Işkın Festivali köylülerin buluşma noktası oldu

Yaklaşık 25 yıldan beri Kovancılar İlçesine Bağlı Karaçor Bölgesi Bestek (Esenkavak) köyünde yapılan Geleneksel Işkın Festivali bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu. Baraj altında kalmış köylerin vatandaşların buluşma noktası olan Festivalde, Işkın otu ile yapılan yumurta ise topluca yeniyor.

Işkın Festivali köylülerin buluşma noktası oldu Kültür-Sanat

Haber: Songül DURSUN

1971 yılında Keban Barajı'nın alt yapısı oluşturulurken Bestek köyünün de bulunduğu Karaçor Bölgesinden 8 köy boşaltılmış ve o köyleri baraj suyu almıştı. 74 Köyün baraj suları altında kalmasından dolayı göç eden köylüleri bir araya getirmek birlik ve beraberliği sağlamak ve yeniden bir araya gelerek eski günleri yad etmek amacıyla her yıl düzenlenen festivalde renkli görüntüler ortaya çıkıyor. Köy sakinlerinden Hasan Hüseyin Demirçelik festival ile ilgili verdiği bilgide, “Sadece dağ kısmı ve birkaç tarlanın ve birkaç ailenin yaşadığı Bestek köyünde 47 yıllık hasreti dindirmek için düzenlediğimiz festivale köylüler büyük ilgi gösteriyor. Festival kapsamında dağdan toplanan ışkınlar köy yumurtasıyla yapılan ışkın yemeği topluca yeniyor. Köyün baraj suları altında kalmasından dolayı göç eden köylüleri bir araya getirmek birlik ve beraberliği sağlamak amacıyla festivali her yıl nisan ayında düzenliyoruz” ifadelerini kullandı.

IŞKIN OTU’NUN FAYDALARI

Işkın, içerisinde bulunan polifenol maddesi sayesinde kanser hücrelerinin gelişimini engeller ve
bol miktarda C vitamini barındırır. Aynı zamanda A, B1, B2, E, ve K vitaminleri bakımından da zengindir. Taze Işkın tüketimi mide bulantısını geçirir, hazmı kolaylaştırır ve mideyi rahatlatır, vücuda zindelik ve direnç sağlar. Bu bitki hamilelikte oluşan lekeleri giderici özelliğe de sahiptir.Grip ve ateşli hastalıklara karşı tedavi edicidir. Yorgunluk, uykusuzluk ve strese karşı kullanımı da mevcuttur.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet