Kardeş şehirler Urfa’da buluştu

Elazığ Kültür ve Musiki Derneği koordinatörlüğünde, Urfa-Kerkük-Elazığ Kardeşlik Gecesi ve Urfa’nın kurtuluşunun 98. yılı kutlamaları etkinlikleri kapsamında Urfa’da “Dayı Yeğen Biz Bize” teması ile bir gece düzenlendi. Gecede gerçekleştirilen etkinlikler ve seslendirilen Türküler katılımcılardan büyük beğeni topladı.

Kardeş şehirler Urfa’da buluştu Kültür-Sanat

Haber: Songül DURSUN

Şanlıurfa’nın kurtuluş yıldönümü haftası etkinlikleri çerçevesinde Elazığ Kültür ve Musiki Derneğinin organizasyonunda, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Kültür Bakanlığı Ankara İstanbul ve İzmir THM Koroları ve TRT Ankara Radyosu işbirliğinde hazırlanan Kerkük- Şanlıurfa- Elazığ Kültür ve Sanat Buluşması Konseri “Dayı-Yeğen Biz bize” teması gerçekleştirildi. Gecede seslendirilen eserler büyük beğeni topladı. Şanlıurfa’da gerçekleşen programa Şanlıurfa Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Proje Koordinatörü ve Elazığ kültür ve Musiki Başkanı Abdulaziz Koç, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve Elazığ’dan da birçok davetli katıldı.
“BİZ GARDAŞIZ, DAYI-YEĞEN BİZ BİZEYİZ”

Gecede bir konuşma yapan Proje Koordinatörü ve Elazığ kültür ve Musiki Başkanı Abdulaziz Koç, “Biz 2 gündür Urfa’dayız, tabi Elazığ’dan geldik ama kendimizi yabancı hissetmedik. Sanki de Harput’ta geziyoruz. Biz Urfa’yı Elazığ biliyoruz. Urfa’yı Kerkük biliyoruz, Kerkük’ü Elazığ biliyoruz. Aslında biz gardaşız, dayı-yeğen biz bizeyiz. Bu konserin vücut bulmasında çok büyük emeği olan başta Belediye Başkanımız Sayın Nihat Çiftçi Beyefendiye ve ekibine, bize katkı sunan bütün misafirlerimize, bütün sanatçı dostlarıma teşekkür ediyorum. Projemizi biz Urfalı, Kerküklü ve Elazığlı sanatçı kadrosuyla beraber hazırladık. Beğeneceğinizi umduğumuz ve Urfa’nın kurtuluşuna temalı bir konser programı hazırladık” ifadelerini kullandı.
“OYUN VE KÜLTÜRÜMÜZE, MÜZİĞİMİZE SAHİP ÇIKMAMIZ GEREKİYOR”

Gecenin onur konuğu Şanlıurfa Devlet Sanatçısı Mehmet Özbek ise , “Topraklarımızda gözü olan Batılıları buradan kovmamızın 78. yılında böyle güzel bir törenle sizlerle birlikte olmanın onurunu ve güzelliğini yaşıyorum.  Bu toprakları bize sunan geçmişte çok değerli dedelerimiz, atalarımız, birçok aşiretin önemli asil insanları ve o ataların bugün yaşayan asil çocuklarına ne kadar saygı göstersek azdır. Ben bu birlikteliği tabi ki tarihçilere bırakarak sadece şunu ispatlamak isteriz; müziklerimizde, oyunlarımızda bu birliği görüyoruz. Oyun ve kültürümüze, müziğimize sahip çıkmamız gerekiyor. Kültürüne sahip çıkmayan milletler bağımsızlıktan da bahsedemezler” dedi.
 


 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet