TBMM Komisyonu, üzüm üreticilerini dinledi

TBMM Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonu üyeleri, Elazığ’da bağcılık ve üzüm sektöründe yer alan üreticiler ile bir araya geldi. Toplantıda üzüm üreticilerinin sorunlarını dinleyen Komisyon üyeleri, toplantılar sonrasında bir de rapor hazırlayacak.

TBMM Komisyonu, üzüm üreticilerini dinledi Güncel

TBMM Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonu üyeleri, Elazığ’da bağcılık ve üzüm sektöründe yer alan üreticiler ile bir araya geldi. Toplantıya; TBMM Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonu Başkanı Manisa Milletvekili İsmail Bilen, Komisyon Sözcüsü Adıyaman Milletvekili İbrahim Halil Fırat, Komisyon üyelerinden Gaziantep Milletvekili Canan Candemir Çelik, Tokat Milletvekili Celil Göçer, Elazığ Vali Yardımcısı Erkan Kaçmaz, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, AK Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan ve STK temsilcileri katıldı.

ÜRETİCİNİN SORUNLARI RAPORLARA YANSIYACAK

Toplantının açılışında konuşan TBMM Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonu Başkanı Manisa Milletvekili İsmail Bilen, “Üzüm bizim için stratejik bir ürün. Manisa, Denizli ve kısmen İzmir’de yetiştirilen Sultaniye çekirdeksiz üzümün ihracatı yaklaşık 1 milyar dolar. Sektörün arz fazlası dönemlerde yaşadığı sorunlar, fiyatlarda değişmelere sebep oluyor. Bu da üreticiyi, tüccarı ve ihracatçıyı şikayeteder duruma getiriyor. Oluşturulan bu komisyon ile özellikle üzüm ve bağcılık ile ilgili sorunları değerlendirerek raporlandırıyoruz” dedi.

KARAHAN ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ İSTEDİ

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan ise yaptığı konuşmada Komisyon üyelerini Elazığ’da ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını dile getirerek, üzüm üretiminin ilimizdeki genel durumu hakkında bilgi verdi. Karahan konuşmasının devamında “Bakanlık olarak üzüm ve diğer tarımsal ürünlere birçok kalemde tarımsal destek veriyoruz. Bağ üreticileri özellikle bağ hastalık ve zararlıları ile mücadelede ciddi sıkıntı yaşıyor. Bu konu ile ilgili Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü ve Diyarbakır Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsünden uzmanlar getirdik ancak çözüm bulamadık. Elazığ ve bölgemizi de kapsayacak Bağcılık Araştırma Enstitüsünün kurulması ilimiz için önemli olacaktır.”dedi. Açılış konuşmalarının ardında üreticiler söz alarak sektörle ilgili görüşlerini paylaştı. (Bülten)

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet