Serdar: Dava ve savunma hakkı hukuk sisteminin vazgeçilmez unsurlarıdır

5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Elazığ Milletvekili Ömer Serdar, “Dava ve savunma hakkı, sağlıklı işleyen bir hukuk sisteminin vazgeçilmez unsurlarından biridir.”dedi.

Serdar: Dava ve savunma hakkı hukuk sisteminin vazgeçilmez unsurlarıdır Güncel

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Elazığ Milletvekili Ömer Serdar, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Mesajımda avukatlık mesleğinin önemine dikkat çeken Serdar, “Demokratik hukuk devleti içinde yargı ile savunma makamı olan avukatlık müessesesi birbirlerine etle tırnak gibi bağlı kurumlardır. Kişileri hakları konusunda bilgilendirip yönlendiren, haklarının korunmasında ve kullanılmasında onlara yardımcı olan avukatlar, hukuksal ilişkilerin yürütülmesinde önemli bir görev üstlenmişlerdir. Hukukun üstünlüğü adına yaptıkları çalışmalar, demokrasinin korunmasında ve gelişmesinde önemli bir işleve sahiptir. Adaletin ve hukukun üstünlüğünün sağlanmasına vesile olan avukatlar, verdikleri hizmetlerle toplumda hukuka, eşitliğe ve adalete duyulan güvenin en yüksek düzeyde olmasına ve vatandaş-devlet ilişkilerinin temeline güvenin yerleştirilmesine büyük katkı sağlamaktadırlar. Bu nedenle böylesine önemli ve kutsal bir görevi yerine getiren avukatlarımız, meslek etiğine ve kanunlara bağlı kalan, tam bir adaletin sağlanması hususunda topluma örnek gösterilen kişiler olmak durumundadır.”dedi.

SERDAR MESLEK ETİĞİNE DE DİKKAT ÇEKTİ

Avukatlık mesleğinin kanunlara bağlı kalarak icra edilmesine ne dikkat çeken Serdar, “Bireyleri, hakları konusunda bilgilendiren, yönlendiren, haklarının korunmasında ve kullanılmasında onlara yardımcı olan savunma makamının temsilcisi avukatlarımız, meslek etiğine, kanunlara bağlı olarak toplumsal ilişkilerde karşılaşılan sorunların giderilmesi ile adalet ve hakkaniyetin sağlanması hususunda yürüttükleri görev itibarıyla toplumumuzca takdir edilmektedir. Dava ve savunma hakkı, sağlıklı işleyen bir hukuk sisteminin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Bunu, kurumlarımız ve vatandaşlarımız adına büyük bir sorumluluk bilinciyle yerine getiren avukatlarımız, adil yargılanmanın temini için çok temel bir kamu hizmeti görevi ifa etmektedirler. Benim de aralarında bulunmaktan gurur duyduğum bu mesleğin mensubu ve ülkemizin her bir köşesinde görev yapan değerli meslektaşlarımın, 5 Nisan Avukatlar Günü'nü en içten duygularımla kutluyor, başta Elazığ Barosu avukatları olmak üzere tüm avukatlarımıza savunma ve hak arama görevlerinde başarılar diliyorum.”ifadelerine yer verdi. (Bülten)

 

 

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet