Vatandaş Açıkkapı’dan bakan performansı istiyor!

Gazeteniz Fırat olarak 2019 yılında yapılacak olan yerel ve genel seçimler öncesi gazete olarak yeni bir yazı dizisi başlattığımızı seçmenin nabzı gazetemizde atacak diyerek, ilan etmiştik.  Yazı dizimizin üçüncü bölümünde Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) AK Parti Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı’yı Elazığ seçmeninin nasıl değerlendirdiğini ayrıntılı sorular yönelterek vatandaşımızdan öğrendik. Vatandaşlarımızın birçoğu Vekil Açıkkapı’dan bir bakan performansı ile çalışmasını beklediklerini çünkü siyasette eski bir isim olduğunu vurgulayarak Açıkkapı’ya önemli sorumluluklar yüklediler.

Vatandaş Açıkkapı’dan bakan performansı istiyor! Güncel

Haber: Kübra TÜRKAN / Faik AKGÜN/ÖZEL

Seçmenin nabzını gazetemiz aracılığıyla tuttuğumuz yazı dizimizin bu haftaki konuğu AK Parti Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı oldu. Elazığlı seçmene; Ejder Açıkkapı’yı tanıyıp tanımadıklarını, vatandaşla ilişkisini nasıl değerlendiklerini,  çalışmalarını nasıl bulduklarını ve de 2019 genel seçimlerinin ardından yeniden TBMM’de bizi temsil edip etmemesi konusunda ne düşündüklerini öğrendik. İşte tüm bu sorularımıza Elazığlı seçmenin verdiği ayrıntılı cevaplar şöyle…

“EN ÇOK ÇALIŞACAK KİMSE O BİZİ TBMM’DE TEMSİL ETSİN”

Sedat Aktaş: Ejder Açıkkapı’nın İlimizi Türkiye Büyük Millet Meclisinde temsil ettiğini biliyoruz.  Ancak vekillerimizin tamamı Elazığ için daha fazla gayret göstermeliler. Kendisi il başkanlığı da yapmış bir isim bu nedenle bizleri daha sık ziyaret etmesini istiyoruz. 2019’da adayları henüz görmedik. ancak en fazla çalışacak kimse o bizi temsil etsin isteriz.

“MİLLETVEKİLLERİ SEÇİLDİKLERİ İLİN TEMSİLCİSİ OLMALILAR”

Pelin Ergün: Maalesef Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı’yı tanımıyorum.  Kendisini tanımıyorum bu konuda kendisinin etkili olduğunu düşünüyorum. Çünkü kendisiyle hiç karşılaşmadım. Bana göre milletvekili halkın sesi olmalıdır. Halkın sorunlarına çözüm bulmalıdır.  Milletvekilleri seçildikleri illerin bir temsilcisi olarak şehirlerine sahip çıkmalıdırlar. Ancak milletvekillerin geneli illerine bir şey katmıyorlar.

“MEVCUT VEKİLLER İLE ELAZIĞ BİR ŞEY ELDE EDEMİYOR”

 Hüseyin Filiz: Ejder Açıkkapı’yı tanımıyorum. Milletvekilinin şehri için çalışması gerekiyor. Bizim vekillerimizin bir çalışması bulunmuyor. Milletvekillerinin illerine yatırım çekmesi ve vatandaşlara faydası olması lazım. Bizim vekillerimiz sadece seçim dönemlerinde görünüyorlar. Seçim süreci bittikten sonra kayboluyorlar.  2019 yılında yapılacak seçimlerde mevcut vekillerin tamamının yenilenmesini  istiyorum. Çünkü mevcut vekiller ile Elazığ bir şey elde edemiyor.  Bakın  benim köyüm Şahinkaya merkeze çok yakın olmasına karşın gerekli hizmetleri alamadığı için pislikten geçilmiyor. Bu örnek bile her şeyi açıklamaya yetiyor bence…

“MİLLETVEKİLİ LİSTELERİ BELİRLENDİKTEN SONRA OY TERCİHİMİ YAPACAĞIM”

 Mehmet Sözlü: Ejder Açıkkapı’nın çalışmaları iyidir. Şehirde her şey iyidir.  Şehrin pek bir şeye ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum.  Ejder Bey’den ve mevcut vekillerimizin hepsinin gerekli çalışmalarda bulunduğunu düşünüyorum.   2019 yılında yapılacak seçimlerde milletvekili listeleri belirlendikten sonra oy tercihimi yapacağım.

“ŞİMDİYE KADAR BİR ÇALIŞMA YAPTIĞINI GÖRMEDİM”

Levent Sevinç: Ejder Açıkkapı’ yı tanımıyorum. Şimdiye kadar bir çalışma yaptığını görmedim.  Sahada bir çalışma yaptığını görmüş olsaydım. Eminim ki tanıyor olacaktım.  Seçimden önce birçok noktaya giderek oy istiyorlar, seçimden sonra uğramıyorlar bile, buna rağmen seçim sürecinde bizim yanımıza dahi gelmediler.  Herhangi bir basın kuruluşunda yaptığı bir çalışmayı dahi duymadık.  Hiçbir şey yapamıyorlar. En azından bir gün meclis kürsüsüne çıkıp Elazığ’ın adını söylesinler. Onu bile yapamıyorlar.  Bir seçmen olarak mevcut vekillerin hiçbirini bir daha listede görmek istemediğimi belirtmek istiyorum.  Bu tablodan aslında vekiller değil onları seçen halk sorumlu halk gerekli tepkiyi göstermediği sürece bu tablo değişmeyecektir.  Elazığ’ın üstüne düşen tek şey var o da bir bakan alana kadar AK Parti’ye bir vekil dahi vermemektir.  Bugün Elazığ’ın bir ilçesi büyüklüğünde olan Bayburt’un bakanı varken Elazığ’ın bakanı bulunmamaktadır. Bu kabul edilecek bir durum değildir.

“KENDİLERİNE OY VERDİĞİM İÇİN PİŞMANIM”

İsmini açıklamayan vatandaşımız ise AK Parti’ye oy verdiğini belirterek, “Sadece Ejder Açıkkapı’ nın değil hiçbir milletvekilinin şehre bir katkısı yok. Spordan tutunda iş alanına varıncaya kadar ille hiçbir şey kazandırmadılar. Sadece kendi ceplerini düşünüyorlar.  Ejder Açıkkapı ile iletişim kuramıyoruz. Seçmen olarak oyumuzu verdik. Kendilerine oy verdiğim için pişmanım” dedi.

“MİLLETVEKİLLERİMİZDEN TARİHİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMASINI İSTİYORUM”

Vedat Okan: Ben pek fazla çalışma görmüyorum İlimiz genelinde. Ejder beyin bizleri daha fazla ziyaret etmesini istiyorum. Sadece seçim yaklaştığı zaman değil düzenli periyotlarla yani ayda bir bizler milletvekillerimiz görmek isteriz.  Eğer siyasilerimiz, insanların gönüllerini kazanmak istiyorlarsa; esnafa uğrayarak esnafın bir çayını ve kahvesini içmeliler. Lakin bizler bu tarz ziyaretleri daha çok seçim yaklaşınca görmekteyiz.  Ejder bey özelinde söylemiyorum.  Birçoğu sadece seçim zamanı gelip, oyunuzu bekleriz derslerse bizlerde onlara kusura bakmayın bizde oyumuzu size veririz demeyiz. Ben vatanımı ve milletimi seven bir insanım bizi temsil edenlerde öyle olmalılar.   İlimizin büyükşehir olmasını istiyorum. Şimdi eskiden Malatya Elazığ’ın köyü gibiydi. Oysa şimdi biz Malatya’nın köyü gibi olduk.  Bu nedenle vekillerimizden manevi değerlerimize sahip çıkmasını istiyorum. Bu nedenle tarihi mekânlarımıza Harput ve Kapalı Çarşımızın bu tarihi değerlerinin ön plana çıkarılacak projelerin bir an evvel hayata geçirilmesini istiyorum.

“VEKİLLERİMİZ BAKAN PERFORMANSI GÖSTERMELİLER”

Abdullah Bayram: Ben kendisini şahsen buralarda görmedim. Biz tüm yerel idarecilerimizden de, siyasilerimizden de Kapalı Çarşımıza doğalgaz getirmelerini istedik. Ancak hâlâ bu isteğimiz doğrultusunda somut bir adım atılmadı. Sadece seçimden seçime yanımızda olmasınlar. Bunun dışında da bizlerin yanına gelip sorunlarımız nedir bizleri bir dinlesinler istemekteyiz. Sadece Ejder Açıkkapı’yı değil, Milletvekillerimizin genelini televizyonda ağırlıklı el kaldırıp, indirirken görmekteyiz. Artık Elazığlı olarak bakanın bizi temsil etmesini istiyoruz. Her dönem tüm vekillerimiz AK Parti’den çıkıyor. Bu nedenle artık İlimiz bir bakanla temsil edilmeli. Çünkü bakan olmadığı zaman hizmet gelmiyor yada vekillerimiz bakan performansı göstermeliler.

“VEKİLLERİMİZ ESKİ VEKİLLER KADAR ETKİLİ DEĞİL!”

 Koyun Keçi Birliği Başkanı Cemal Yıldırım: Çalışmalar güzel ancak Elazığ adına yapılması gereken büyük projelerde çok etkili değil.  Onun dışında çalışmaları iyi. Gerçi Elazığ halkı da çok büyük proje istemiyor. AK Parti üç dönemdir halkın beklediği etkiye sahip vekiller çıkaramıyor. Elazığ halkı daha etkili vekiller görmek istiyor. Bu toplumun genel bakış açısıdır. İlimizde eskiden Necati Çetinkaya, Cihat Paçacı ve Mehmet Ağar gibi etkili siyasiler vardı. Bunlar istediklerini alırdı. Artık öyle vekiller kalmadı.  Halk bunu göremiyor. Bu kadar popüler isimlerin yeri hâla doldurulmadı. Bana göre 2019’da yeni isimler gündeme gelebilir. Bizim şahsi olarak Ejder beyle bir sorunumuz yok.

“BEN VEKİL AÇIKKAPI’YI İYİ BULUYORUM”

Siyasetle yakından ilgilenen biri olduğunu belirten Zülfü Bey ise, “Ejder Açıkkapı’nın çalışmalarını iyi buluyorum. Vatandaşla iç içe iletişimde iyi olduğunu düşünüyorum. Şimdi adaylık konusunda biz ne desek yanlış olur. Sonuçta partisi adına Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan buna karar verecektir” dedi.

“AÇIKKAPI’NIN ÇALIŞMALARI GAYET İYİ”

Aydın Turgut: Şahsen tanımıyorum ama İlimizin milletvekili olduğunu biliyorum. Vekillerimizin çalışmalarını ortalama aynı görüyorum. Ancak Ejder Açıkkapı ölçeğinde değerlendirecek olursak onun çalışmaları gayet iyidir. Bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca; ben kendisi ile bir yerde karşılaşmamış olsam da vekil Açıkkapı’nın halkla içi içe olduğuna dair söylentiler var. 2019 seçimleri için şimdiden görüş bildirmek erken hangi adaylar ön plana çıkarsa ona göre tercihte bulunmak daha doğru geliyor.

“BAKANLIK VERİLMEDEN, BAKAN PERFORMANSI GÖSTERMEZLER”

Osman Oral: Ejder Açıkkapı’yı tanıyorum. Esnafı ve vatandaşı da gelip ziyaret ediyorlar. Yani ben vatandaşla ilişkilerini iyi buluyorum. Ben çalışmalarını da başarılı buluyorum. 2019’da adayların tamamını görüp tercihte bulunacağız. Yani şimdi çalışamayan isimlerin yeniden temsil etme hakkı zor. Birde vekillerimiz bakan gibi çalışsalar iyi olur ama bakanlık verilmeden de nereden bakan gibi çalışabilirler ki?

“ORTADA ÇALIŞMA YOK Kİ, ÇALIŞMA KONUŞALIM”

Necdet Ercel: Sadece televizyonda görüyoruz. Milletvekillerimiz biz bir çalışmalarını görmüyoruz. Ama Allah var, Harput yemeklerini iyi tanıtıyorlar. Seçim zamanı bile esnafın yanına uğramadılar. Mesela akşam teşvik programları açıklandı yine içerisinde Elazığ yoktu. Siyasilerin İlimize bir şey kazandırması gerekiyor. Ama İlimize kazandırılan bir şey yok. Ben bu konuda Ejder Açıkkapı’yı da kınamıyorum. Çünkü şu zamana kadar AK Parti kimi Elazığ’dan aday gösterse o aday seçim kazandı. Elazığ’a hangi vekil bir yatırım kazandırdı da biz neyi konuşuyoruz. Mesela Elazığ’da bir şehir hastanesi yapılacak oldu. Elazığ’da adam akıllı doktorumuz kalmadı. Hepsi tek tek gitmekte.

“BEN TAMAMEN BİR DEĞİŞİM İSTİYORUM”

Muharrem Özdemir: Ejder Açıkkapı’yı tanıyorum. Biz esnaf olarak ciddi bir çalışmasını görmedik.  Esnafın derdini dinlemiyorlar. Bizim yanımıza hiç gelmedi. Millette neden para yok bunu bilmeliler. Biz vatandaş ne kadar bu denli sıkıntılı bunu vekillerimizden öğrenmek isteriz.  13 yıldır bu sektördeydim.  Ben esnaf olarak bu gidişatı iyi bulmuyorum.  2019’da hayırlısı ne ise o olsun isterim ama görünen bu ben iktidarın tamamen değişmesini isterim.

“HERKES KENDİ İŞİNİ YAPIYOR, ELAZIĞ’IMIZA BİR ŞEY YOK!”

Erhan Aktuğ: Milletvekillerimiz kendi işlerini yapıyor, Elazığ’ımıza bir şey yapan yok. Açık konuşmamız lazım. Her gelen koltuğuna oturuyor ve kendi işini yapıyor. Allah için görüyorsunuz bir şey var mı? Bu konuda bir şey söylememize gerek bile yok. 2019’dan sonra herkesin değişmesini istiyorum. Yeni bir kan her zaman iyidir. İyi bir vekil tek kelime ile memleket sevdalısı olmalıdır.

“HALKIN İÇİNDEN YÜRÜYEREK BU GÖREVE GELMİŞTİR”

Kübra Gençoğlu: Kendisini tanıyorum.  Milletvekilleri mecburen halkla iç içe olmalıdır. Ben bu konuda başarılı olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar bizi gelip görmemiş olsa bile başkalarından duyuyoruz. Buradaki esnafı galiba en son AK Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze ziyaret etmişti. Ejder Beyi oldukça çalışkan buluyorum. Çünkü emek olmadan yemek olmaz, halkın içinden yürüyerek idealist bir şekilde bu görevlere gelmiştir. 2019’dan sonra da muhakkak bizi temsil etmesini isterim .

“VEKİLLERİMİZDEN YATIRIMCIYI BURAYA GETİRMELERİNİ İSTİYORUM”

İsmail Celayir: Elazığ’da değişen bir şey yok. Sadece Belediyenin yaptığı Cip alanında bir mesire alanı var. Bir iş alanı filan yok. Vekillerimden OSB’ye yatırımcı getirmesini istiyorum. Büyükşehirlerdeki Elazığlı yatırımcılar buraya çekilmeli. Açıkkapı’nın halka hitabeti çok iyi. Bence Erdoğan ve Numan Kurtulmuş’tan sonra hitabet sanatı en iyi olan siyasilerimizden biri. Her sene Septioğulları dışında birilerinin olması güzel.  Değişiklik güzel. Çalışırlarsa ben yeniden yer alsınlar isterim. Ancak İlimize yatırımcı gelmeli.

“ÖNCE MİLLET KALKINMALI”

Erkan Uysal: Tüm siyasiler hiç halkla iç içe değiller. Ben AK Partinin genel olarak siyasetini beğenmiyorum. Şu an ekonomimiz çok zayıf. Halka para gelmeden bununla kalkınamayız. Öncelikle millet kalkınmalı yoksa esnafı krediler sadece iki ay ayakta tutuyor. Ben vekillerimizin hiç birini tam manası ile donanımlı bulmuyorum. Siyasilerden Şuay Alpay, iyi ama o da Elazığlılara uzak.

“KENDİLERİNE OY VERDİĞİM İÇİN PİŞMANIM”

İsmini açıklamayan başka bir vatandaşımız ise AK Parti’ye oy verdiğini ancak pişman olduğunu belirterek,   “Sadece Ejder Açıkkapı’ nın değil hiçbir milletvekilinin şehre bir katkısı yok. Spordan tutunda iş alanına varıncaya kadar ille hiçbir şey kazandırmadılar. Sadece kendi ceplerini düşünüyorlar.  Ejder Açıkkapı ile iletişim kuramıyoruz. Seçmen olarak oyumuzu verdik. Kendilerine oy verdiğim için pişmanım” dedi.

“İLİMİZ VEKİLLERİNİN TAMAMININ DEĞİŞTİRİLMESİ GEREKİYOR”

Erhan Gül: Ejder Açıkkapı’yı basından gördüğüm kadarıyla tanıyorum. Kendisini sahada görmedim. Ejder Bey’in Elazığ adına gerekli bir çalışma ortaya koyduğunu düşünmüyorum.  Ben Elazığ’da yaşayan biri olarak vekillerin şehre bir şeyler katmasını istiyorum. Ancak bunu göremiyorum. Bakın Elazığ’da gönül rahatlığıyla zaman geçirebileceğiniz bir sosyal alan bile yok. Büyükşehir olmaya aday olan bir şehir olarak lanse edilen Elazığ’da sosyal aktivite bile yok. Kısacası Elazığ’da herhangi bir gelişme yaşanmıyor.  Elazığ’ın gelişmesi için 2019 yılında ki seçimde ilimiz vekillerinin tamamının değiştirilmesi gerekiyor.

“ARTIK AK PARTİ’YE OY VERMEYİ DÜŞÜNMÜYORUM”

Şükrü Sözlü: Ejder Açıkkapı’ nın ve diğer vekillerin yapmış oldukları bir çalışma olduğunu düşünmüyorum. Şayet bir çalışma da yürütüyorlarsa bu çalışmaların yeterli olmadığını düşünüyorum.  İlimiz vekillerinden ve siyasilerinden zaman zaman bakan yardımcısı Şuay  Alpay Bey’in yaptığı çalışmaları görüyoruz. Vekillerimizi doğru düzgün görmüyoruz bile… Seçimden seçime uğruyorlar. Seçildikten sonra Ankara’da kendi işlerine bakıyorlar.  Vekillerin öncelikle verdikleri sözleri tutması gerekiyor. Vekillerin halktan kaçmaması gerekiyor. Vekillerimiz maalesef hal k ile içiçe değiller. Bu isimlerle maalesef olmuyor. Bu nedenle bir değişim yapılması gerekiyor. 18 yaşına girdiğim günden bu yana AK Parti’ye oy veriyordum. Ancak artık AK Parti’ye oy vermeyi düşünmüyorum. Çünkü gidişatı hiç iyi görmüyorum.  Ekonomik olarak çok kötü günlerin bizi beklediğini düşünüyorum. Bunu birebir yaşayarak görüyorum. Bütün her şeye zam geliyor, milletin alım gücü her geçen gün düşüyor. Elazığ piyasasına sıcak para girişi olmuyor.

“HER VEKİL BİR BAKAN GİBİ ÇALIŞIRSA ELAZIĞ KALKINIR!”

Ahmet Barut: Ejder Açıkkapı ile tokalaştık. Ama hiç birinin halkla gerektiği kadar temas kurduğunu yine de düşünmüyorum. Ben genel olarak milletvekillerimizden şikayetçiyim. Ancak Elazığ halkının refah seviyesinin iyileştiğini düşünmüyorum. Bankalar biraz dize getirmeli. Bu konuda çalışma yapılmalı. Her vekil bir bakan gibi çalışırsa Elazığ kalkınır. Tüm çevre illerimiz bizi sollamış durumda. Elazığ’ın nesi eksik siyasi anlamda Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlılık açısından tüm illerden önde oysa. 2019’da adayları bir görelim ben daha iyi çalışacak kişilerin gelmesini isterim. Bizler büyük şehir olma yolunda ilerlemeliyiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet