Otizmli çocuğa öğretmen şiddeti iddiası!

Otizmli çocuğunun öğretmen şiddetine maruz kaldığını iddia eden baba Selçuk Akçil, şimdi sorumluların yargılanması için uğraşıyor. Akçil çocuğunun kolunun Elazığ Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nde kırıldığını, ancak yetkililerin çocuğunu hastaneye bile götürmeyerek eve gönderdiğini ileri sürdü. Çocuğunun kolunu öğretmeni tarafından büküldüğünü söylediğini iddia eden Akçil, ancak okul yönetiminin ise çocuğun başka öğrenci ile kavga etmesi sonucu kırıldığını iddia ettiğini belirtti. İddiaya ilişkin görüşmek istediğimiz öğretmende ise ses seda yok. İşin vahim tarafı ise otizmli çocuğunuzu emanet ettiğiniz böylesi bir kurumda bu durumun yaşanması.

Otizmli çocuğa öğretmen şiddeti iddiası! Güncel

Haber: Kübra TÜRKAN/ÖZEL

Otizm Farkındalık Ayı olarak çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bu ayda haber merkezimize çok ciddi bir iddia düştü. İddiada bir baba otizmli çocuğunun öğretmen şiddetine maruz kaldığını söyledi. Selçuk Akçil isimli baba gazetemize ziyaret ederek 8 yaşındaki otizmli çocuğunun Elazığ Özel Eğitim ve Uygulama Merkezinde öğretmenin şiddetine maruz kaldığını ileri sürdü. Akçil’in öne sürdüğü iddialara yer vermeden önce sorumlu gazetecilik anlayışımızı yerine getirmek isteğiyle iddiaların muhatabı olan öğretmene de ulaşmaya çalıştık. Ancak iddiaların muhatabı olan kurumu aramamıza rağmen konuya ilişkin herhangi bir dönüş olmadı. Kurum yetkilileri telefon numaramızı alarak dönüş yapacaklarını söylemesine rağmen aradan geçen yaklaşık bir haftaya rağmen herhangi bir dönüş yapmadı.

 “ÇOCUĞUM ÖĞRETMENİN KOLUNU KIRDIĞINI SÖYLEDİ”

İşte vatandaş Akçil tarafından ortaya atılan bu ciddi iddia şu şekilde: “Benim 8 yaşında otizmli bir çocuğum var. Kendisi Elazığ Eğitim ve Uygulama Merkezine gidiyor. Bu olay geçtiğimiz hafta Salı günü gerçekleşiyor.  Çocuğum okulundan eve geldiğinde kolunun çok acıdığını ifade etti. Bizlerde çocuğumuzu Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesine götürdük. Doktor bey çocuğumun kolunun kırıldığını ve acilen ameliyata alınması gerektiğini aktardı. Salı akşamı çocuğumun ameliyatı gerçekleşti. İki saate yakın ameliyatı sürdü.  Koluna bir tel takıldı ve bu telin yaklaşık bir ay süresince kalması gerektiği söylendi. Şu an çocuğumun kolu alçıda. Çocuğum kolunu kıranın öğretmeni H. A. olduğunu belirtti. Hastanede adli vaka raporu da tutturduk” diyerek son derece ciddi bir iddiada bulundu.

“ÖĞRETMEN ÇOCUĞUMUN BAŞKA BİR ÇOCUKLA DÖVÜŞTÜĞÜNÜ SÖYLEDİ”

Çocuğunuz sonuçta otizm hastası onun bu açıklamasından sonra öğretmeni H. A. İle irtibata geçtiniz mi? şeklindeki sorumuzu da yanıtlayan Akçil, “Çocuğum olay hakkında bunları söyledikten sonra öğretmeni ile görüştüm. Öğretmeni bana; ‘Çocuğunuz başka bir çocuk ile dövüşürken ben onları ayırdım.  Sadece başka tarafa çektim. Çocuğunuzu çektiğim sırada kolunun kırılması mümkün değildir. Yani bundan olmamıştır’ dedi. Çocuğumun tartıştığını belirttiği çocuk benim çocuğumdan küçük ben onun böylesi bir zarar vereceğini düşünmüyorum. Bir de çocuğum, ‘Öğretmenin kolumu büktü ve ondan kırıldı’ demekte. Okulda kamere kaydının olduğunu ancak sınıfın içinde kamera kayıtlarının olmadığı bilgisine de ulaştık” diyerek iddialarına açıklık getirdi.

“HUKUKİ MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK”

Sözlerini sürdüren Akçil, “Bu olayın ardından kurum idarecileri ve eğitimcileri çocuğumu neden bir sağlık kuruluşunu götürmediler.  Kurum idaresine söylediğimizde daha önce kurumlarında böyle bir şey olmadığını söylemekteler. Biz bu konuda hukuki mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Olaya sebebiyet verenlerin cezalandırılmasını istiyorum” diyerek iddialarını sonlandırdı.

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet