Erasmus+ projeleri hayata geçmeye devam ediyor!

Elazığ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yıllardır birçok AB hibe ve Erasmus+ projelerini gerçekleştirmiş ve halen gerçekleştirmektedir. Okul yönetimi devam eden iki projenin de eylül ayı itibarı ile tamamlanacağını müjdeledi.

Erasmus+ projeleri hayata geçmeye devam ediyor! Eğitim

Haber: Kübra TÜRKAN

Devam eden projeler hakkında bilgi veren Elazığ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yetkilileri, “Projelerimizden ilki 2016-1-Uk01-KA201-024248 nolu ‘ScienceGirls’ yani Türkçe karşılığı Bilim Kızları adlı projedir. Projemizin amaçları şu şekildedir: Pozitif ayrımcılık yaparak okullardaki kız çocuklarının bilim ve fen derslerine olan ilgilerini arttırmak. Kız çocuklarımızın bilim ve fen derslerindeki farkındalığını arttırmak. Uluslararası toplantılarda yapılan deney ve uygulamalarla fen derslerine karşı olan tutumlarını geliştirmek. Bu çalışmalarla Avrupa da ki Proje Ortağı Ülkelerle fikir alışverişinde bulunmak” dedi.

“ÖĞRENCİLER ROL MODELLERLE BULUŞTU”

Proje kapsamında projeye katılımcı olarak seçilen öğrencilerinin faaliyetlerini aktaran yetkililer, Öğrencilerimiz, ilimizde bulunan çeşitli özel ve kamu kuruluşlarına, fabrikalarına ziyaretlerde bulunma, başarılı kadın rol modellerle röportajlar yapma, anketler uygulama gibi birçok aktivitelerde bulunmuşlardır. Yurt dışındaki toplantılara 8 kız öğrencimiz ve öğretmenlerimiz katılmış ve diğer ortaklarla fikir alışverişinde bulunmuşlardır. Projedeki diğer katılımcı ülkeler ise Yunanistan, İngiltere, İtalya, Litvanya, Slovenya ve İspanya’dır” dedi.

“ÖĞRENCİLER VE ÖĞRETMENLER YURT DIŞINDA DA BULUNDU”

İkinci projelerinden ise beş öğrencinin faydalandığını kaydeden yetkililer, “İkinci projemiz; KA201-2016-011 nolu ‘Countering Human RadicalisationIn School’ (CHRIS) adlı projemizdir. Türkçe karşılığı ‘Okullarda Şiddete Varan Radikalleşmeyi Önleme’ dir. Avrupa ve dünyanın birçok yerinde son yıllarda artan radikal çatışmaların azaltılması ve engellenmesi için bir sosyal sorumluluk projesi niteliğinde olan bu projenin amaçları şunlardır: Radikalizm terimini kavrama. Radikalleşmeyi önlemeyi, eğitici yollarla öğrencilere aktarma. Radikal saldırı ve tepkiye maruz kalmış kişilere rehberlikte bulunma ve bu çalışmalarla Avrupa da ki Proje Ortağı Ülkelerle fikir alışverişinde bulunma. Proje kapsamında 5 öğrencimiz ve bazı öğretmenlerimiz yurt dışındaki toplantılara katılarak fikir alışverişinde bulunmuşlardır.  Ayrıca kendi yapmış olduğumuz çalışmaları paylaşmışlardır. Proje ortakları olan ülkeler İtalya, Litvanya, Danimarka, İspanya, Polonya, Romanya, Macaristan ve Yunanistan’dır” diyerek her iki projenin de eylül ayında tamamlanacağını belirtti.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet