İçme suyu projesinde çalışmalar devam ediyor

DSİ tarafından İlimizde vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmek ve derelerdeki taşkın riskini azaltmak amacıyla gerçekleştirilen çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında İlimizde 2019 yılında 3 adet içme suyu tesisi hizmete girecek.

İçme suyu projesinde çalışmalar devam ediyor Güncel

DSİ tarafından İlimizde yürütülen çalışmalar aralıksız sürüyor. İlimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor. DSİ tarafından yapılan çalışmalar kapsamında 2019 yılı sonuna kadar 3 adet içme suyu tesisi de hizmete girecek. Bu 3 tesis ile toplamda 750 bin kişi için yılda 46 milyon m³ içme suyu temin edilecek. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan Elazığ İçme Suyu Projesi kapsamında yapımı devam edilen İçme Suyu İsale Hattının toplam uzunluğu ise 143 km olacak. Ana isale hattında, 29 km çelik boru montaj ve imalatı da tamamlandı. Proje kapsamındaki toplam 11 adet su dağıtım deposu da bulunuyor. Bu su depolarının 10 âdetinin betonarme imalatları tamamlandı, 7 âdetinin de mekanik montajları yapıldı.

“ELAZIĞ’IN İÇME SUYU SORUNUNU ORTADAN KALDIRIYORUZ”

Projenin tamamlanması ile Hamzabey Barajı’ndan alınacak 160.000 m3/gün ham su, montaj çalışmaları devam eden isale hattı ile arıtma tesisine taşınacak. Konuya ilişkin açıklama yapan DSİ Genel Müdürü Murat Acu, “Arıtıldıktan sonra alınacak su ile Elazığ şehir merkezi, merkez yakınındaki Yazıkonak, Yurtbaşı, Akçakiraz, Mollakendi belediyeleri ile Şahinkaya ve Sarıbuçuk köylerinin ayrıca Palu ve Kovancılar ilçelerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacaktır. Elazığlıların hizmetine sunulacak tesisi ile vatandaşlarımıza memba kalitesinde su sağlanacaktır.” dedi. (Bülten)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet