Ertürk’ün eserleri bu sergide

Fırat Üniversitesi Güzel Sanatlar Topluluğu tarafından düzenlenen Şükrü Ertürk Gravür (Taille-Douce)Baskı Resim Sergisi açıldı. Ertürk’ün konuşmacı olarak katıldığı konferans ise yoğun katılım ile gerçekleşti.

Ertürk’ün eserleri bu sergide Kültür-Sanat

Haber: Songül DURSUN

Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü farklı bir etkinliğe imza attı. Kağıt banknotların üzerindeki Atatürk resimlerini yapan, alanında duayen, Gravür Sanatçısı Şükrü Ertürk’ün konuşmacığı olduğu bir konferans düzenlendi. Konferansın ardından ise Ertürk’ün eserlerinin sergilendiği serginin açılışı yapıldı. Sergiye Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim İş Öğretmenliği Bölümü Öğretim üyeleri, öğrenciler ve birçok vatandaş katıldı. Sergide açılış konuşması yapan Ertürk “Öncelikle Fırat Üniversitesi Rektörü Kutbeddin Demirdağ’a,  ve beni geleceğin resim öğretmeni adayları ile buluşturan Rüçhan Keçeci’ye teşekkürlerimi sunuyorum. Buraya getirdiğim sergi uyguladığım tekniğin kısaca ne olduğunu açıklayan eserlerden oluşuyor. Sergide banknotun dışında posta pullarından oluşan çalışmalarım, banknotları toplu olarak bir arada gösteren, pulları bir arada gösteren çalışmalarım, banknotlardaki iki ayrı Atatürk portresinin büyütülmüş fotoğrafları bulunuyor. Ayrıca kendi ailem içerisindeki kişilerin portreleri de sergide mevcut. Bunları Taille – Douce tekniği ile yaptım. Bunlar orijinal baskılar, orijinal eserler. Öğrencilerimize Taille-Douce tekniğini tanıtmak amacıyla sergiyi açmış bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

ERTÜRK GENÇLERE ÖĞÜT VERDİ

Sergi açılışının ardından katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği konferansa geçildi.  Konferansta kendisi ve sanat yaşamı hakkında bilgi veren Ertürk   Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Banknot Matbaası için hazırlamış olduğu gravürlere ve uyguladığı tekniğe değindi. Sanatçı Şükrü Ertürk konferansta gençlere mesajlar vermeyi de ihmal etmedi ve “Genç meslektaşlarıma da kendi örneğimden yola çıkarak onların ufuklarının açık olmasını özgüvenlerinin güçlü olmasını istiyorum. Burada sergilediklerimden çok daha mükemmel işler kendi seçecekleri alanlarda başarılı olabileceklerine inanıyorum. Bu inançla tekrar hepinize teşekkür ediyorum.”diye konuştu. Sanat deneyimi ile ilgili merak edilen soruları yanıtlayan Şükrü Ertürk uyguladığı tekniğin inceliğine ve uzun zaman alması konuları üzerinde durarak kendi birikim ve deneyimlerini genç resim öğretmeni adayları ile paylaştı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet