CHP’den OHAL karşıtı eylem

Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) tarafından OHAL’e tepki olarak 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen oturma eylemi Elazığ’da da gerçekleştirildi. Eylem sırasında konuşan CHP Elazığ İl Başkanı Zeki Kaplan, “OHAL ile ülkemizdeki baskı rejimi kurumsallaşmıştır. Demokrasiye saldırı halini alan OHAL rejimi, insan haklarını ve her türlü protestoyu baskı altına almanın bir aracı olmuştur. KHK’lar eliyle parlamento gasp edilmiştir.”dedi.

CHP’den OHAL karşıtı eylem Siyaset

Haber: Faik AKGÜN

CHP tarafından 6 defa uzatılan OHAL’e tepki olarak 81 ilde eş zamanlı olarak organize edilen oturma eylemleri eş zamanlı olarak Elazığ’da da düzenlendi. Perşembe Pazarı’nda yapılan eyleme CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, CHP İl Başkanı Zeki Kaplan ve vatandaşlar katıldı. Eylem ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan CHP Elazığ İl Başkanı Zeki Kaplan, “Tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de saat 12 ile 13 arasında “OHAL’deyiz,  demokrasi istiyoruz” adıyla bir oturma eylemi düzenliyoruz. Ülkemizi tek adam rejimine dönüştürmek amacıyla hazırlanan ve tarihe mühürsüz seçim olarak geçen referandumun üstünden tam bir yıl geçti. Askeri darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL koşullarıyla gidilen referandum ülkemize rejim değişikliğini dayatmıştır. ‘Hayır’ demenin yasaklandığı bir dönem yaşanmıştır. OHAL ile ülkemizdeki baskı rejimi kurumsallaşmıştır. Demokrasiye saldırı halini alan OHAL rejimi, insan haklarını ve her türlü protestoyu baskı altına almanın bir aracı olmuştur. KHK’lar eliyle parlamento gasp edilmiştir. Toplumu tek tip bir yapıya dönüştürmek için STK’lara, sendikalara, meslek oda ve birliklerine yönelik operasyonların ardı arkası kesilmemiştir. AKP’nin muhalifler üzerinde bir sopa olarak kullandığı OHAL faşizm sınırlarını bile aşmıştır. OHAL ile can ve mal güvenliği kalmamıştır.Darbeyle mücadele etme vaadiyle göreve gelenler takım elbiseli darbeciler haline gelmiştir. Halkın iradesine karşı işlenen bir suç haline gelen OHAL’e derhal son verilmelidir.” dedi.

“OHAL’İN BİR AN ÖNCE KALDIRILMASINI İSTİYORUZ”

 CHP Elazığ İl Başkanı Zeki Kaplan’ın ardından değerlendirmelerde bulunan CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker ise, “1 yıl önce hileli bir referandumla diktatörlük dayatmaya çalışanlar bizim buna sessiz kalmamızı istiyorlar. 636 gün önce 1,5 ay bile sürmeyecek dedikleri OHAL’i artık OHAL olmadan devlet yönetimini sürdüremeyiz diyorlar. Siz bu ülkeyi yönetmeyi beceremediniz. Suç ortaklarınız ile birlikte işlediğiniz suçtan dolayı ülke 15 Temmuz’u yaşadı. Bu ülkeye 15 Temmuz’u yaşatanlar bunun hesabını vermek yerine 20 Temmuz’da sivil bir darbe yaptılar. Biz bu darbeden artık bıktık. Biz artık demokrasi istiyoruz. Biz öğrenciler okusun, işçiler emeklerinin karşılığını alsın, taşeron işçiler işten atılmasın istiyoruz.  Bunun içinde bir an önce OHAL’i kaldırın diyoruz.  Siz bu ülkeyi yönetemiyorsunuz.  Bugün dövizin, eğitimin geldiği durum ortadadır. Elazığ’ın en zeki çocuklarının okuduğu Anadolu Lisesi’ndeki çocuklar okullarından ediliyor.  İnsanların eğitim hakkı elinden alınıyor. Şeker fabrikaları kapatılıyor. İnsanların sağlıklı yaşama hakkı elinden alınıyor.  Bütün bunlara ek olarak insanları susturalım kimse hakkını aramasın istiyorlar.  OHAL’in kalkmasını AKP’nin il başkanları için, belediye başkanları ve başbakanı için de istiyoruz.Kayyumlar nedeniyle doğru düzgün bir il başkanları kalmadı. Biz adalet istiyoruz. Biz OHAL’in bir an önce kaldırılmasını istiyoruz. 81 ilde tüm yurtta saat 12 ile 13 arasında oturma eylemi yapıyoruz. Demokrasi mücadelemiz büyüyerek devam edecek” ifadelerini kullandı. CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker’in yaptığı açıklamanın ardından başlayan oturma eylemi saat 13’de olaysız bir şekilde sonlandırıldı.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet