MEB’in listesine bir itiraz da Çoban’dan

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sınav ile girilecek okulları açıklamış, bu listelere birçok itiraz gelmişti. Bu itirazlardan biri de Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi (HAZARSAM) Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban’dan geldi. Çoban, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarlığına Elazığ Merkez Anadolu Lisesi’nin ‘Nitelikli Okul’ statüsünde değerlendirilmesi için talepte bulundu.

MEB’in listesine bir itiraz da Çoban’dan Güncel

Çoban MEB Bakanlık Müsteşarlığına yaptığı yazılı müracaatında, “Milli Eğitim Bakanlığı 2018 yılında 8'inci sınıfta öğrenim gören öğrencilerin katılacağı sınava ilişkin, ‘Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Yapılacak 2018 Yılı Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu’ ile sınavla öğrenci alan okul listeleri ve kontenjanlarını, kısa bir süre önce yayınlamıştır. 18 Nisan'a kadar elektronik ortam üzerinden yapılacak başvurularda ilimizden 9 güzide okulumuz seçilmiş bulunmaktadır. Elazığ ilinde köklü bir okul olan, ilde Fen Lisesi bulunmuyor iken ildeki nitelikli öğrencileri yetiştirmiş olan ve Fen Lisesi kurulduktan sonra dahi, kurulduğu günden günümüze kadar ildeki birinciliği başka okula devretmemiş olan, lokasyon ve kampüs olarak yeterli olarak tanımlanan bir okul olan Elazığ Anadolu Lisesi nitelikli okul kapsamına maalesef alınmamıştır. Öyle ki; bu okuldaki öğrencilerin yüzdelik dilimlerine bakıldığında kurulduğu günden günümüze kadar %0,1- 6 (2017-2018 de de %2,8-5) değişen Türkiye’nin ilk %5’lik diliminde yer almış bir okulumuzdur. Nitelikli okul kapsamına alınan okullara bakıldığında 2 okulun da gerek yüzdelik başarı dilimi olarak gerekse de kampüs olarak yeterli olmayan okullar olduğu görülebilecektir. Yapılmış olan bu uygulamanın ilimizde mağduriyete sebep olacak olması nedeniyle durumun tekrar değerlendirilerek, gerek lokasyon, gerek kampus, gerekse başarı vb. özellikleri nedeniyle Elazığ’ın gururu olan Elazığ Anadolu Lisesi’nin nitelikli okul kapsamına alınması ve 9 olan ilimizdeki okul sayısının 10’a yükseltilmesi hususunda çok değerli girişimleriniz ilimiz eğitim kalitesinin yükselmesi ve gençlerin iyi eğitim almasına fırsat verecektir” ifadelerine yer verdi.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Mdemirtas @Sadece merkez And mı haksızlık

15 Nisan 2018 17:54

Sayın hocam son yıllarda başarı çıtasını yükselten Elazığ Anadolu lisesini bile geçen Ahmet kabaklı And lisesini neden söylemiyorsunuz ? Ben sizin bu noktada tarafsız olacağınızı düşünürdüm. Elazığ bu iki başarılı okulun haksızlığa uğradığı konusunda hem fikirken sizin böyle davranmanıza üzüldüm..umarım bu hadan dönüp iki okulun haklarını savunursunuz..Allah a emanet olun ..

Haber Scripti: Medya İnternet