RAMAZAN’IN GÖZDESİ HURMA

Ramazan ayının gelmesiyle beraber marketlerde ve pazarlarda daha sık görmeye başladığımız bir meyve olan hurma pek çok kişi tarafından sıradan bir meyve ya da iftar da bir atıştırmalık olarak görülmektedir. Hurma ağacına ait ilk bulgular Mısır ve Suriye’de olduğu bilinmektedir. Hurma insanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip olması nedeniyle “hayat ağacı” olarak bilinmektedir. Bu lakap boşuna takılmamış ve fazlasıyla hak etmektedir. İçerdiği mineral ve vitamin değerleriyle oldukça zengin bir lif kaynağıdır. Hurmanın faydalarını sıralamaya geçersek: Hurma içerik olarak çok çeşitli vitamin ve minerale sahiptir. Lif ve proteinler açısından zengindir. Hurmada sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, kükürt, fosfor ve klor da bulunmaktadır. Hurma ayrıca A vitamini, betakaroten, B1, B2, B3 ve B6 vitaminlerini de içerir.

İftar sofralarının vazgeçilmez yiyeceği hurmanın kalp ve damar hastalıklarından korunmada etkili rol oynadığı, kansere karşı koruyucu olduğu, boğaz ağrısı, bronşit, öksürük ve soğuk algınlığı şikâyetlere iyi geldiği bildirilmektedir. İçerisindeki B6 vitamini sayesinde zeka gelişimine katkıda bulunur ve depresyona karşı etkilidir. Sinir sistemine olumlu etkide bulunur. Magnezyum minerali yönünden zengindir

Uzun süren açlık sonrası iftarda düşen kan şekerini dengelemesi ve bağırsaklara faydalı lifleri sağlamada en doğru seçimlerden biridir.

Hurmanın % 60’ı karbonhidrattan (früktoz) oluşmaktadır. Bu nedenle özellikle diyabetli bireylerin tüketim miktarına dikkat etmeleri gereklidir

Kuru meyveli toplar  

Malzemeler:

10 adet hurma

Yarım su bardağı çiğ badem

Yarım su bardağı çiğ fındık

4 adet ceviz

1 yemek kaşığı kakao

Süslemek için toz antep fıstığı, yulaf ezmesi, hindistan cevizi

Kuru meyveler kakao ile blenderdan geçirilir, küçük toplar haline getirilir.  Badem, fıstık,yulaf ezmesi, kakao ya da Hindistan cevizine bulayarak buzdolabında 1-2 saat bekletin. ara öğünlerde 2 adet tercih edip,  yanında 1 bardak süt veya sütlü kahve ile tüketebilirsiniz.                

Afiyet ve sevgiyle...

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet