Nazım Payam’ın yeni kitabı okuyucusu ile buluştu

Bizim Külliye Dergisi Yayın Yönetmeni Şair ve Yazar Nazım Payam’ın 5 yıllık çalışmasının ürünü olan, yeni şiirlerinden oluşan “Yalnızlık Risalesi” Ötüken Yayınları tarafından okuyucusuyla buluşturuldu. Yeni eseri hakkında gazetemize özel konuşan Payam “Beni yarına bırakacak eser, bu eser… Bu kitap şairliğimin çıtasını gösterecek bir kitap.” dedi.

Nazım Payam’ın yeni kitabı okuyucusu ile buluştu Kültür-Sanat

Haber: Songül DURSUN

Bizim Külliye Dergisi Yayın Yönetmeni Şair ve Yazar Nazım Payam’ın 5 yıllık çalışmasının ürünü olan, yeni şiirlerinden oluşan “Yalnızlık Risalesi” Ötüken Yayınları tarafından okuyucusuyla buluşturuldu. Payam, Yalnızlık Risalesi’nde Müslümanca yaşamayı arzulayan ve arzuladıklarını hayata sevk etmek isteyen insanların yalnızlığını anlattığı ifade etti. Yalnızlık Risalesi adlı kitabının 5 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu kaydeden Payam, kitabına ilişkin gazetemize şu bilgileri verdi:

“BENİ YARINA BIRAKACAK ESER, BU ESER”

“Tarikatların, cemaatlerin yapılanmasından aşırı derecede huzursuz oldum. Bir Müslüman olarak beni çok incittiler. Bu incitmenin sebebi de onların hırs ve gerginlikleri mevki makam hırsı. Osmanlı tarihinde de Selçuklularda da cemaatler bu kadar devlet içerisine sokulmamışlardı. Cemaatlerin sınırını da devlet çoğu zaman belirler ve yönlendirirdi. Bu belirleme ve yönlendirme iktidar için değil, devletin geleceği içindi. Alperenler cemaatlerde yetişirdi. Şimdi ise mevki makam hırsına kapılanlar cemaatlerde yetişiyor. Allah için sevmenin yerini çıkar için sevmeler aldı. Bir Müslüman olarak bundan da ben çok incindim. Kötüleri örnek göstermemek kaydıyla geçmişteki değerli büyük zatların sıfatlarından, yaptıklarından, verdikleri mücadelelerden örnekler sunarak birşeyleri uyandırırım, tetiklerim düşüncesiyle bu eser oluştu. Zaten kitabın hane-i iskelesini Ermişler Risalesi oluşturuyor. Beni yarına bırakacak eser, bu eser.”

“ESERDE GELECEĞE UMUTLA BAKMAYA ÇALIŞTIM”

Kitabın üç bölümden oluştuğunu dile getiren Payam, “Birinci bölüm Yalnızlık Risalesi, ikinci bölüm Ermişler Risalesi, üçüncü bölüm ise Müjde Risalesi. Yalnızlık Risalesi’nde bugünkü insanların yalnızlıklarını anlatmaya çalıştım. Ermişler Risalesi’nde geçmişteki mübarek insanların yaptıklarını, Müjde Risalesi’nde ise, umut Müslüman içindir bizim karamsar bir tablo çizmeye hakkımız yok düşüncesiyle yine geleceğe umutla bakmaya çalıştım. Kitabın özeti bu… Biz araştırma ruhunu yitirdik. Eğer araştıran hisseden hassas ruhların eline geçerse bu kitaba güveniyorum. Bir yıl içerisinde birkaç baskı yapacağına da inanıyorum. Zaten yayınevinin amacı da kitabın çok okunması... Yayınevinden de kar amacı güdülmeden böylesi bir kitabın okuyucunun eline ulaşmasını sağlamak amacında olduklarını ifade ettiler.”şeklinde konuştu.

“BU KİTABIMA ÇOK GÜVENİYORUM”

Bu güne kadar 7 kitabı yayımlanan Nazım Payam, “Bu kitabı daha aşacak durumda değilim. Benim gücüm bu, buraya kadar tırmanabilirim. Bu kitabıma çok güveniyorum. Benim şairliğimin çıtasını da gösterecek kitap bu kitap.”dedi. Gelecekte çıkarmayı planladığı kitabın müjdesini de veren Payam, “Şimdiye kadarki şiir tahlilleri şairin anlattıklarından çıkarılırdı. Hazırlık aşamasında olan kitabımda şiir tahlillerimi şairin ve şiirin bana hatırlattıklarından yola çıkarak anlatıyorum. Yılların vermiş olduğu uğraşla, kendi beğenimi de ortaya koydum. Şiirlerin bende hatırlattıklarını yazdığım, şiirin düz yazıya serpiştirildiği düz yazı bir eser olacak. Yalnızlık Risalesi şiir bazında çıtamı gösterecek, yazacağım kitap da fikri bazda yapımı gösterecek. Şu anda derlemesini yapıyorum.” diye konuştu.

“SAĞLAM EDEBİ ESERLER GENÇLERİMİZ İÇİN EN İYİ YOL GÖSTERİCİDİR”

Edebiyatçı, yazar şair Nazım Payam son olarak gençlere tavsiyelerde bulunarak şu ifadelere yer verdi:  “Sağlam edebi eserler gençlerimiz için en iyi yol göstericidir. Gençler eser seçiminde seçkin olmalıdır, araştırmacı olmalılar, Kitap alırken eleştiriler bölümünü okumadan, arka kapağındaki içindekiler bölümünü okumadan kitap almamalılar. Okumak bir yeti işidir. Eğer o yeti yoksa bocalayıp okumaktan uzaklaşır. Bizim gençlerimizin en büyük sıkıntısı kitapla arasına mesafe koyması, hazır bilgilere konması.”

NAZIM PAYAM KİMDİR?

1955 yılında Elazığ’da doğdu. İlk, orta ve lise öğre­nimini Elazığ’da tamamladı. Balıkesir Necati Bey Eğitim Enstitüsü Türkçe ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerini bitirdi. Yurdun çeşitli yörelerinde öğretmenlik yaptı. Türk Dili, Kültür Dünyası, Dergâh Ay Vakti, Türk Edebiyatı ben­zeri kültür-sanat-edebiyat dergilerinde şiir, deneme ve eleştirileri yayımlandı. 2013 yılında Ses ve Yaz isimli eseri Türkiye Yazarlar Birliği ve ESKADER tarafından yılın deneme kitabı olarak ödül­lendirildi. 1999’dan beri Elazığ’da yayın hayatını sürdüren sa­nat-edebiyat dergisi Bizim Külliyenin Genel Yayın Yönetmenidir.  Yayınlanmış eserleri: Sonrası Güldür Açar (Şiir), Ben Kendimi Dağ Bilirim (Şiir), Şehrin Eylül Tarafı (Deneme), Ses ve Yaz (Dene­me), Ateş Islağı, (Şiir), Sılası Türkçe (Deneme).

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet