Prof. Dr. Saadet Akarsu

Prof. Dr. Saadet Akarsu

saadet.akarsu@gmail.com

ATEŞLİ ÇOCUĞA YAKLAŞIM (İKİNCİ BÖLÜM)

SAĞLIK VE YAŞAM

 

Prof. Dr. Saadet AKARSU

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Onkoloji Bilim Dalı

e-mail: saadet.akarsu@gmail.com

Ateşe karşı ilk önlemler:

 1. Kıyafetlere dikkat edilmelidir: 38.5 °C civarı hafif ateşte çocuğun üzerindeki fazla giysileri çıkartınız. İnce ve bol bir pijama giydirilmelidir. 
 2. Sıvı alımına özen gösterilmelidir: Yüksek ateş, özellikler küçük çocuklarda hızlı su kaybına sebep olur. Su, çorba, taze sıkılmış doğal meyve suları, ılık çorbalar ve bitki çayları verilebilecek iyi seçeneklerdir. Kafein içeren kola ve çay gibi içecekler, idrar söktürücü etkisinden dolayı su kaybına sebep olacağından, içirilmesi engellenmelidir. 
 3. Ortamın sıcaklığı 21-22 °C arasında tutulmalıdır.
 4. Ilık duş aldırılmalıdır: 29-32 °C sıcaklıktaki ılık suyla duş aldırılmalıdır veya ılık-ıslak bezlerle pansuman yapılmalıdır. Islak bez uygulamasında kullanılacak su ılık olmalıdır. Ilık su ile ıslatılmış pamuk veya temiz bez parçaları ile boynun iki yanı, kasıklar, dirseklerin iç yüzleri ve koltuk altları silinir. Bu işlem vücut ısısı normale dönene kadar devam edilir. Alın bölgesine yapılmaz. Küvet vücut ısısına yakın sıcaklıkta ılık su ile doldurulur ve bebek küvetin içine konur. Bebek küvetin içinde 20-30 dakika boyunca bekletilir. Bu uygulama, havale geçirmekte olan bebek için asla yapılmamalıdır.
 5. Hemen ateş düşürücüye sarılmamalıdır: Ateşin 39 °C’ye çıkması durumunda doktora danışılarak çocuğa ateş düşürücü veribilir. Önceden doktor tarafından önerilen bir ateş düşürücü şurup çocuğa ağızdan uygun miktarda verilir. Ağızdan verilemiyorsa makattan yaşına uygun ve yine doktorun önerdiği ateş düşürücü fitil kullanılabilir. Ateş düşürücülerin 6-8 saatte bir düzenli bir şekilde verilmesi gerekmektedir.  Ateş düşürücü verilmeden önce hastanın ateşi tekrar ölçülmeli ve ateşi yüksek değilse ateş düşürücü dozu ateş yükselene kadar ertelenmelidir.

    Ateşli çocukta yapılmaması gereken hareketler.

 1. Üşüyen ve titreyen ateşli çocuğun üzeri örtülmemelidir.
 2. Kalın kıyafetler giydirilmemelidir. 
 3. Asla soğuk suyla banyo yaptırılmamalıdır. 
 4. Islak bez uygulamasında kullanılacak suyun soğuk olması zararlıdır. Bu uygulama titremeyle vücut ısısını azaltmak yerine artmasına neden olabilir. Bu işlem 20-30 dakika boyunca sürdürülebilir.
 5. Alkol, kolonya ve sirkeli suyla kompres uygulanmamalıdır. O an için ateşi düşürebilir. Fakat alkol damarları genişletip daraltacağı için ateşin daha da yükselmesine yol açabilir. Bu uygulama alkol zehirlenmesine yol açabilir. 
 6. Sık aralıklarla ateş düşürücü ilaç kullanılmamalıdır. Çocuktaki en ufak bir ısı artışında bile ateş düşürücü kullanmak doğru değildir.
 7. Uyuyan bir çocuğu uyandırarak ateş düşürucü vermek doğru değildir.
 8. Ateş yükselmesinde panik zararlı uygulamalara sebep olur.
 9. Antibiyotikleri ateş düşürücü olarak kullanmak doğru değildir.
 10. Ağır karaciğer hasarına yol açabileceğinden dolayı çocuklarda ateşli hastalık sırasında aspirin ateş düşürücü olarak verilmemelidir. 12 yaş ve altındaki çocuklarda aspirin, ateş düşürücü olarak önerilmemektedir.
 11. Müdahale ederken çocuk ağlatılmamalıdır. Ateşi daha fazla çıkabilir. Ateşi yükselen çocuk olabildiğince sakin ve gürültüsüz bir ortamda dinlenmesi sağlanmalıdır.
 12. Beslenmesi konusunda çocuklara asla ısrar edilmemelidir. Hasta oldukları zaman onların daha çok sevdikleri yemekleri yemesi sağlanmalıdır.
 13. Yüksek ateşli hastalık geçiren çocuklar, evde ateşsiz 24 saat geçirdikten sonra okula gönderilmelidir.
 14. Ateşli dönemde günlük hareketli aktiviteler kısıtlanmalıdır. Çocukların olabildiğince dinlenmesi ve enerji toplaması sağlanmalıdır.

Ateş yüksekliği çoğu zaman daha çok akşam aile bireyleri ile evde otururken ateşi çıkan çocuğun her zamanki davranışlarından daha uysal ve daha yorgun bir şekilde davranması, uyuklama halinin görülmesi ile fark edilir. Akşam yemeğinde iştahsız olması veya yemek sonrası kusma görülmesi yine ateşin yükselebileceğini işaret etmektedir. Birçok aile bireyinin yaptığı en büyük yanlış çocuğun ateşi yükseldiğinde evde hiçbir müdahale yapmadan büyük bir telaş içinde acil servise başvurulmasıdır. Unutulmamalıdır ki ateş yüksekliğine ilk müdahale yöntemi sıvı içirilmesi, ince kıyafetler giydirilmesi ve çocuğun aktivitesinin azaltılmasıdır. Ateş 39 °C üzerinde ise ateş düşürücü daha önce hekimin önerdiği dozda verilmelidir. Ateş düşürücü verildikten 30-60 dakika sonra hala ateş yüksekse ılık su ile duş aldırılmalıdır. Çocuğa duş aldırırken kesinlikle titrememelidir. Eğer titriyorsa suyun sıcaklığı kademeli olarak artırılıp titreme azaltılmalıdır. 

Çocuklarda ateşe yol açan bazı nedenler: Soğuk algınlığında ilk 24 saat tek bulgu ateş olabilir, diğer belirtiler arkadan gelir.

 1. Enfeksiyonlar: Grip, nezle, soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonları, boğmaca, kızamık, kızamıkçık, su çiçeği, kabakulak, bademcik iltihabı, sinüzit, orta kulak enfeksiyonları, bronşit, zatürre, idrar yolu enfeksiyonları, gastroenterit, beyin ve beyincik iltihabı, kalp zarı iltihapları, eklem iltihabı, kemik iltihabı, kanda bakteri üremesi
 2. Aşılar: Bebeklik döneminde gerçekleştirilen özellikle karma aşılar sonrasında 
 3. Doku Hasarı: Travma, adale içi enjeksiyonlar, diş çıkarma, yanık
 4. Su kaybı: İshal, kusma, yanık
 5. Habis olaylar: Kan kanseri, lenf kanserleri
 6. İlaçlar: Antibiyotikler
 7. Kafa travmaları
 8. İmmünolojik hastalıklar:  Romatoid artrit, lupus, kawazaki hastalığı
 9. İnflamatuar hastalıklar: İnflamatuar bağırsak hastalığı
 10. Endokrin hastalıklar
 11. Metabolik hastalıklar: Gut, üre yüksekliği
 12. Zehirlenmeler
 13. Nedeni bilinmeyen veya araştırılmayan hastalıklar

Hangi ateşli durumlarda hemen muayene gereklidir?

 1. Ateşli bir bebek 3 aydan küçükse mutlaka doktora veya acil polikliniğine başvurmalıdır.
 2. 3-6 ay arasındaki çocuklarda ateş yüksekliğinin 38,5 °C'nin üzerinde olması; ilave olarak; beslenmenin zayıflaması, sık kusmaların ortaya çıkması, vücudunda aniden ortaya çıkan mor beneklerin veya kızarıklıkların görülmesi, huzursuzluğunun olması, ağlama nöbetlerinin görülmesi, uykuya meyillin fazla olması, ishalinin olması, ağlarken gözyaşlarının az gelmesi, ağız kuruluğu durumunda muayene gerekir.
 3. 6 aydan büyük çocuklarda 39 °C veya daha yüksek ateş ölçülüyorsa ve buna ek olarak; ateş düşürücü verilmesine rağmen ateş yüksekliğinin devamlı olması halinde, yeterli sıvı-besin almada güçlük çekiyor ise (sık kusma, günlük 6 ve üzeri ishal); sık idrara çıkma hikayesi ayrıca idrar yaparken yanma hikayesi var ise muayene gerekir.
 4. Ateşle beraber çocukta susturulamayan sürekli ağlama, ateş düşmesine rağmen huzursuzluğun devam etmesi, sürekli uyuklama hali, bilinç bulanıklığı ve sayıklama, ateşle beraber vücutta kızarıklık bulguları varsa,
 5. Bebekte susuzluk bulguları (ağlarken gözyaşı olmaması, bıngıldakta çöküklük, dudak ve ağız içi kuruluğu, idrar miktarında azalma) mevcutsa, 
 6. Daha öncesinde veya ateşli iken havale geçirmişse, 
 7. 72 saatten daha uzun süre ateşi devam ediyorsa,
 8. Ateşle beraber öksürük, kulak ağrısı, boğaz ağrısı, ense sertliği, sık idrara çıkma, idrar renginde değişiklik, karın ağrısı, kusma, ishal, eklemlerde kızarıklık, eklem hareketlerinde kısıtlılık ve şişme mevcutsa hemen doktor muayenesi gerekir.

Çocuğun ateşinin olması mutlaka antibiyotik tedavisi gerektiği anlamına gelmez. Antibiyotikler ateş düşürücü değildir. Ateşli çocukların sadece %15’inde antibiyotik tedavisi gereksinimi olan bakteriyel enfeksiyonlar söz konusudur.

Ateş tedavisinde temel amaç çocuğunun rahatlatılması ve rahatsız edilmemesidir. Ateşin normale döndürülmesi, ateşe neden olan hastalığın tedavisi anlamına gelmez. Tedavide amaç, vücut ısısının normal düzeyine döndürülmesi olmamalıdır. Büyük çocukların kendini iyi hissettiği, küçük çocukların ise rahatladığı bir vücut ısısı düzeyi tedavi için yeterlidir. Yani ateşin tedavisi için vücut sıcaklığının mutlaka 36 °C’ye düşmüş olması gerekmez.

Ateşli bir çocukta, ateşin yüksekliğinden çok çocuğun yaşı ve genel durumu önemlidir. 0-3 aylık bebekler hemen doktora götürülmelidir. 3 aydan büyük çocuklarda ateşin derecesi ve süresi yanında hastanın genel durumu göz önünde bulundurularak hareket edilmelidir. Ateş için kritik süre 3 gündür. Ateşin süresi 3 günü geçiyorsa doktor muayenesi gereklidir. 

2 yaşından küçük çocuklarda önemli bazı bulgular: Ateşli çocuk ve özellikle bebeklerde, aşağıdaki bulgulardan; bir veya bir kaçı eşlik ediyorsa, yaşamı tehdit eden ciddi bakteriyel enfeksiyon olasılığı nedeniyle zaman kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır.

 1. Ateş 40 °C’nin üzerine çıkıyor ve  72 saatten daha uzun süre devam ediyor ise,
 2. Ateşle beraber çocuğunuzda susturulmayan sürekli ağlama, inleme ve dokunulduğunda huzursuzluk hali varsa,
 3. Ateş düşmesine rağmen huzursuzluğu devam ediyorsa,
 4. Sürekli uyuklama hali, bilinç bulanıklığı ve sayıklama gibi bulguların varlığında,
 5. Bıngıldağında atma ve kabarıklık durumunda,
 6. Ateşle beraber cildinde mor döküntüler oluşuyorsa,
 7. Daha önce havale geçirmişse,
 8. Ağızda kuruluk, göz yaşının olmaması, göz küresinde ve bıngıldakta çöküklük gibi sıvı kaybı bulguları varsa,
 9. Zor ve sık nefes alıyorsa, öksürük, hırıltı, gögüs ağrısı, kulak ağrısı, karın ağrısı, boğaz ağrısı, ense sertliği, devamlı kusma, sık ishal, idrar yaparken yanma, idrar renginde değişme gibi bulguların varlığı durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Yüksek ateşi olan çocukda beslenme nasıl olmalıdır?

Ateş çocuğun kalori gereksinimini arttınr. Bu nedenle ateşlenen çocuğun aç bırakılmaması ve beslenmesinin desteklenmesi gerekir. Ancak beslenme için aşırı zorlamamalıdır.

Çocuklarda yüksek ateşin ilaçla tedavisi: Etki mekanizmaları benzer olan parasetamol, ibuprofen, salisilat gibi ilaçlar içinde en yaygın kullanılan ilaç parasetamoldür. Parasetamol yan etkileri oldukça az ve güvenilir bir ilaçtır. Dozu 4-6 saatte bir kilogram başına 10-15 mg’dır. Genelde 1 ölçek parasetamol içinde 120 mg etken madde vardır. Çocuğa herhangi bir ilaç vermeden önce mutlaka içindeki ilaç bilgileri okunmalıdır. Aspirin verilmesi önerilmez. Çocuklarda viral hastalıklarda aspirin verilmesi Reye sendromu adında tehlikeli bir karaciğer hastalığına yol açabilir. Midede rahatsızlık ve mide-bağırsak kanaması gibi etkiler yapabilir.

Sağlık dolu günler dilerim.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet