“Engellilerin adını kullanarak para kazanıyorlar”

Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Elazığ Şube Başkanı Metin Fırat, “Başka ilerden gelip engellilere yardım amaçlı dergi sattıklarını belirten kişiler var. Ama bu dergiden elde edilen gelir kesinlikle engellilere ulaşmıyor. Elazığ halkı bu tür satıcılara karşı bilinçli olmalı” diyerek vatandaşı uyardı

“Engellilerin adını kullanarak para kazanıyorlar” Güncel

Özel Haber: Kübra TÜRKAN

Duyguları suistimal eden kişilerin varlığına dikkat çeken TSD Başkanı Metin Fırat, “Duygu istimarcıları, cüzi rakamlarla bezen şehitler adına, bazen de engellilere yardım için dergi sattıklarına dair bilgiler ulaşıyor. Yıllardır bu tür kişilere karşı mücadele ediyoruz” dedi.

“BİZLER ASLA KAPI KAPI DOLAŞIP YARDIM İSTEMEYİZ”

Duygu istismarcılarının son zamanlarda kapı kapı dolaştığını da belirten başkan Fırat, “Elazığ halkını bu konuda bizlere yardımcı olmaya davet ederiz.  Bu tür kişileri her zaman her yerde görmemiz mümkün. Yardım adı altında bunu yapanlar vatandaşlarımızın duygularını sömürüyor. Bu tür satıcılar ellerindeki 3 liralık, 5 liralık dergi satışındaki geliri engellilere bağışlandığını söyleyerek karşısındaki kişiyi kandırmaya çalışıyor. Satılan dergi çok pahalı olmadığı için, vatandaşlar da kendilerini almak zorundaymış gibi hissediyor. Elazığ halkı şunu kesinlikle unutmasın. Biz Elazığ’da bu güne kadar asla kapı kapı dolaşıp derneğimize ya da engellilere yardım için para toplamadık” dedi.

“DUYGU İSTİRMACILARINI ŞİKÂYET EDİN!”

Alın teri ile ortaya koydukları ürünlerle gelir elde etmeye çalıştıklarını vurgulayan Fırat, “Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünde düzenlenen kurslara katılarak yapılan ürünlerin satışıyla gelir elde etmeye çalışıyoruz. İstanbul veya daha farklı yerlerden gelerek, yoldan geçenlerin önünü kesip dergi satmaya çalışan ve engellilere farklı gözle bakılmasına neden olan bu kişilerin bizimle bir bağlantıları olmadığı gibi, satılan dergilerden elde edilen paralar da kesinlikle engellilerin ihtiyaçları doğrultusunda kullanılmıyor. Bu tür kişileri dernek yöneticilerimize ya da 155 Polis İmdat hattına ihbar ederseniz amaçlarına ulaşmalarını engellemiş ve siz yardımsever halkımızın duygularını köreltmemiş olursunuz” diyerek böylesi kişiler ile karşı karşıya kalındığında vatandaşın ne yapması gerektiğini de aktarmış oldu.


 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet