Prof. Dr. Saadet Akarsu

Prof. Dr. Saadet Akarsu

saadet.akarsu@gmail.com

ATEŞLİ ÇOCUĞA YAKLAŞIM (BİRİNCİ BÖLÜM)

SAĞLIK VE YAŞAM

 

Prof. Dr. Saadet AKARSU

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Onkoloji Bilim Dalı

e-mail: saadet.akarsu@gmail.com

 

 

Ateş yüksekliğini fark eden aile bireylerinin telaş yapmaması ve hekime başvurmadan önce evde ilk müdahaleyi mutlaka yapması gerekmektedir. Özellikle 6 ay ile 2 yaş arasında ilk ve tek çocuğu olan aile bireyleri acil servise çok aşırı bir stres ve endişe içinde başvurmaktadır. Oysa endişelenmek yerine evde yapılması gerekenlerin bilinmesi ve uygulanması hem aile hem de çocuk için çok daha rahatlatıcı olacaktır.

Kontrol altına alınamayan yüksek ateş, bebeklik döneminde beyin hücrelerine zarar verebilir. Çoğu zaman mikrobik ya da viral bir hastalığın belirtisidir. Ateş hastalık değil, bir hastalık belirtisidir. Bu sebeple hastalık-enfeksiyon kontrol altına alınana kadar (çoğu zaman bu süre 48-72 saat sürer) ateşli ve ateşsiz dönemler birbirini izler. 72 saatten uzun süren ateş durumunda doktora tekrar başvurulmalıdır. Ateş vücudun enfeksiyon etkeniyle savaşmasını, bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Vücudun ateşi yükseltmesindeki amaç vücuda girmiş olan mikroorganizmaların çoğalmasını sınırlamaktır. Dikkatli takip ve kontrol edilirse, bu yönüyle yararlıdır.

Ateş nedir: Vücut ısısının normalin üstüne çıkmasıdır. Yetişkinlerde normal vücut ısısı 36-37 °C arasındadır. Bebeklerde normal vücut ısısı 38 °C'ye kadar çıkabilir. Normal vücut sıcaklığımız 37 °C’dir. Koltuk altından 37,3 °C, ağızdan 37,5 °C, kulaktan ve makattan 38 °C üzerinde olması ateş olarak tanımlanır.

Vücut ısısında gün içinde değişkenlik olur mu? Vücut ısısı gün içerisinde ritmik değişiklikler gösterebilir. Sağlıklı 2 yaş üzeri çocuklarda vücut ısısı, akşam saatlerinde 0.5-1 °C yükselir. Sabah 05-07 arası en düşük, akşam 16-19 arası en yüksek seyreder.

Ateş neden yükselir? En sık neden olan enfeksiyonlar arasında viral üst solunum yolu enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, zatüre, menenjit, eklem iltihabı, derin doku absesi ve ishal bulunur. Ateşli çocukların %20’sinde ateşin kaynağı bulunamaz.

Ateşi nasıl ölçmeliyiz? Ağız, kulak içi, koltuk altı ve makattan yapılabilir. Ateş ölçümünde en pratik yöntem koltuk altından veya deri yolu ile ölçümün yapılmasıdır. Koltuk altı ölçümleri çevre ısısı ve terleme ile değişiklik gösterir. Deri yolu ile ölçüm yaparken çocuğun çok sıkı giyinmemiş olmasına, ve ölçümün boyun, kasık gibi ana arterlerin olduğu bölgelerden yapılmamasına dikkat edilmelidir. Yaşamın ilk 2 yılı makattan ölçüm yapılır. Kulak ve ciltten ölçen özel elektronik dereceler ile emzik şeklinde dereceler de vardır.

Ateş yüksekliği geçirilen enfeksiyonun en erken belirtisi olurken bazen de normal vücut işlevi sırasında da yükselmektedir. Gün içinde sıkı giyinme, egzersiz yapma, havanın sıcak olması gibi etkenler bağlı olarak 38-38,5 °C’ye kadar yükselebilir. Bu sebeplerden dolayı, çocuğun çok fazla hareket etmesi (koşma, hareketli oyunlar oynaması) ortam sıcaklığının yüksek olması, çok sıkı giydirilmesi veya çok fazla ağlaması durumlarında yapılan ölçümler yanıltıcı olabilir ve hastalık olmadığı halde ateş yüksek saptanabilir. Bu durumlarda, oda sıcaklığında (24 °C) 30 dakika bekledikten sonra ölçümün tekrar edilmesi gerekmektedir.

Ateş ölçümünde dikkat edilecek noktalar nelerdir? Makattan ateş ölçümünde termometre kırılabilir. Enfeksiyon taşıyıcılığı ve popoda zedelenme gibi olumsuz etkileri olabilir. Koltuk altı ölçümünde terleme nedeniyle yalancı düşük ısı ölçülebilir. Termometre makat ölçümünde 2 dakika, ağızdan ölçümde 7 dakika, koltuk altı ölçümünde ise 9 dakika süre ile tutulmalıdır.

Ateşin etkileri nelerdir? 39 °C ve üzerindeki ateşte huzursuzluk, iştahsızlık, bulantı, baş-kas ağrıları ve çocuklarda garip davranışlar görülebilir. Ateşe bağlı havale çocukların %4'ünde görülür. Bu çocukların gelecekte sara hastalığı olma riskleri biraz fazladır. Ateşi yükselen çocuk çevreyi tanımaz, bakışları anlamsız olur, gözleri kayar, kasılarak titremeye başlar. Kısa bir süre dış uyarılara yanıt vermez, nefes almayabilir, morarabilir. Bu tip havaleler genelde 1 dakikadan kısa sürer. Kısa süren ateşli havale beyin hasarına yol açmaz. Uzun sürerse tehlikeli olabilir. Ateşin beyin hasarı gibi zararlı etkileri makattan alınan ısının 41 °üzerine çıkmadan görülmez.

Ateş nasıl yükselir? Çeşitli uyaranlar vücut ısısının yükselmesine neden olabilirler. Diş çıkarma gibi tehlikesiz nedenlerden, mikrobik/viral enfeksiyonlara farklı durumlarda ortaya çıkabilir. Bakteriler ve bakterilerin parçalanmasıyla ortaya çıkan toksinler veya mantarlar vücudun savunma hücreleriyle etkileşime girerler. Bu etkileşimin sonucunda vücut ısısını arttıran maddeler ortaya çıkar. Bu uyarıcı maddeler beyindeki ısıya hassas sinir hücrelerini etkiler. Bunun sonucunda vücut ısısı artar ve ateş yükselir. Hızlı soluk alıp verme, kalbin daha hızlı çalışması ile deriye daha hızlı kan pompalanır. Isısı artan vücut bu ısıyı azaltmak için terleme mekanizmasını harekete geçirir.

Ateş hangi durumda faydalıdır? Ateş vücudu tehdit eden mikropları ortadan kaldırmaya yönelik bir savunma aracıdır. Vücudun geliştirdiği bir savunma aracıdır.

Ateş, hangi durumlarda tehlikeli olabilir? Ateşe bağlı huzursuzluk genellikle 39.5-40 °C’ye kadar görülmez. Yüksek ateşin en iyi bilinen zararlı etkisi febril konvulziyondur. Görülme sıklığı yaklaşık %4’tür. Ateşli havale geçiren çocuklarda sara hastalığı gelişme sıklığı %2’dir. Bu sıklık genel sara hastalığı sıklığına göre daha fazladır. Febril konvulziyon meydana geldiği sırada ailelerin %30 kadarı çocuklarının ateşli olduğunun farkında değillerdir. Febril konvulziyon genellikle ateşin yükselme evresinde meydana gelir.

  1. Bebeğin başının göğsüne doğru eğilmesine direnç göstermesi
  2. Çocuk daha önce ateşli havale geçirmişse
  3. Ateş düşürücü ilaçlara cevap yoksa
  4. Bebeğin davranışında aşırı huysuzluk, ışığa duyarlılık, uykusuzluk, iştahsızlık, şiddetli ağlamalar varsa
  5. Önceleri hafif seyreden ateş ani yükselme gösterirse
  6. Makattan ölçülen ateş 39 °C'nin üzerinde ise

Ne zaman ateş düşürücü kullanalım? Ateş 39 °C’yi geçmediği sürece ve bebeğin genel durumunu bozmadıkça, yani bebek halsiz, bitkin ve düşkün görünmedikçe ateş düşürücü kullanımını önerilmemektedir. Ateşin çok yüksek seyretmesi hastalığın şiddetini göstermediği gibi, ateş düşürücülere cevap alınması da hastalığın hafif olduğunu göstermez. Ateşin düşürülmesi hastalığın seyrini etkilemez.

Çocuğun giysilerini çıkarttıktan ve ılık su ile alnına, koltuk altlarına, kasıklarına ılık kompres uyguladıktan ve bol sıvı içirildikten sonra hala ateşi kontrol altına alınamıyorsa ateş düşürücülerin kullanılma zamanı gelmiştir.

Önceden doktoru tarafından önerilmiş ilacı doktorun önerdiği dozda kullanabilirsiniz. İlaç 40-45 dakika içinde etkisini gösterir. Bunların sonucu ateş düşse bile takibe devam edilir.

Ateş düşürücüler, havale geçirilmesini önler mi? Ateşin yükselmesinden önce ateş düşürücünün bir an önce verilmesi ateşe bağlı havale geçirilmesini önlemez. Ateşin yüksekliği ile havale geçirmek arasında bir ilişki yoktur. Ateşe bağlı havale genellikle ateşin yükselme aşamasında meydana gelir. Ateş düşürücüler enfeksiyon seyrini etkilemez. Çocuğun huzursuz olmamasını ve kendini kısmen daha iyi hissetmesini sağlar.

Ateşki çocuğa doğru yaklaşım nasıl olmalıdır? Ateşli hastayı değerlendirirken genel durumu ve eşlik eden şikayet veya bulguların varlığı da önemlidir. Sadece ateş yüksekliği enfeksiyonun kesin göstergesi değildir.

Sağlık dolu günler dilerim.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları
Haber Scripti: Medya İnternet