Bu uyarıyı dikkate alın!

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte İlimizde sıcakta bunalan vatandaşlar da serinlemek amacıyla farklı çareler arıyor. Özellikle çocuklar ve gençler göl, gölet, dere veya su birikintilerinde serinlemeye çalışıyor. Ancak bu çoğu zaman pahalıya mal oluyor. Geçen yıl bu alanlarda serinlemeye çalışan birçok vatandaş boğulmuştu. Konuya ilişkin bir uyarı da DSİ 91. Şube Müdürlüğünden geldi. Uyarıda, baraj, gölet, taşkın ve sulama kanallarına hiçbir şekilde girilmemesi istenirken, aksi bir durumun ise can kaybına yol açabileceği belirtildi. Uyarıda DSİ tesislerinde suya girmenin emre aykırı davranış olarak belirlendiği ve uymayanlar hakkında idari yaptırım cezası uygulanacağı da kaydedildi.

Bu uyarıyı dikkate alın! Güncel

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte boğulma vakalarında da artış meydana geliyor. Bu boğulmaların büyük kısmı ise suya girilmesi yasak olmasına rağmen baraj, gölet, dere ya da su kanallarında meydana geliyor.

BOĞULMA VAKALARINDA KORKUTAN TABLO

Türkiye’de trafik kazalarından sonra en fazla ölüm olayı boğulma vakalarında görülüyor. Türkiye’de her yıl yaklaşık 900 kişinin boğulma sonucu hayatını kaybettiği belirtiliyor. Uzmanlar, deniz, nehir, göl, sulama kanalı veya havuza yüzmek ya da serinlemek için girenlerin çoğunun yüzme bilmediğini ifade ediyor. Süs havuzlarındaki tehlikelere de dikkat çeken uzmanlar, bu havuzlara serinlemek için giren küçük yaştaki çocukların ayaklarına kramp girdiğinde ya da azda olsa su yuttuğunda boğularak hayatını kaybedebileceğine dikkat çekiyor.

2017 YILINDA 49 KİŞİ BOĞULARAK HAYATINI KAYBETTİ

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) istatistiklerine göre, 2017 yılında 54 boğulma olayı gerçekleşirken bu vaka sonucu 49 kişi hayatını kaybetti, 12 kişi sağ kurtarıldı. AFAD’ın son yıllardaki istatistiklerine bakıldığında 2014 yılında meydana gelen 87 boğulma vakasında ise 109 kişi yaşamını yitirirken 10 kişi sağ olarak kurtarıldı. 8 boğulma olayının yaşandığı 2015 yılında 8 kişi, 82 boğulma vakasının yaşandığı 2016 yılında ise 68 kişi hayatını kaybetti.

EN ÇOK BOĞULMA VAKASI İÇ BÖLGELERDE

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına (AFAD) göre, dikkat çeken başka bir detay ise boğulma vakaları sahil kentlerinden öte en çok iç bölgelerde görülüyor. En çok boğulma vakalarının göze çarptığı bölgelerin başında İç Anadolu, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgeleri geliyor. 2014 yılından bugüne kadar İç Anadolu Bölgesi’nde 40, Doğu Anadolu Bölgesi’nde 28, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 30 boğulma vakası görüldü. Karadeniz Bölgesi’nde ise bugüne kadar 50 boğulma vakası yaşandı.

DSİ’DEN UYARI

İlimizde de sıcakların artmasıyla birlikte konuya ilişkin bir uyarı da DSİ. 91. Şube Müdürlüğünden geldi. Konuya ilişkin yapılan uyarıda, “Şube Müdürlüğümüz sorumluluk alanında işletmeye açılan sulama, baraj, gölet ve servis yolları gibi tesislerin inşa edildiği yıllarda yerleşimin olmadığı ancak, zaman içerisinde nüfusun yoğunlaştığı bölgelerde baraj, gölet, kanal ve depolama tesislerinde akan ya da durağan su kütleleri ile tesislerin işletme ve bakımı için kullanılan servis yollarının maksatları haricinde kullanılması bölge halkının can ve mal güvenliği açısından risk oluşturmaktadır. Ayrıca Şube Müdürlüğümüz sorumluluk alanında bulunan baraj, gölet, taşkın ve sulama kanallarına; hiçbir şekilde suya girilmemesi gerektiği, suya girmenin can kayıplarına sebep olabileceği bilinmelidir. DSİ tesislerinde suya girmenin emre aykırı davranış olarak belirlendiği ve uymayanlar hakkında idari yaptırım cezası uygulanacağı hususu da dikkat alınmalıdır.”denildi. (Haber Merkezi)

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet