BAYRAMDA BESLENMEYE DİKKAT!

Doğru beslenmenin püf noktaları

Ramazan ayı boyunca günlük öğün sayısının azalması ve beslenme düzeninde meydana gelen değişiklikler nedeniyle, bayramda normal yeme düzenine geçildiğinde psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğilimine girilebilinir. Bayram sonrası aşırı yemek yeme nedeniyle hazımsızlık ve mide problemleri kaçınılmaz olur.

Geleneklerimizden ve misafirperverliğimizden kaynaklanan, aşırı ısrarlar ve abartılı ikramlar sonucu bayramda birdenbire aşırı yemek yemek, şeker, çikolata, ağır hamur işleri ve diğer tatlıları aşırı tüketmek, sindirim sisteminde ve diğer organlarda çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. Bu nedenle bayram ziyaretlerinde sunulan ikramları tüketirken miktarına dikkat etmek gerekiyor.

Bayramda sağlıklı beslenme önerileri

Gün içerisinde tüketilecek şeyler nedeniyle hafif bir kahvaltı ile güne başlanmalı ve gün boyu öğün atlanmamalıdır.

Yiyecekler iyi çiğnenmeli ve küçük lokmalar halinde yenilmelidir.

Ramazan bayramı boyunca çevrenin ısrarcı tutumlarına rağmen tatlı, çikolata tüketimine ve aşırı yeme eğilimine mümkün olduğunca dikkat edilmeli. Eğer tatlı tüketmek çok isteniyorsa hamurlu, şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir.

Bayram süresince ve bayramdan sonra da sıvı alımı arttırılmalı, günde yaklaşık 2- 2.5 litre kadar su içilmelidir.

Ramazan ayı süresince oruç tutma nedeniyle yaşanan kabızlık gibi bazı sindirim sistemi rahatsızlıklarının giderilmesi için mevsimine uygun olarak sebze ve meyve tüketimi arttırılmalı. Yetişkin bireyler imkânlar dâhilinde günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketmeye özen göstermelidir.

Şeker, kalp ve yüksek tansiyon hastaları ile kronik hastaların, sürdürdükleri diyete bayram süresince de özen göstermeleri gereklidir. Özellikle yaşlılar ve tansiyon hastaları gün boyu kahve ve çay tüketimlerine dikkat etmeli, günde 2 fincandan fazla kahve tüketmekten kaçınmalılardır.

Ayrıca, 0-12 yaş grubu bebek ve çocukların, büyüme ve gelişime katkısı olmayan, boş kalori kaynağı şeker ve şekerli besinlerden uzak tutulmalı, bu tür besinlerin tüketiminden sonra diş temizliğine özen gösterilmelidir.

Ramazan boyunca önerilen sahur yemekleri ramazan sonrası gece yemek seklinde sürdürülmemeli, gece öğününde meyve, yoğurt gibi besinlerin tüketimi tercih edilmelidir.

Şeker ve şekerli ürünleri satın alırken Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan izinli olmasına, son kullanma tarihi geçmemiş ve ambalajı bozulmamış olmasına dikkat edilmelidir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet