Savak-Der sahte peynire savaş açtı!

Şavaklılar Derneği Başkanı Naim Doğan, sahte ve hileli peynirlerin sağlığı tehdit ettiğini öne sürerek sahte ve hileli peynirlerin satışına asla müsaade edilmemesi gerektiğini ve bunun içinde denetimlerin arttırılması gerektiğini vurguladı. Ayrıca Doğan,  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının üreticiye 300 koyun vermenin dışında gerekli denetimleri yapmasının daha önemli olduğunu kaydetti.

Savak-Der sahte peynire savaş açtı! Güncel

Haber: Kübra TÜRKAN

Şavaklılar Derneği Başkanı Naim Doğan geçtiğimiz gün bir basın açıklaması gerçekleştirerek, son yıllarda tezgâhlarda aleni bir şekilde satılan sahte ve hileli peynirler konusunda vatandaşları uyardı. Ayrıca sahte ve hileli peynire karşı denetimlerin arttırılması gerektiğine ve vatandaşın sağlığı ile oynayanlara müsaade edilmemesi gerektiğini aktardı.

“ŞAVAK TULUM PEYNİRİ, SAHTE PEYNİRLERİN TEHDİDİ ALTINDA”

Şavaklıların peynir üretirken bin bir zahmete katlandığını ifade eden başkan Doğan, “Halkımızın yaylalarda kendine özgü doğal bitkileri ile besledikleri koyunlarının sütünden özenle bin bir türlü zahmetle ürettiği Elazığ’da Şavak tulum peyniri Erzincan’da ise Erzincan tulum olarak bilinen peynirimiz sahte ve hileli peynirlerin tehdidi altındadır.  Maalesef bitkisel yağ, nişasta, kemik unu ve iade peynirler karıştırılarak süt kullanmadan elde edilen karışım piyasada yağlı tulum peyniri olarak satılıyor” diyerek peynirde nasıl sahtecilik yapıldığını kaydetti.

“15 TL’Yİ GÖREN VATANDAŞ SAHTE PEYNİRE YÖNELİYOR”

Maliyeti 20 lira olan bir ürün 15 liraya nasıl satılabildiğinin düşünülmesi gerektiğini kaydeden Doğan, “10 kg sütten bir kg hakiki Şavak tulum peyniri imal ediliyor. İnsan emeğini ve sağlığını hiçe sayan gözünü para hırsı bürümüş emek hırsızları süt kullanmadan çeşitli karışımları tulum peyniri diye piyasaya sürmektedir. Daha önce lokal düzeyde ambalajsız ve açık alanda satılan bu tür peynirler bütün ülkeye yayılmıştır.  Eskiden tezgâh altlarından korka korka satılan bu hileli peynirler bazı market ve peynircilerin tezgâhlarında açık bir şekilde satılmaktadır. Tüketicimiz 15 liraya tulum peyniri mi olur? Diye sorgulamadan ucuz olması sebebiyle sağlığını tehlikeye atarak bu hileli ürünleri satın almaktadır. Gerçek üreticiler bu tür emek hırsızlarına karşı var olabilme savaşı verirken tüketicilerimiz bu emek hırsızları tarafından hem aldatılıyor hem de sağlık sorunlarıyla baş başa bıraktırılıyor” diyerek ucuz diye vatandaşın sağlıksız olana yönlendiğini ifade etti.

“KALİTELİ PEYNİR ÜRETENLER, EMEĞİYLE KAZANAMAZ HALE GELECEK!

Şavak tulum peyniri işinde 6 bin kişinin istihdam edildiğine vurgu yapan Doğan, “Şavak tulum peynirinin yıllık 4 bin ton üretimi ve 6 bin kişiye istihdam sağlamasıyla Elazığ ekonomisine ciddi bir girdi sağlıyor. Şavak tulum peynirinin değeri ve kalitesi sahte peynirler nedeniyle hiçe sayılmaktadır. Böyle giderse bu tür peynirler hakiki peynire geçit vermeyecek alın terinin karşılığını alamayan üretici ‘Emek ucuz, ekmek pahalı’  diyerek bu işi bırakacaktır” diyerek bu durumun yol açabileceği tehlikeye dikkat çekti.

“300 KOYUN VERMEK YERİNE, DENETLESİNLER”

Son yıllarda bu işle uğraşanların işlerinden vazgeçtiğini de ve gidişatın pekte iyi olmadığını belirten Doğan, “Nitekim son bir yılda Elazığ ve Erzincan’da 200 bin küçükbaş hayvan satılmış üretici işini bırakmak zorunda kalmıştır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı üreticilere 300 koyun verme projesi yerine denetimlerini arttırmalı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl müdürlükleri emek hırsızlarına geçit vermemelidir. Dernek olarak bu tür emek hırsızlarının takipçisi olacağımızı, devlet büyüklerimizin de üreticilerin çektiği çileye kayıtsız kalmayacağını ümit etmekteyiz” diyerek sözlerini noktaladı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet