“Aile hekimleri kendi işlerini yapsınlar!”

Devlet hastanelerinin acil servislerindeki yoğunluğu azaltmak için bir dizi tedbir geliştiren Sağlık Bakanlığı, aile hekimliklerine başvuruların artması için ‘muayene’ teşviki getireceğini ve pilot dört ilimizde artık aile hekimliğinin gece 23.00’a kadar hizmet sağlayacağı üzerinde duruluyor. Bizlerde böylesi bir gelişmelerin olumlu olup olmayacağını Kamu Sağlık- Sen Genel Başkanı Ümit Karataş’tan öğrenmek istedik. Başkan Karataş, “Yaşanan her problemde, koruyucu hekimlik ile bağdaşmayan her işte akla ilk olarak aile hekimlerinin gelmesini doğru bir yaklaşım olarak görmüyoruz. Aile Hekimleri asli işi olan koruyucu ve önleyici hekimlik refleksi ile çalışmak istiyor. Böylesi uygulamalar hayata geçerse aile hekimliğinde çalışan sağlıkçılar şiddete daha açık olabilir” diyerek bu uygulamanın tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini öne sürdü. 

“Aile hekimleri kendi işlerini yapsınlar!” Güncel

Haber: Kübra TÜRKAN/ÖZEL

Bilindiği üzere Sağlık Bakanlığı sağlıkta dönüşüm kapsamında bir yeni uygulamayı daha hayata geçirmek istiyor. Bu yeni uygulama ile birlikte; devlet hastanelerinin acil servislerindeki yoğunluğu azaltmak için bir dizi tedbir geliştiren Sağlık Bakanlığı, aile hekimliklerine başvuruların artması için ‘muayene’ teşviki getiriyor. Artık Devlet hastanelerinin acillerine başvurmayıp önce aile hekimliklerinin acil servisine başvuran vatandaşlar, bir sonraki gün özel hastanelerdeki poliklinik muayenelerine katkı payı ödemeyecek.

UYGULAMA İLE BİRLİKTE AİLE HEKİMLİKLERİ 23.00’A KADAR HİZMET VERECEK!

Pilot uygulama Malatya, Bartın, Edirne ve İstanbul’da bu yıl başlatılacak. Bu uygulama pilot illerde başarılı olduğu takdirde 2019 yılında tüm illerde uygulanacak. Bu kapsamda aile hekimlikleri de 2019’dan itibaren bünyelerinde oluşturulacak mini acil servislerinde gece 23.00’a kadar acil hasta muayenesi yapacak. Sağlık Bakanlığı, sağlık hizmetlerinde 1. basamak olarak derecelendirdiği aile hekimliklerine başvuruların artması ve devlet hastanelerindeki

yoğunluğu azaltmak için böylesi bir uygulamayı hayata geçirmeyi düşünüyor.

Peki Sağlık Bakanlığının, sağlık hizmetlerinde radikal bir şekilde atmaya çalıştığı bu adımı sağlıkçılar nasıl değerlendiriyor. Bunu Kamu Sağlık- Sen Genel Başkanı Ümit Karataş’a sorduk. Başkan Karataş’ın gazetemize özel yaptığı değerlendirmenin detayları şöyle…

“YARIN BURAYA GİT DENİLDİĞİNDE, SAĞLIKÇILAR ŞİDDETE UĞRAYABİLİR”

Türkiye aile hekimliği modelinde mevcut kayıtlı hasta sayıları ve ikinci basamak ile üçüncü basamak hastanelerin mevcut ödeme modeliyle sevk zinciri uygulamasının mümkün olmadığını kaydeden Kamu Sağlık- Sen Genel Başkanı Ümit Karataş,  “Dört ilde uygulanmaya başlanması planlanan yeni uygulamanın tehlikeli sonuçları çıkabilir. Çünkü acil serviste çalışan meslektaşlarımızın çalışma ortamına sahip olmayan aile hekimleri ve hastalar, 'Acil' diye gelen hastaya bakarken çoğu zaman sorun yaşayacaktır. Zaten acil diye ev, okul veya iş yerinden çıkan hasta, aile hekimine gittiğinde o an acısının giderilmesini isteyecek. O hastaya 'Sen yarın bu hastaneye git, seni oraya sevk ediyorum' diyen aile hekimi, büyük ihtimalle şiddete veya hakarete maruz kalacaktır" ifadelerini kullandı.

“BELKİ HASTALAR ÖLÜMLE BURUN BURANA GELEBİLİR ”

Acil servislerdeki çalışma ve donanıma sahip olmayan aile hekimlerinin, gelen hastayı ertesi gün hastaneye sevk ederken yaşanacak risk konusunda da endişe duyduklarını belirten  başkan Karataş, “Acil sınıfına girmese bile, göğüs, baş, mide ağrısı, nefes darlığı gibi travmatik durumların dışında yaşanan vakalar için başvuran hastaların belki de ölümle burun buruna gelebilir. Vicdanımızın taşımayacağı bu riski lütfen hafife almayınız” dedi.

“MESAİ ARTTIRIMINI LÜZUMSUZ BULUYORUM”

Sağlık Bakanlığının acil servislerdeki iş yükünü azaltma çabasına destek verdiklerini vurgulayan başkan Karataş, “Aile hekimlerinin esnek mesai uygulaması ile 19.00'a kadar kayıtlı hastalarına birçok ilde ve birimde hizmet veriyor. Yeni öneriye göre gece 23.00'a kadar aile hekimlerinin mesai yapması istenmektedir ancak akşam 17.00 ile 19.00 arasındaki başvuran hasta oranı bile bunun gereksiz olduğunu göstermektedir. Çünkü bu iki saat içinde başvuran hasta sayısı sadece yüzde 1,03 oranındadır" diyerek böylesi bir mesai artırımının lüzumsuz olduğunu söyledi.

“AİLE HEKİMLERİ ASLİ İŞLERİNİ YAPMALI”

Sağlık Bakanlığının çalışmasında hastanın öncelikle özel hastaneye sevkinin teşvik edilmek istendiğine işaret eden Karataş, "Türkiye aile hekimliği modelinde mevcut kayıtlı hasta sayıları ve ikinci basamak ile üçüncü basamak hastanelerin mevcut ödeme modeliyle sevk zinciri uygulaması mümkün değildir. Daha önce denenmiş ve olmayacağı tüm kesimlerce görülmüştür. Yaşanan her problemde, koruyucu hekimlik ile bağdaşmayan her işte akla ilk olarak aile hekimlerinin gelmesini doğru bir yaklaşım olarak görmüyoruz. Aile Hekimleri asli işi olan koruyucu ve önleyici hekimlik refleksi ile çalışmak istiyor” şeklinde konuştu.

“ZORUNLU PLANLAMALAR, SAĞLIKSIZDIR”

Farklı formüller geliştirilmesi gerektiğini her işin aile hekimlerinde çalışan sağlıkçılara yüklenmemesi gerektiğini belirten Karataş, “Zorunlu olmayan gönüllülük esasına göre yapılandırılmış, mesai sonrası hizmet karşılığı verilen hizmet bedelinin olduğu, acil servis merkezi dışında yapılandırılmış ve ilgili tüm kesimlerin işin içinde olacağı bir uygulamayı görüşmeye ve detaylandırmaya varız. Çalışma planlarımızda yapılacak olan değişikliklerle ilgili, birinci basamak sağlık hizmetiyle bağdaşmayan, bizlerin fikir ve görüşleri alınmadan zorunlu olarak planlanan her türlü değişikliğin geçmişte nasıl acı durumlar oluşturduğunu hep birlikte yaşadık. Unutulmasın ki bundan sonra da bizlerin kabullenmediği ve saha çalışanlarından kopuk yapılan hiçbir uygulama sağlıklı bir sonuca ulaşmayacaktır" diyerek sağlıkta dönüşüm adına atılan adımlar noktasında muhataplarından da görüş alınması gerektiğini söyledi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet