Prof. Dr. Saadet Akarsu

Prof. Dr. Saadet Akarsu

saadet.akarsu@gmail.com

GENİZ ETİ (ADENOİD)

SAĞLIK VE YAŞAM

 

Prof. Dr. Saadet AKARSU

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Onkoloji Bilim Dalı

e-mail: saadet.akarsu@gmail.com

Her insanda bulunur. Kreşe giden çocukların sürekli olarak birbirlerini enfekte etmeleri sonucu geniz eti büyümesi daha sık görülür.

Geniz eti nedir?

Geniz burunun gerisinde, boğazın üst kısmında kalan bölgedir. Bu bölgede doğumdan itibaren var olan ve dışarıdan gelen mikropların öldürüldüğü bir bağışıklık sistemi organı olan geniz eti bulunur. Üzüm salkımına benzer şekilde, burun ile boğaz arasına yerleşmiş bir dokudur.

Geniz eti, çocukluk çağında mikropların öldürüldüğü ve bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olan bir organdır. Burundan giren bakteri ve virüs cinsi mikropları yakalar. Böylece vücudun mikroplarla savaşmasına yardımcı maddeler olan antikorları üretir. Üst solunum yolları nefes alma esnasında sürekli olarak mikroplarla temas halindedir. Pasif sigara içiciliği (anne babanın sigara içmesi), alerji ve özellikle mikropların tekrarlayan temaslarına maruz kalma neticesinde bu lenfoid oluşumlar büyüyerek geniz etini oluşturur.

Yenidoğan döneminde küçüktür. 4-5 yaşlarda daha sık olmak üzere enfeksiyonlara bağlı olarak büyür. İleri yaşlarda küçülme eğilimi gösterir. Geniz etinin büyük olması burundan solunuma engel oluşturur ve burun tıkanıklığına yol açar. Burundan nefes alamayan çocuk, ağız solunumu yapar. Ağızdan giren hava filtre edilemediği için dışarının kirli ve mikroplu havası boğaza ulaşmış olur ve çocuk çok sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirir.

Geniz boşluğunda, orta kulaklara hava taşıyan kanallar yan taraflarda yer alır. Bu kanallar sayesinde orta kulak hava basınç değişikliklerine ayak uydurabilir. Bu nedenle, ağzın açık olması ve burundan havanın gelmesi orta kulak havalanmasında temel bir gerekliliktir.

Geniz eti büyümesi çocuklarda sık görülen ve zamanında tedavi edilmediğinde ciddi sorunlara yol açabilen bir erken çocukluk dönemi hastalığıdır. Doğru tanı ve erken tedavi ile başarılı sonuçlar alınabilir ve çocuğun sağlıklı gelişimi aksamamış olur.

İki ana neden ile sorun yaratmaktadır.

 1. Çok büyüdüğünde mekanik olarak genizi kapatır. Uykuda solunumun duraklamasına kadar varan ciddi problemler yaratır.
 2. Geniz eti mikroplarla istila edildiğinde bir çöplük gibi onların büyümesine ortam hazırlar. Geniz etinin yerleştiği bölge tam bir kavşak olduğundan, üst ve alt solunum yollarında tekrarlayan enfeksiyonlara sebep olur.

Büyümüş veya iltihaplı geniz etinin belirtileri nelerdir?

 1. Burun tıkanıklığı ile nefes almakta güçlük
 2. Nefes almak zorlaştığı için, uykuya dalmada zorluk meydana gelir. Bu nedenle çocuk uykusuz kalır ve yorgun olur.
 3. Sürekli ağızdan nefes alma
 4. Burun tıkalı gibi genizden konuşma
 5. Nefes alırkan ses çıkması
 6. Uyku sırasında horlama
 7. Uyku sırasında birkaç saniye ile nefesini tutma (uyku apnesi)
 8. Boğaz ağrısı ve yutkunma güçlüğü
 9. Boyunda bezeler
 10. Kulak problemleri
 11. İştahsızlık, büyüme-gelişme geriliği

Geniz etinin neden olduğu sorunlar?

Kaliteli bir uyku çocuklar için büyüme ve öğrenmenin altın anahtarıdır. Çocuklarda uyku bozukluğu yapan en önemli faktör geniz eti büyümesidir. Bu çocuklar ağızdan nefes aldığı için mikropları süzemez. İhmal edilen geniz eti problemi uykusuzluk ile zeka gelişimini olumsuz etkiler. Uyku apnesi, üst solunum yolu direnç sendromu, horlama, burun tıkanıklığı ve buna bağlı ağız solunumu, dikkat dağınıklığı ve buna bağlı ders başarısında azalma, huzursuzluk ve asabiyet, gece altına işeme, yutma ve konuşma bozukluğu, tat ve koku almada azalma, orta kulakta sıvı toplanması, işitmede azalma, anormal yüz ve diş gelişimi, büyüme ve gelişme geriliği, pulmoner hipertansiyon, kor pulmonale, orta kulak iltihabı, sinüzit, bademcik iltihabı, farenjit, ses teli iltihabı ve akciğer iltihabı gibi çeşitli problemlere yol açar.

Tanı

Öncelikle kulak burun boğaz muayene yapmalıdır. Bazı durumlarda endoskopik yöntemle geniz eti muayene edilebilir ya da röntgen istenebilir.

Büyümüş geniz etinin tedavisi nasıldır?

İlk önce antibiyotiklerle tedavi etmeye çalışılır. Antibiyotik tedavisine başlanmadan önce hastalığa neden olan mikrobun tipinin belirlenmesi gerekir. Eğer geniz eti iltihaplı değilse, bir süre beklenebilir. Çünkü çocuklarda geniz etinin bir miktar büyümesi normaldir. Zamanla geniz eti kendiliğinden küçülebilir.

Hangi durumlarda ameliyata karar verilir?

 1. Üst solunum yolunun geniz eti büyüklüğüne bağlı olarak tıkanması
 2. Uyku apnesi
 3. Kötü huylu tümör şüphesi
 4. Çene yapısını bozan geniz eti büyümeleri
 5. Sık tekrar eden geniz eti enfeksiyonları
 6. Geniz eti iltihaplanmasına bağlı olarak sık orta kulak iltihabı geçirilmesi
 7. Düzelmeyen sinüzit
 8. Düzelmeyen orta kulak iltihabı
 9. Sık tekrarlayan geniz eti iltihabı
 10. Konuşma bozukluğu
 11. Ağız kokusu

Geniz eti ameliyatı (adenoidektomi) sırasında neler olur?

İlaç tedavisinden fayda görülmediğinde cerrahi olarak çıkartılması gerekebilir. Genel anestezi verilerek uyutulacak hastaya, ameliyat ağız içinden yapılacaktır. Solunumu engelleyen geniz et ve bademcikler yaş sınırı olmaksızın alınmaktadır. Sık tekrarlayan enfeksiyonlar nedeniyle planlanan ameliyatların 4 yaşından sonra yapılması tercih edilir. Geniz eti 4-10 yaşları arası immünolojik olarak en aktif döneme geçer. Ergenlik çağı ile gerileme başlar. Bazı hastalarda ameliyat sonrası geniz eti tekrar büyüme gösterebilir. Bu durumda operasyon tekrarlanır.
Sağlık dolu günler dilerim.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet