzde kızarıklıklara ve minik, içi sıvı dolu şişlikler oluşmasına neden olur.

7. Sıcak ya da baharatlı yiyecekler

8. Alkol kullanımı

9. Karsinoid sendromu; Altta yatan kanserler buna sebep olabilir.

10. Diyabet ve kolesterolü tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar

11. Güneş, ortam sıcaklığındaki ani değişiklikler

12. Cinsellik

Yüz kızarması nasıl geçer?

Fobiler için en yaygın kullanılan tedavi yöntemi bilişsel davranış terapisidir. Bilişsel davranış terapisi yardımcı olmayan ve gerçekdışı düşünmenin negatif düşünmeye yol açacağı fikrini esas alan bir tedavi yöntemidir. İlk amacı bu döngüyü kırmaktır. İkinci amacı ise daha pozitif davranış kazanmaya yardımcı olarak, pozitif düşünmenin yeni yollarını keşfetmektir.

Yanak ve burunda ortaya çıkan kırmızılığın çoğu kez yapısal olduğu zannedilir. 20'li yaşlardan sonra, yüz bölgesindeki kımızılık ve kılcal damar şikâyetlerinin giderek artması pek çok kişiye rahatsızlık verir. Yanak, burun ve çenede yaygın kılcal damarlar mevcuttur. Zaman içinde kılcal damarlar genişleyebilir. Bu bölgelerde sivilce şikâyeti de eklenebilir.

Rozaseye ait sivilceler değişik boyutlarda genellikle kırmızı, deriden kabarık oluşumlardır. Bazen uçlarında iltihap olabilir. Ciltte bir hassasiyet vardır. Yanma ve batma hissi olabilir. Pek çok kozmetik krem, losyon, temizleyici süt ve jeller bu hissi arttırabilir. Rozase sivilceleri tedavisi ağızdan alınan ilaçlar ve sürme kremlerin kullanımı ile kontrol altına alınabilir. Güneşten korunmak çok önemlidir. Lazer ve ışık tedavileri yapılabilir.

Kızarma tepkisini azaltmak ve yok etmek için ameliyat tarzında tedaviler (endotorasik sempatetektomi) de bulunmaktadır.

Sağlık dolu günler dilerim.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet