Artık güçlü olan projeler kazanacak!

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Elazığ Koordinatörü Ülkü Altundiş Yıldız, projelere destek almanın, sıralama puanlarının devreye girmesiyle zorlaştığını, bundan sonra daha nitelikli, danışman firmalar tarafından daha iyi yönlendirilmiş projelerin avantajlı olacağını söyledi.

Artık güçlü olan projeler kazanacak! Güncel

TKDK Elazığ Koordinatörü Ülkü Altundiş Yıldız, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla gazetemize bir ziyarette bulundu. Ziyarette Gazetemiz Koordinatörü Gökçe Güray ve Genel Yayın Yönetmeni Erhan Dabak tarafından karşılanan Yıldız, yaptıkları çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. IPARD 1’in kapandığını belirten Yıldız, “Bu süreçte 43 milyon liralık hibe desteği sunduk. 2002 yılından 2016 yılları arasında ise 194 milyon liralık hibe desteği sunduk.” dedi.  IPARD 2’ye ilişkin de açıklamalarda bulunan Yıldız, “IPARD 2 kapsamında 319 projeyi Ankara’ya gönderdik. Değerlendirmeler yapıldıktan sonra sözleşme yapmaya hak kazananlar açıklanacak. IPARD 1’e göre IPARD 2 değerlendirmesi farklı. Sıralama kriterleri geldi. Daha önce neredeyse şartları yerine getiren projelerin hepsi sözleşme yapmaya hak kazanıyordu. Ancak şuan biraz daha farklı. Kaç projenin sözleşme yapmaya hak kazanacağını tahmin etmek güç. Sıralama puanları devreye girdiği için ve bütçe düştüğü için bir sayı kestirmek mümkün değil. Sözleşme imzalamaya hak kazananlar açıklandıktan sonra biz onlarla devam edeceğiz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

‘PASTADAN PAY ALMAK ZORLAŞTI’

TKDK Elazığ Koordinatörü Yıldız, destek verilecek projelere ilişkin ise şu bilgileri sundu: “319 projenin 140 tanesi tavuk yetiştiriciliği ile alakalı. Ancak Bakanlığın artık tavuk çiftliklerine bakışı çok iyi değil. Benim bakış açıma göre bu 140 projenin ancak 30 tanesi  geçer. Tabi daha fazla geçmesini isteriz. Tavukçuluktan sonra en çok küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği konusunda projemiz var. Bunların geçeceğini düşünüyoruz. Ayrıca işleme ve pazarlamaya yönelik 9 proje var. Bunların dışında çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesi, yenilebilir enerji, arıcılık, yöresel ürünler, el sanatları ve kırsal turizme yönelik projeler var.  IPARD 2 kapsamında 2020’ye kadar 1 milyar 45 milyon Euro, 42 il koordinatörlüğünde destek olarak sunulacak. Daha önce kurumumuzun bilinirliği azdı. Ama bilinirlik arttıkça proje sayımız da artıyor. Dolayısıyla her projeye destek vermek mümkün olmuyor. Bu nedenle de bazı projelerin elenmesi gerekiyor. Artık sıralama kriterlere daha fazla etken olacak. Mesele genç bir girişimciyseniz siz 10 puan diğer projelerin önüne geçiyorsunuz. Ya da proje bir bayan tarafından sunulmuş ise 10 puan diğer projelerin önüne geçiyor. Bu şekilde projeniz diğer projelerden farklılaşmış oluyor. Pastadaki o payı almak artık eskisinden biraz daha zorlaştı. Daha nitelikli, danışman firmalar tarafından daha iyi yönlendirilmiş projeler burada avantajlı duruma geliyor.

AVANTAJLI SEKTÖRLER

Yıldız desteklenecek sektörler arasında avantajlı olanları ise şöyle sıralandı: “Kanatlı sektör artık daha zor destekleniyor. Hatta yeni çağrı döneminde kanatlı sektörü olmaz diye düşünüyoruz. Daha çok kırmızı ete yönelim var. Bu kapsamda büyük ve küçükbaş hayvancılık projeleri daha avantajlı hale geliyor. Ayrıca Elazığ’da kırsal turizme ilişkin projeler olabilir. Enerji sektörü de avantajlı. Ama en fazla 1 MW kapasiteli bir tesise destek verebiliyoruz. Tıbbi aroma bitki yetiştiriciliği olabilir, mantar yetiştiriciliği olabilir. Yani biraz daha farklı sektörlere ilişkin projeler kazandırır.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet