TKDK’dan 194 milyonluk destek!

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu  (TKDK) 2016 yılı kapanışının tamamlanmasıyla destekleme programları kapsamında bütçe ve hibe desteği dahil toplam 43 milyon lira dağıttı. Süt, meyve işleme, yerel ürünler ve kültür balıkçılığı gibi birçok işletmeye 2016 yılı da dahil verilen toplam destek miktarı ise 194 milyon Türk Lirası oldu

TKDK’dan 194 milyonluk destek! Güncel

Haber: Sami ÖZER

TKDK Elazığ il Koordinatörü Ülkü Altundiş Yıldız, kurumunda yıl sonunda bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına çalışanlar ve birçok basın mensubu katıldı. Dün gerçekleştirilen toplantıda önemli açıklamalarda bulunan Yıldız, “ Avrupa Birliğinin aday ülkelere yönelik kırsal kalkınma programı dediğimiz IPARD programının uygulanmaya başlandığı TKDK İl Koordinatörlüğünde, sürdürülebilir ve üretimi dayalı faaliyetlerini devam ettirmektedir. IPARD 1 programını 31 Aralık 2016 tarihinde bütçe kapanışı tamamlanmış bulunmaktayız. Yıl sonu itibariyle ödediğimiz toplam bütçe tutarı hibe desteği dahil 43 milyon Türk Lirası bunun içinde süt sektörü, meyve işleme sektörü, yerel ürünler ve kültür balıkçılığı gibi sektörlere destek vermiş bulunmaktayız. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme İl Koordinasyon bazında 2016 yılına kadar toplam 7 çağrıya çıkmış bulunmaktayız. Bu süre boyunca 2016 yılı dahil ödediğimiz toplam tutar ise 194 milyon liradır. TKDK olarak desteklediğimiz bu projelerin hem ülkemiz adına hem de Elazığ ili adına hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

IPARD 2 PROGRAMI 2020 YILINA KADAR DEVAM EDECEK

 2 Ocak 2015 tarihinde AB komisyonu tarafından onaylanan IPARD 2 programı 2020 yılına kadar devam edeceğini bildiren Yıldız, “İnşallah bu yatırımlarla bundan sonraki süreçte hem istihdam hem de ekonomik anlamda sunmuş olduğumuz katkıları IPARD 2 programı içinde de bu desteklerimize devam edeceğiz.  IPARD 2 programında sizinde takip ettiğiniz gibi birinci çağrı dönemi dediğimiz dönemi geride bırakmış durumdayız. Kurum olarak almış olduğumuz projeleri il koordinasyon bazında ki incelemeleri tamamladık. Şu an da merkez teşkilatımız değerlendirme aşamasında. Yetki devrini de komisyondan aldıktan sonra İnşallah bu projelerde faaliyete geçerek ilimize de kazandırılacaktır” diyerek,  2020 yılına kadar sürecek olan IPARD 2 programında bütçenin 1 milyar 45 milyon Euro’luk olduğunu söyledi. Toplantı sonrasında pasta kesilerek personellere 2016 yılında göstermiş oldukları performans için ödüller verildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet